1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. BitWise : BTC’nin Günlük İşlem Hacmi Sadece 272 Milyon Dolar

BitWise : BTC’nin Günlük İşlem Hacmi Sadece 272 Milyon Dolar

SEC sunumunda BitWise, Bitcoin pazarının göründüğünden daha küçük ve daha düzenli olduğunu savundu.

BitWise : BTC'nin Günlük İşlem Hacmi Sadece 272 Milyon Dolar

BitWise Asset Management, ABD SEC’e bir Bitcoin ETF teklifi öneren en son firmalardan biridir. Daha önce bir Bitcoin ETF’si almaya çalışan firmaların çoğu, Bitcoin’in çok fazla pazar manipülasyonuna maruz kaldığı gerekçesiyle reddedildi . Bu nedenle, bu uygulamaların çoğu, Bitcoin ağındaki pazar manipülasyonunun önemli bir sorun olmadığını kanıtlamak için adımlar attı.

Ancak, Bitwise farklı bir yaklaşım benimsiyor. Piyasa manipülasyonunun bir sorun olduğunu inkar etmek yerine, Bitwise doğrudan SEC’e sunulan bir raporda durumu anlattı. 

Raporda, “Bitcoin için gerçek pazar, çok daha düzenli ve daha genel bir şekilde anlaşıldığından daha düzenlenmiş” diyor. “Bitcoin işlem hacminin % 95’i sahte ya da ekonomik değil.”

Bitcoin işlem hacmi ile ilgili bu yanlış bilgi neden bu kadar yaygın?

Rapora göre, hepsi CoinMarketCap.com yüzünden. New York Times ve Wall Street Journal da dahil olmak üzere en prestijli ve saygın haber kaynakların bile CMC’nin işlem hacmi verilerini gerçek değerleriyle veriyor da desede.

Ancak rapor, “yaygın kullanımına rağmen, CoinMarketCap ‘de işlem hacmi verilerinin yanlış olduğunu iddia etti. Büyük miktarda sahte veya ekonomik olmayan işlem hacmi içerdiğini , böylece bitcoin pazarının gerçek büyüklüğü ve niteliği hakkında temel olarak yanlış bir izlenim bıraktığını söyleniyor. ”

Rapor edilen hacim yaklaşık günlük 6 milyar ABD doları”. Ancak raporda, ” Bitcoin pazarının günlük ortalama işlem hacmi 273 milyon dolar olduğu iddia edildi. ” 

Bunun nedenleri rapora göre 2’ye ayrılmış durumda ;

İlk olarak “en yüksek hacimleri bildiren borsaların tanınması mümkün değil” yani OTC borsalarının (çoğu ”Bitcoin balinaları”için tercih edilen borsa aracıdır” işlem hacmini bildirmez.

İkincisi, rapor edilen hacim rakamları genellikle prestijini yükseltmek isteyen borsalar tarafından bozuluyor ,Raporda “rapor edilen bu hacminin büyük çoğunluğu sahte veya ekonomik olmayan wash trading ”. Borsalar, “ICO’lardan ve altcoinlerden listeleme ücretlerini (genellikle milyonlarca dolar) çekmek için daha yüksek işlem hacimleri bildirmekle ilgilenebilir.

BitWise, 81 kripto para cinsinden borsada toplanan verilerin kapsamlı bir analiziyle yalnızca 10 ‘unun gerçek işlem hacmine sahip olduğunu açıkladı : Binance, BitFinex, Kraken, Bitstamp, Coinbase, bitFlyer, Gemini, itBit, Bittrex ve Poloniex.

Verilerin SEC’in bir Bitcoin ETF oluşturulmasına izin vermesine doğru ya da uzak durmasına neden olup olmayacağı hala net değil.

 

Yorum Yap

Yorum Yap