1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Dünyanın En Büyük 5 Madencilik Tesisi

Dünyanın En Büyük 5 Madencilik Tesisi

Dünyanın En Büyük 5 Madencilik Tesisi

Madencilik, merkezi olmayan ekonominin temel ilkelerinden biridir. Bitcoin gibi Kripto paraların işlemleri doğrulamak ve blok zincirine girişlerini onaylamak için madencilik işlemlerine güvenir.

Kripto para madenciliği artık birkaç yazılım geliştiricisine ve kişisel donanımlarına daha fazlası haline geldi.Madencilik sektörü, kripto paranın değerindeki artışa bağlı olarak geçen yıla göre büyük bir büyüme ve dönüşüm geçirdi . Kripto para birimlerinin değeri keskin bir artış gösterdiğinden, madencilik için işleme gücü miktarı da artmaktadır. Bu madencilik sektörünün son derece rekabetçi büyümesine yol açtı.

Bugün kripto para madenciliği alanında büyük bir oyuncu olmak istiyorsanız , Yazılım devlerine ve hatta hükümetlere karşı rekabet edeceğiniz için daha derin cepleriniz olması gerekiyor.BTC, merkezi olmayan ekonomide kullanılmak üzere tasarlanırken, bu kripto para biriminin madencilik yönü, daha fazla mega madencilik tesisinin yaratılması nedeniyle artan merkezileşmeyi görmeye devam ediyor.Bu tesisler, bir şehrin çalışması için gereken enerjiye ihtiyaç duyan milyonlarca dolarlık madencilik çiftlikleridir.Aşağıda dünyanın en büyük kripto madenciliği tesislerinden 5 tanesi bulunmaktadır.

Bitmain Ordos, Moğolistan

İç Moğolistan’ın kırsal kesimlerinde derin devler yaşıyor.Bitmain SanShangLiang endüstriyel park madenciliği kompleksi, dünyanın en büyük madencilik tesisidir. Bu garip madencilik işletmesi, günlük 250.000 $ değerinde BTC işleyen 25.000 makineden oluşuyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu operasyonun yürütülmesi, küçük bir kasabanın elektrik maliyetini her gün 39.000 $ civarında tabi buda çok ucuz değil.

Giga Watt – Washington

Washington eyaleti merkezli Giga Watt madencilik tesisi Kuzey Amerika’nın en büyükleri arasındadır.Bu super mine 30 MW’lık bir hashrate gücü bulunmakta ve 1.700’den fazla GPU’yu bünyesinde barındırıyor. Madenciliğin kurucusu Dave Carlson, 2010 yılında madencilikle uğraşan eski bir Microsoft yazılım mühendisi.

Tesis, Washington eyaletinde kolayca bulunabilecek ucuz hidroelektrik enerji kullanımıyla Çin’in hakim pazarında rekabet edebilir. Giga Watt, 2018’de faaliyetlerini yıllarca Kuzey Amerika madencilik pazarına hakim olma hedefleriyle genişletmek istiyor.

Hut 8 Mining Corp / Bitfury – Vancouver, Canada

Hut 8 Mining , Kuzey Amerika’da şimdiye kadar yapılmış en büyük madencilik tesislerinden birini yaratmak için Bitfury ile birlikte çalıştı.Bu madencilik işletmesi, 24 MW hashrate gücü üreten 22 veri merkezinden oluşmaktadır. Hut 8, bu operasyonu yeni zirvelere genişletmek için Kanada borsası aracılığıyla kamu finansmanına bakıyor.

Bu proje hala birinci aşamadadır ve ikinci aşamada madencilik işletmesinin gücünü 38,5 MW’a yükseltmesi planlanmaktadır. Bu mega madenciliğin genişlemesi için gerekli olan tüm yeni tesislerin inşa edilmesiyle görevlendirilmesi için Bitfury’nin söylentileri var. Tamamlandığında, bu maden Kuzey Amerika’daki en büyük Bitcoin madenciliği operasyonu olacak.

Bitfury Mines, Gürcistan

Dünyanın önde gelen tam hizmetli blockchain teknoloji şirketlerinden biri olan Bitfury , madencilik işletmelerinin pazar için eşit öneme sahip olması sürpriz olmamalıdır. Gürcistan’daki Bitfury madencilik tesisi işletme maliyetlerini azaltmak ve madencilik makinelerinin serin kalmasını sağlamak için doğal olarak soğuk iklimi kullanmaktadır.

Gürcistan hükümeti, toplumlarında Bitfury madenciliğine sahip olmaktan çok memnundur ve Bitfury’nin operasyonlarını genişletmesine yardımcı olmak için ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır. Bu Gürcistan hükümetine kısa süre önce mülkiyeti bloke eden şirket tarafından karşılandı. Bu yakın işbirliği türü, yalnızca gelecekte kripto marketin durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bcause LLC – Virginia Beach, Virginia

65 milyon dolar tutarındaki Bcause madencilik tesisi, Ocak 2018’de açıklandı. Virginia Beach, genellikle bir kripto sıcak yatağı olarak görülmüyor , ancak yerel yönetim veri merkezlerine vergi indirdikten sonra, maden şirketlerinin bu deniz kenarındaki topluluğa ev sahipliği yapması için iyi bir sebep vardı.

Virginia Beach, Bcause LLC’ye operasyonlarını daha da genişletmek için 500.000 $ ‘lık bir hibe aldı.Bu firmanın madene ek yüz çalışanı eklemesine izin verecektir. Tamamen tamamlandığında, bu tesis muhteşem 84.000 metrekarelik bir alanı kapsayacaktır; kıtanın en büyükleri arasında yer alıyor.

Genesis Mining Enigma – Iceland

Genesis , Ethereum geliştirilen ilk maden tesislerinden biri olarak manşetlere taşındı Madencilik tesisi 2013 yılında kuruldu. Bugün madencilik tesisi Zcash, Dash ve Monero gibi ek paraların da madenciliğini yapıyor.

Bu dev madencilik tesisi sadece jeotermal enerji ile çalışır ve dünyanın en büyük ETH madencilik platformu olarak kabul edilir.Şirket yöneticileri, ETH’nin önümüzdeki yıllarda kayda değer kazanımlar elde edeceğine inandıklarını ve şu anki madencilikte BTC’nin elde edeceği kazancın iki katını alabileceğini belirtiyorlar.

 

 

 

Kaynak : CoinCentral

Yorum Yap

Yorum Yap