1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Cardano , Proof Of Stake Protokolü ile ilgili bilgileri paylaşıyor

Cardano , Proof Of Stake Protokolü ile ilgili bilgileri paylaşıyor

Cardano , Proof Of Stake Protokolü ile ilgili bilgileri paylaşıyor

Cardano kısa bir süre önce , Reddit’te platformun blok zincirinde Proof of Stake (PoS) protokolü hakkında fikir sahibi olacak bir dizi blog yazısı yayınladı.

Proof of Stake (PoS) , Cardano’nun kripto parası ( ADA ) sahiplerinin , platformun resmi defterini yönetmesine ve sürdürmesine izin verecektir.

Reddit duyurusunda, Cardano şöyle açıklıyor ;

Stabilite mekanizması aracılığıyla, ADA sahipleri sahip oldukları pay miktarına göre ödül alacaklardır. Bir havuza üyelik yoluyla ödüllendirilmek ve ödül almak için gereken çabayı en aza indirmek için pay havuzlarına katılabilecekler.

Distributed Technology Company Input Output Hong Kong (IOHK) baş bilimcisi Aggelos Kiayias’ın bir blog yazısı , bazı dezavantajların genel olarak PoS sistemi ile geldiğini ve bir Proof-of-Stake protokolünün uzun vadede enerji tasarrufu sağladığını düşünüyor.

Buna ek olarak Kiayias, bir PoS sistemi aracılığıyla servet dağılımının tamamen adil olmadığını çünkü mali ödüllerin çoğu, blok zincir iktidarının çoğuna sahip olan seçkin bir azınlığın ellerine geçerek, birçok paydaşın döngüden çıkmasını sağlıyor.

Son olarak, bir PoS sisteminin, katılanlar için bakım masrafı getirdiğini öne sürüyor. Bu maliyetler, bir proof of work (PoW) protokolü kadar yüksek olmasa da, hala tamamen faturayı doldurabilir.

Kiayias, Cardano’nun başlattığı bir havuz sistemini desteklemekte. Zira paydaşların tek bir varlık oluşturmasını ve PoS protokolünü tümüyle olmasa da en çok enerjiyi kullanmak için yetkilendirmesini sağlayarak servet dağıtım sorununu “düzeltecek” dedi.

Bu, daha eşit bir güç dağılımına izin verecektir.

“Bir havuz, işlemleri işleyen hizmeti yürütmekten sorumlu olacak bir yöneticiye sahip olacak” diyor. “Aynı zamanda havuz müdürü, havuzun temsil ettiği hissi harcayamazken, havuzun temsil ettiği üyeler, fikrini değiştirmek ve istedikleri takdirde başka bir havuza paylarını yeniden tahsis etmekte özgür olmalıdırlar. Son olarak, en önemlisi, herhangi bir paydaş, bir havuz müdürü olmayı hedefleyebilir. ”

Cardano, daha güçlü bir adem-i merkeziyetçilik seviyesine ulaşacağını iddia ettiği 1.000 kadar havuza ev sahipliği yapmayı planladığını açıkladı.

Ayrıca Cardano, paydaşların havuz oluşturma ve delegasyon ile daha fazla deney yapmasına izin verileceğini ve üyelerin istedikleri gibi havuzlara katılabileceğini ve ayrılabileceğini söylüyor. Ayrıca katılım için garantili ödüller alacaklar ve hisselerinin büyüklüğüne bakılmaksızın Cardano’nun PoS distributed ledger olan katkılarına tanık olacaklar.

Reddit’de Cardano’nun planları çoğunlukla kullanıcılardan olumlu yorumlar aldı.

Kısa bir süre önce IOHK, Cardano’ya “Icarus” adlı yeni akıllı sözleşmeler özelliğiyle devam etti.Yeni platform, Icarus wallet  “problemsiz” olarak nitelendiren İsviçre’de üçüncü taraf işbirlikçi Kudelski Security’nin güvenlik denetiminden geçtiği bildirildi.

Yorum Yap

Yorum Yap