1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. ABD gerçekleştirilen SEC, CFTC oturumun ardından gelen açıklamalar sonrası pazar yükselmeye başladı

ABD gerçekleştirilen SEC, CFTC oturumun ardından gelen açıklamalar sonrası pazar yükselmeye başladı

ABD gerçekleştirilen SEC, CFTC oturumun ardından gelen açıklamalar sonrası pazar yükselmeye başladı

Son birkaç gündür yaşanan keskin düşüşün ardından bugün kripto piyasası yavaş yavaş yükselişe geçmeye başladı.

Kripto paralar ve ICO’ları tartışmak üzere bugün gerçekleşen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile katıldığı oturumunda paylaşılan olumlu yorumların arkasından  piyasalarda artış gözlemlenmeye başladı.Yapılan bazı yorumlara göre gerçekleştirilicek olan bu oturumun ardından oluşabilecek negatif yorumlar yüzünden piyasada son zamanlarda bir  gerileme hakimdi. Yalnız beklenen gelişmelerin aksine oturumda sektör adına olumlu yönde gelişmeler meydana geldi. Bunlardan en önemlisi ;

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı J. Christopher Giancarlo’nun , Senato Bankacılık Komitesine  ” Bu yeni teknolojiye ( blockchain ) olan ilgisini, düşünceli bir düzenleyici yaklaşımla saygı duymak için bu yeni kuşağa borçluyuz.” ifadesini kullandı

Geleneksel finansal ve ekonomik politika yapıcı dünyayla tanışan herkes için bu etkinlik ABD’deki Yellen konuşması veya Avrupa’daki bir Draghi konuşmasına benzer. Yatırımcılar bu olayları izler ve söylenenlere dair yorumlarını değiştirirler.

Giancarlo’nun yorumları pozitif olarak görülürse, kripto piyasaları için bir kıvılcım noktası olabilir ve nihayetinde bu son çöküşe bir son verebilir.

Toplantıdaki önemli notlar ;

  • Toplantının genelinde ICO’ların riskleri ve yatırımcıları korumak için denetlenmesi gerektiği konuşuldu.
  • BTC ‘nin diğer EMTİA varlıklar gibi kullanım alanı olmadığını fiyatın arza göre belirlendiği
  • Kripto paraların ve blockchain teknolojisinin farklı olarak ele alınılması gerektiğini ve blockchain teknolojisinin kapasitesinin inanılmaz boyutlarda olduğu belirtildi.
  • Anonim hesaplara karşı olduklarını ,Hesap sahibi ile kimlik eşleşmesinin gerekliliği belirtildi.
  • BTC ‘nin  dip fiyatı olmadığını yatırıcımları sıfıra karşı korumanın mümkün olup olmadığı soruldu,BTC fiyatının madencilik giderleri ile fiyatlandığı dip fiyatların buna göre hesaplandığı
  • Bölgeler arasındaki fiyat farklarının Arbitraj fırsatı doğurduğunu ve bunun Amerikan ekonomisine zarar verebileceği söylendi.
  • Piyasanın spekülasyonlardan etkilenmeye çok açık olduğuna diğer EMTİA varlıklarda bu riskin daha az yada olmadığı söylendi.

Coin Center’ın yönetici direktörü Jerry Brito, oturumun, yasa koyucuların kripto dolandırıcılıkları ve dolandırıcılıklarla mücadele etmek istediğini gösterdiğini ve Amerikalıların kripto paraları için kendi haklarını kullanmalarını sağladığını gösterdiğini söyledi. CFTC başkanının sözlerini “olumlu” olarak değerlendirirken SEC şefinin yorumlarını “tarafsız” kabul etti.

Bakalım bu gelişmelerin üzerine daha önce 275 milyar dolara kadar gerileyen toplam piyasa değeri , şuanki artış ile 372 milyar dolara kadar yükselişe geçmeye başladı.Durumlar kripto para piyasasını nasıl etkilcek son durumlar ne olacak hep birlikte göreceğiz..

 

 

Uyarı : Bu makalede paylaşılan yatırım tavsiyesi değildir.

Yorum Yap

Yorum Yap