1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. Byzantium Hard Fork’u Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Byzantium Hard Fork’u Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Byzantium Hard Fork’u Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ethereum ağı, muhtemelen 16 Ekim 2017 Pazartesi günü UTC saat 13.00 ile UTC 13:00 arasında gerçekleşecek olan 4.370.000 numaralı blokta olması planlanan zor bir Fork geçiriyor olacak. https://fork.codetract.io/ Buradan geri sayımı takip edebilirsiniz

MyEtherWallet ,Jaxx gibi bir web veya mobil Ethereum cüzdan kullanıyorsam ne olur?

Ethereum’larınızı depolamanıza veya alışveriş yapmanıza izin veren Ethereum web siteleri ve mobil uygulamalar, hizmetlerini kolaylaştırmak için kendi Ethereum istemci altyapısını çalıştırıyor. Üçüncü taraf web tabanlı veya mobil Ethereum cüzdanı kullanıyorsanız, cüzdan sağlayıcınızın Hard Fork için güncelleme yapması gerekebilir. Hard Fork için hangi eylemleri gerçekleştirmek için harekete geçtiğini görmek ve kullanıcılarından başka adımlar atmalarını istiyorlarsa,Kullandığınız cüzdanları kontrol etmeniz önerilir.

Ethereum’da Hard Fork nedir?

Hard Fork, sistemin iyileştirilmesi için yeni kurallar yaratılarak temelde bulunan Ethereum protokolünün değiştirilmesidir. Protokol değişiklikleri belirli bir blok numarasında etkinleştirilir. Tüm Ethereum müşterilerinin yükseltilmesi gerekir, aksi halde eski kuralları izleyerek uyumsuz bir zincirle sıkıştıracaklardır.

Hard Fork’a katılmaz iseniz Ne Olur ?

Yaklaşmakta olan Fork için güncellenmeyen bir Ethereum istemcisini kullanıyorsanız, Fork çatlak oluştuğunda müşteriniz Fork’un öncü zinciriyle senkronize olacaktır. Esas ağa karşı yeniden koruması olmadan, eski kuralları izleyerek uyumsuz bir zincirle sıkışmış olursunuz. Eski istemciler işlem yapabilir, ancak bu işlemlerin etkilerini göremez.

Metropolis, Byzantium, ve Constantinople Nedir ?

Metropolis, İki Hard Fork içeren Byzantium ve Constantinople ‘in planlı bir Ethereum geliştirme evresidir. Byzantium blok 4.370.000 meydana gelicek. Constantinople’nin şu anda çıkış tarihi yok ancak 2018’de bekleniyor.

Byzantium Hard Fork’undaki Değişiklikler Nelerdir ?

Metropolis’in ilk aşaması Byzantium devreye girmesiyle birlikte , gaz harcamalarını ve ağ hızını artıracak, yürütülebilir dağıtılmış kod sözleşmeleriyle ilgili sorunları çözecek.” Ice Age” zorluk bombasını 18 aya kadar geciktirecek ve bloğu azaltacak .

Birşeyler ters giderse ?

Kritik bir hata tespit edildiğinde, aşağıdaki iletişim kanalları kullanılacaktır

 

 

 

Kaynak : blog.ethereum.org

Yorum Yap

Yorum Yap