İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin karşılığında Bomba Tehditi E-Postaları Avrupada Yayılmaya Başladı
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin karşılığında Bomba Tehditi E-Postaları Avrupada Yayılmaya Başladı

Avrupa'nın dört bir yanında Bitcoin karşılığında Bomba Tehditi içeren E-Posta'lar yayınlanmaya başladı.

Bitcoin karşılığında Bomba Tehditi E-Postaları Avrupada Yayılmaya Başladı

Avrupa’nın dört bir yanında Bitcoin karşılığında Bomba Tehditi içeren E-Posta’lar yayınlanmaya başladı.

Birçok okul , hastane ve işletmelerin Bitcoin karşılığında Bomba Tehditi aldığı belirtilen E-Postalar sosyal medyada yayınlamaya başlayarak bir panik havası oluşmaya başladı.Konu hakkında bir çok polis departmanı Sosyal medya üzerinden bilgilendirmeler yayınlayarak Tehditler hakkında halkı bilgilendirmeye başladı.

Şuanda henüz Herhangi bir patlayıcının yerleştirildiğine veya patlatıldığına dair bir kanıt olmasada, ABD, Kanada ve Yeni Zelanda’da özellikle tehdit üzerine bazı binaların boşaltıldığı ve soruşturmaların başladığı belitilmekte. Polis bildirilerinde , hem potansiyel tehditleri araştırıyor, hem de mağdurlara dikkatli davranmasını istiyor.

İlgili Yazı

Bitcoin nedir? Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Bitcoin karşılığında Bomba tehditi içeren e-postaların bazı örnekleri şuanda online ortamda görülmeye başlandı.

Iowa’daki Cedar Rapids Polis Departmanı tarafından yayınlanan bir tehdit e-postası örneğinde ;

” Zamanınızı boşa harcamayın ” konu başlığı ile Herhangi bir polis faaliyeti veya olağandışı davranış göstermesi halinde bombayı patlatacağını iddia ederek, günde 20.000 dolarlık bitcoin talep ediyor.Tehdit mailine “Kişisel bir şey değil sadece bir iş,” devam ederek, “Patlayıcı aygıt patlarsa ve yetkililer bu mektubu görürse: Biz terörist değiliz ve başka yerlerde patlamalar için herhangi bir sorumluluk kabul etmiyoruz.” diye belirtiyor. Mesajlarının içerisine Bitcoin cüzdan adreslerinide belirten fidyeciler , farklı noktalara attıklara mesajlara göre bitcoin cüzdan adreslerininde değişiklik gösterildiği belirtilerek Her hedef için ayrı bir cüzdan oluşturmak, suçluların hangi hedeflerin ödeme yaptığını doğrulamasına izin veren, fidye yazılımı dolandırıcılığı için ortak bir taktik olduğu görülmekte.

Bomba tehditi hakkkında bildiri yayınlayan bazı polis departmanlarının sosyal medya üzerindeki bilgilendirmeleri ;

New York Polis Departmanı’nın yaptığı açıklamada , Şu anda birden fazla bomba tehdidini izliyoruz diyerek e-postalar hakkında bir bildilendirme yayınladı.Ülke çapında benzer tehditlerin bildirildiğini belirterek, “şu anda güvenilir olarak kabul edilmediklerini” belirtti. Oklahoma Polisi, “bu noktada güvenilir bir tehdit bulunmadı” diye tweet attı, ancak “halkı uyanık olmaya ve şüpheli bir şeyle çağırmaya teşvik ediyoruz” dedi.

Bu Tehdit E-Posta’larının Avrupa’da nerelere ulaştığı tam olarak bilinmiyor ama sosyal medya üzerinden yayınlanan bildirilerde ABD, Kanada , Birleşik Krallık , Yeni Zelanda ‘da tehdit e-postaları üzerine bildiriler yayınlanmaya başlandı. Tam olarak nedeni bomba tehditlerimi olduğunu bilmiyoruz ama son alınan bilgilere göre Bomba tehditleri nedeniyle beş Toronto metro istasyonu kapatıldı , bazı okullar , hastaneler , ve binalar bomba tehditi üzerine boşaltıldı.Hatta salı günü Facebook’un Menlo Park kampüsünde, Instagram’ı ve Facebook çalışanlarını barındıran bir bina bomba tehdidi sonrasında Salı gecesi tahliye edildi.

FBI tarafından yapılan açıklamada , “Ülkedeki şehirlerde yapılan son bomba tehditlerinden haberdar olduğumuzu ve yardım sağlamak için kolluk kuvvetlerimizle irtibat halinde olduğumuzu söyledi. Her zaman olduğu gibi, halkı uyanık kalmaya ve kamu güvenliğine tehdit oluşturabilecek şüpheli faaliyetleri derhal bildirmeye teşvik ediyoruz. ”

Yeni Zelanda’nın siber güvenlik ajansı CERT ayrıca tehditler hakkında bir tavsiye yayınladı.“Yeni Zelandalılar, alıcı ofisinde bir patlayıcı aygıtın saklı olduğunu iddia eden tehdit edici e-postalar aldıklarını bildirdiler ve bitcoin’de bir fidye ödenmedikçe patlayacaklar” diyor. “Bu fırsatçı bir aldatmaca olsa da, Yeni Zelanda Polisi bunu aksi doğrulanana kadar gerçek bir tehdit olarak değerlendiriyor.”

Durum hakkındaki gelişmeler devam ettikçe Wblogy olarak takip etmeye devam ederek bu konu başlığı altında güncellemeye devam edeceğiz.

 

Kaynak : The Verge

Yorum Yap

Yorum Yap