1. Ana Sayfa
  2. Yeni Başlayanlar
  3. Ark Nedir ?

Ark Nedir ?

Ark Nedir ?

Ark Nedir ?

Ark, varolan her bir kripto para blok zincirini birbirine bağlayan bir kripto para birimidir.

Ark web sitesinde ;

” Bağlı zincirlerin tümüyle bir ekosistemi ve ARK’ı son derece esnek, uyarlanabilir ve ölçeklenebilir yapan sonsuz kullanım örneklerinin sanal bir örümcek ağı oluşturmayı hedefliyoruz. ARK, kitlesel kabulü için tasarlanmış ve tüketicilerin istediği ve geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri sunacak güvenli bir platformdur. ”

Ark,bulunan tüm farklı blok zincirler arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlıyor. Şimdilik, her krito para kendi teknolojisinde yürütülür ve birbirleriyle uyumsuz hale gelir.

Her parayı, geniş bir denizde kendi adası olarak düşünebilirsiniz. Bitcoin Adası’ndaysanız, ancak Ethereum Adası’na ulaşmak istiyorsanız, tek yol kendinize , zor, sıkıcı ve yavaş olan mesafeyi yüzmektir. Ancak Ark ile bir tekneye atlayıp çabucak oraya götürür! Bunu SmartBridge sistemi olarak geliştirdikleri bir teknoloji ile yapıyorlar.

Kullanıcı dostu platformu, blok zincir teknolojisinin bir bütün olarak benimsenmesini arttırmak için tasarlandı.

SmartBridge nedir?

SmartBridge, blok zincirlerinin birbirine bağlanmasına ve iletişim kurmasına olanak tanıyan Ark tarafından oluşturulan teknolojidir. Ark’ın SmartBridge, satıcı zincirleri adı verilen özel bir veri bölümü ve gerçekleştirilebilen görevleri bulmak için veri tarayan özel kodlanmış dinleyici düğümleri kullanarak blok zincirleri arasında iletişim kurar. Bir blok zincir ya bir kod parçacığı ya da kodlanmış bir dinleyici vasıtasıyla Ark sistemine bağlandığında Ark SmartBridge sistemine kurulur ve bağlı olurlar.

Bir kere kod küçük bir blok zincirinin çekirdek koduna eklenirse.Blok zinciri şimdi SmartBridge’e bağlanır, böylece SmartBridge sistemini de kullanan diğer tüm blok zincirlerine bağlanıp iletişim kurabiliyor ve olasılıklar sınırsız. Sistem, bağlı herhangi bir blok zincire talimat vermek için elimizdedir.

Örneğin, bir ETH akıllı sözleşme yayınlamak istiyorsunuz ancak yalnızca ARK’da tutmak istiyorsanız, ARK cüzdanınıza girip talimatları SmartBridge yoluyla gönderin; böylelikle işlem tamamlanmış demektir.

Ark Özellikleri

ARK sadece bir kripto para değil , kripto paranın toplu kabulü için kullanılan bir ekosistem.

Ark’ın teknik incelemesi

Ark SmartBridge teknolojisinin yanı sıra bir çok başka özelliği de barındırıyor.

Gerçek ARK tokeni, Bitshares tarafından geliştirilen bir Yetki verilen Proof of Steake (DPoS) uzlaşma sisteminde çalışır. Bu sistem üzerinde karar verdiler çünkü bilgi işlem gücünün merkezileştirilmesi ve gerçek dünya enerjisinin büyük ve artan Proof of Work (PoW) ile ilgili tüm sorunları ortadan kaldırmak için tasarlandı.

ARK, işlemlerin hemen ani olmasını sağlayan 8 saniyelik hızlı blok süreleri ile var olan en hızlı kripto ağlarından biri olduğunu iddia ediyor. Ark, son derece ölçeklendirilebilir; bu, Ark’ın popülerlik kazanması ve saniyede daha fazla işlem gerçekleştiğinde altyapı hala etkileyici işlem hızını devam ettirebilmesi anlamına geliyor.

Ark Ekibi

Ark ekibi, kelimenin tam anlamıyla küreselleşti , bir çok ülkeden 27 kişi tarafından kuruldu. Bu kurucuları arasında  Lisk ‘in arkasındaki kilit geliştiricilerin bazılarıdır.

Francois-Xavier Thoorens, Ark’ın kurucu ortaklarından biri ve Baş Teknoloji Görevlisi, Ağustos 2016’ya kadar Lisk’ın temel geliştiricisiydi. O kadar iyi finanse edilen ve başarılı bir şirketi Ark’a yükseltmek için bırakması sadece Ark’ın gelecekte büyük bir potansiyel haline gelmesi için büyük bir potansiyel.

Ark, 11 farklı ülkeden 15 çekirdek ekip üyesine sahip.

ARK Nasıl Satın Alınır ?

ARK aşağıdaki borsalarda listelenmiştir:

En günlük hacim ile ana alışveriş Bittrex’tir. Önce bitcoin (BTC) alınması ve Bittrex’e gönderilmesi gerekmekte ve ardından BTC’nizi ARK için değiştirebilirsiniz.

ARK’nı almak için Ether (ETH) veya Tether (USDT) kullanmayı tercih ederseniz, Cryptopia veya Coss gibi başka bir exchange kullanın.

ARK’nız varsa, buradan indirebileceğiniz resmi masaüstü cüzdanında saklayabilirsiniz.

 

Yorum Yap