1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Neden Düşüyor ?

Bitcoin Neden Düşüyor ?

Bitcoin Neden Düşüyor ?

Bitcoin , ilk ve en popüler kripto para birimlerinden.Bitcoin’i diğer kripto para birimlerinin öncüsü olarakta görebiliriz , son bir kaç yıldır kripto ekosistemine yüzlerce yeni kripto para biriminin katılışına tanıklık ettik.Böylesine büyüyen bir kripto ekosisteminde rekabet artan güvenlik açısından teknik ve işlevsel yenilik ve kripto platformlarının gelişmiş özellikleri ortaya çıktığı zaman,ilklerin ve eskilerin geliştirilmesi esastır.Aksi takdirde çöküşler her zaman gerçekleşebilir çünkü doğanın kuralı budur.

Bitcoin Neden Düşüyor ?

Bitcoin’nin düşüşünü etkileyen bazı iç ve dış faktörler bulunmakta.Bunları analiz etmemiz gerekirse ;

İç faktörlerden bazıları , işlem ücretleri, ölçeklenebilirlik, Bitcoin altyapısı sorunları ve daha fazlası olabilir. Bitcoin’de yaşanan bu düşüşü başlatan en önemli nedenlerden biri olarak görülen Bitcoin.com’un CEO’su Roger Ver , Bitcoin’den ayrılarak Bitcoin Cash’e geçen Roger Ver CNBC ‘ de yaptığı konuşmada ” bitcoinin altyapı sorunlarının bir türlü çözülemiyor olması ve işlem ücretleri konusundaki sıkıntılar ile birlikte bitcoin cash bu tip sorunlarla ilgilenmiyor ”  açıklamasıyla iç çatışmalara neden olmuş olabilir.

Bununla birlikte Roger Ver’in bu açıklamalarıyla birlikte , Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Coinbase’in yaptığı açıklama ile ,nakit ile bitcoin cash ticaretini başlatması da bitcoinin düşüşüne etki etti. Çok büyük bir kitle bitcoin yatırımlarını çekip bitcoin cash almaya başladı.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus , bu düşüşün geçici bir evremi yoksa bazı kripto para kuşkucularının söylediği gibi Bitcoin balonu’nun patladığı mı ? Bana göre bu durum geçici olduğunu düşünmekteyim . Hisse senetleri veya kripto para birimleri yükselişe geçebilir veya düşebilir bir pazara bağlıdır.Bitcoin daha önce böyle düşmelere tanık oldu ve aynı derecede geri eşit olarak geri döndü.

Aralık ayının ilk haftasında 10.000 doları geçtikten sonra 8 Aralık’ta 17.000 dolara yükseldi. Önümüzdeki iki günde 13.000 dolara düştü ancak yine 11 Aralık’ta 17.000 dolara çıktı. Aslında 17 Aralık’ta 19.000 doları aştı. Ancak bundan sonra değer çoğunlukla düştü ve şu an 12.000$ – 13.000 $ civarındadır.

Tüm bu olaylarla birlikte Bitcoin yatırımcılarında bir panik başladı. Bazı kişiler bu açıklamalar ile birlikte Bitcoin’lerini çekerek Bitcoin Cash’e geçiş yapmaya çalıştı. Bazı kişilerinde açıklamalar ile birlikte kripto piyasasında oluşan bu panik havası üzerine Nakite dönüş seçtiler.Bitcoin’e destek veren eski yatırımcılar Lightning Network adı verilen hem işlem sürelerini kısaltacak hem de işlem maliyetlerini azaltacak yeni sistemin daha çabuk gelmesi için geliştiricilere baskı yapmaya devam ediyor.Lightning Network sisteminin gerçekleşmesiyle birlikte Bitcoin altyapısındaki işlem süreci ve alt yapısal sorunların azalacağını rakip kripto para birimlerinin bitcoin karşısındaki kozlarını kaybedebileceği görülmektedir.

Bununla birlikte yatırımlarınız sırasında , ” Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymak servet oluşturmak için en iyi yol olmayabilir. ”  Yatırım uzmanları, çeşitli nedenlerle bir yatırım portföyü inşa etmenizi önermektedir.Yalnızca Bitcoin’e yatırım yapmayı planlamanız zarar riskinizi arttırmaktadır.Yatırım portföyünüzü farklı kripto para birimlerinede bölüştürebilirseniz eğer bu tür risk’leri azaltabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap