İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. Carrefour Avrupa’nın ilk gıda blok zincirini başlattı

Carrefour Avrupa’nın ilk gıda blok zincirini başlattı

Carrefour Avrupa’nın ilk gıda blok zincirini başlattı

Avrupa’nın en büyük perakendecilerinden biri olan Carrefour, tavuk, yumurta ve domatesleri çiftliklerden mağazalara kadar takip etmek için blok zincir teknolojisini kullanacak.

IBM’in geliştirdiği ve küresel tedarik zincirlerini güvence altına almak için bir dizi perakendeci, lojistik firması ve üretici ile birlikte çalışan blockchain teknolojisine güveneceğini söyledi.

IBM Food Trust, endüstrinin ürünlerin nasıl büyüdüğü, işlendiği ve gönderildiği konusunda bilgi almasını ve paylaşmasını sağlar. IBM, teknolojinin gıdaların günler veya haftalar ila saniyeler arasında kontrol edilme zamanını azalttığını söyledi.

Resim kaynak : carrefour.com

Blok zincir teknolojisi gıda sektörlerine çok sayıda fayda sağlayacak, tüketicilerin artan şeffaflık ihtiyacını karşılayacak.Yetiştiriciler için ürettiklerini ve uzmanlıklarını sergilemenin bir yolu.Carrefour, tüm ortaklarıyla güvenli bir veri tabanı paylaşmak ve müşterileri için daha yüksek seviyede gıda güvenliği sağlamak için kullanabilecektir.

Somut olarak, her ürünün etiketinde tüketicilerin akıllı telefonlarını kullanarak tarayabilecekleri bir QR Kodu bulunacaktır.

Carrefour Genel Sekreteri Laurent Vallée ;

” Blockchain teknolojisinin kullanılması, bu hedefe ulaşmada örnek bir adımdır. Bu, Avrupa’da bir ilktir ve tüketicilerimizin ürünlerimizin izlenebilirliği konusunda garantili tam şeffaflık sağlayacaktır ”

Kaynak : Carrefour

Yorum Yap

Yorum Yap