İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bakkt , Bitcoin için ne anlama geliyor ?

Bakkt , Bitcoin için ne anlama geliyor ?

Bakkt , Bitcoin için ne anlama geliyor ?

Blockchain endüstrisi bu yıl, hem düzenleyici bir çerçeve açısından hem de büyümeye ve benimsemeye yardımcı olacak çözümlerle pazara giren büyük aktörlerle olgunlaşarak büyümeye devam ediyor. Bu yılın çoğunda mevcut olan düşüş trendine rağmen, dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler ve işletmeler, bir bütün olarak endüstrinin ilerlemesi için çaba harcıyor. Bu işlerden biri de Bakkt.

Bakkt, tüketicilerin ve kurumların dijital varlıklarını sorunsuz bir şekilde satın almasını, satmasını, depolamasını ve harcamalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Dijital varlıklara güven, verimlilik ve ticaret getirme amacıyla kurulan Bakkt, mevcut pazar ve ticaret altyapısını blok zincirine bağlamak için açık teknoloji geliştirmeyi hedefliyor.

Dijital varlıklar için yeni bir gelecekte müjdeleyen Intercontinental Exchange (ICE) , tanınmış sahibi New York Borsası’nda (NYSE) ve daha birçok geleneksel borsalar, onların işbirliğini ortaya çıkarmak için gelmiştir. Starbucks, Microsoft ve diğerleri onların ”  Bakkt ” adı verilen tamamen yeni kripto merkezli bir platform.Blokta yeni bir çocuk olan ve sahip olduğu destek türüne sahip olan Bakkt, bu yılki en büyük blok zincir haberlerinden biri oldu.

Bazıları, Bakkt’ın piyasaya sürülmesinin, Bitcoin’nin ana akım haline gelmesini sağlamak için aradığımız atılım olduğunu ve kripto para piyasasında yeni yatırımcılar için pazarın yolunu kolaylaştırarak bir bütün olarak önemli bir etkiye sahip olabileceğini belirtiyor.Starbucks , mağaza satın alımları için Bitcoin’i kabul etmek için Bakkt’ı kullanıyor ve Bakkt ile birlikte Kasım ayında piyasaya sürülmesi planlanan bu yeni platform, sektör için heyecan verici bir haber.

Ana Para Biriminin Vizyonu

Basitçe söylemek gerekirse, Bakkt dijital varlıkların nasıl güvenli bir şekilde satın alındığını, satıldığını, depolandığını ve harcanacağını ele almayı planlıyor. ICE, Bitcoin’i geniş kullanımlı güvenilir bir global para birimine dönüştürmek istiyor ve Bakkt bu dönüşümü kıvılcım girişimleridir.

ICE, Bakkt’ı dijital varlıklarını ana akım haline getirecek şekilde konumlandırıyor ve potansiyel olarak ilk SEC onaylı Bitcoin ETF için olasılıkları bile açıyor.SEC, geçen yıl tüm ETF’lerin fiyat manipülasyonu için yer bırakan güvenilir bir fiyat oluşumunun olmaması nedeniyle taleplerini reddetti.Bakkt, bu sorunları çözmeyi ve olası bir ETF’nin hem güvenilir hem de verimli olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Bulguyu fiyatlandırmak için kritik bir unsur fiziksel teslimattır. Özellikle, çözümümüzle, Bitcoin’in satın alınması ve satılması tamamen teminatlandırılmış veya önceden finanse edilmektedir. Bu nedenle, yeni günlük Bitcoin sözleşmemiz marjda işlem görmeyecek, kaldıraç kullanmayacak veya gerçek bir varlık üzerinde bir kağıt talebi yaratacaktır.

Bakkt, borsalarının Bitcoin’in marj veya kaldıraç olarak işlem görmesine izin vermeyeceğini ve güvenilir bir fiyat oluşumu bulmaya odaklanmasını istediklerini söyledi. Bu, Bakkt’ı geçmişte açılan diğer kurumsal Bitcoin pazarlarından doğal olarak farklı kılar; Bakkt aslında Bitcoin ticaretinde bulunacak ve fiyat hareketlerinde sadece spekülasyon yapmayacak , bu inanılmaz derecede önemli ve çok iyi.

Bakkt CEO’su Kelly Loeffler, yeni bir blogda ticaret, depolama ve dijital para birimleri için güvenilir bir altyapıya ulaşmak için aşağıdakileri sağlamaları gerektiğini belirtti:

  • Tutarlı bir düzenleyici yapı
  • Şeffaf, verimli fiyat keşifi
  • Kurumsal kalite öncesi ve ticaret sonrası bir altyapı

Bu üç yön, Bakkt’ı diğer borsalardan ayırıyor. Bu yeni platform, tüketicilerin ve kurumsal yatırımcıların güvenebileceği güvenli, düzenli bir depo çözümü sağlayacaktır.

Baktt’ın Hedefleri – Platform Bitcoin İçin İyi mi?

Bakkt’ın başarmak istediği üç ana hedef var. Birinci hedef, perakende ödemelerin kredi kartlarından ve blockchain uygulamalarından uzaklaştırılması, Bitcoin’in ekonomi içinde uygulanabilir, saygın ve benimsenen ödeme araçlarını oluşturmasıdır. İkinci amaç, Bitcoin için, geleneksel pazarlarda ticaret yapacak olan hisse senetleri, tahviller veya mallar gibi diğer varlıklar gibi aynı korumaları sağlamaktır ve son amaç, büyük miktarda kurumsallaşmış paranın kapıyı su basması için kapıyı açmaktır. Bununla birlikte, karşılaştıkları en büyük zorluk, kurumları, düzenleyicileri, tüccarları ve tüketicileri, en çok anlayacağından daha zor olan Bitcoin’i benimsemektir .

Bitcoin, pek çoğunun gözünde merkezi otorite olmaksızın, merkezi kurumsal tekel ya da herhangi bir düzenleyici bekçi olmaksızın merkezsizleştirilmek; fakat bazıları kitlesel kabulü oluşturmak için güçlü bir merkezi altyapıya ihtiyaç olduğunu öne sürse de, diğerleri Bakkt Bitcoin’nin kullanımını kontrol altına almaya ve düzenlemeye çalışan başka bir yol olarak görüyorlar.

 

 

Kaynak : Joakim Hjønnevåg

Yorum Yap

Yorum Yap