İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır ?
 3. E-Ticaret Mağazanızda Kripto Para Nasıl Kabul Edilir ?

E-Ticaret Mağazanızda Kripto Para Nasıl Kabul Edilir ?

E-Ticaret Mağazanızda Kripto Para Nasıl Kabul Edilir ?

Çoğu kişi kripto paraları spekülatif bir yatırım olarak görse de, bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız ödeme seçeneği olarak eklemeye hala değer. Birçok saygın mağaza zaten kripto para birimi ödeme seçeneklerini içerir ve sayı her hafta büyüyor. Bu makalede, bir check-out seçeneği olarak dahil etmenin artılarını ve eksilerini analiz edip, mağazanıza eklemeniz için gereken kaynakları sağlayacağız.

Azaltılmış Dolandırıcılık : Ters ibraz sahteciliği , e-ticaret platformlarında yaygın bir durumdur.

Peki nasıl çalışır ?

 1. Müşteri, ürününüzü bir banka kartı veya kredi kartı kullanarak sipariş eder.Ürünü müşteriye teslim edersiniz.
 2. Müşteri ürünü aldıktan sonra, bir ters ibraz başlatır. Paketin hiç gelmediğini, kartlarının çalındığını veya benzer bir mazereti olduğunu iddia ediyorlar.
 3. İddiaya karşı savaşmak için kaynak israf ediyorsun. Ürünün başarılı bir şekilde geldiğini kanıtlamanız gerekirken, kart şirketi bu arada fonları kilitler. Bu, zaten sınırlı bir nakit akışı olan e-ticaret işletmeleri için özellikle zahmetli.

Kripto para ödemeleri geri alınamaz. Bir müşteri size ödeme yaptığında, işlemi tersine çevirebilecek bir yol yoktur. Müşteriye geri ödeme yapmanız gerekir. Bu nedenle, kripto para ödemelerini kullanırken ters ibraz sahtekarlığı neredeyse imkansızdır.

Daha düşük işlem ücretleri : Çoğu ödeme işlemcisi işlem başına % 3.0 civarında ücret alır. Bunun da ötesinde, bazı aylık ücretler de var. Her ne kadar % 3.0 çok fazla görünmese de,zamanla artmaktadır.

Kripto para işlem ücretleri önemli ölçüde azdır. Mevcut Bitcoin ücretleri işlem başına 1.00 $ ‘dır ve daha fazla SegWit benimseme ve Lightning Network uygulaması ile azalacağı tahmin edilmektedir. Ek olarak, ödediğiniz ücretler üzerinde önemli bir kontrolünüz var. İşlem ücretiniz ne kadar yüksek olursa ödemenizi o kadar çabuk alırsınız.

Nano gibi diğer kripto projeleri,hiçbir işlem ücreti olmadan anlık bir ödeme çözümü üzerinde çalışıyor. Bazı e-ticaret mağazaları Nano’yu platformlarında başarıyla uygulamaya başladı bile.

Büyük Müşterilere Erişim : Kripto para birimini kabul etmenin işlemsel avantajlarının ötesinde, bunu yaparak daha fazla müşteriye ulaşırsınız. Hükümetler ve büyük şirketlerin her hareketinizi takip ettiği bir dünyada, müşteriler daha fazla gizlilik odaklı hale geliyor. Her geçen gün daha fazla kişi, online satın alma işlemlerinde, bir tür anonimlik elde etmek amacıyla, Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanmaya başlıyor . Ödeme sırasında bir seçenek olarak kripto para ile ödeme yapmak bu müşteri tabanını hedeflemeye yardımcı olur.

Eksileri

Fiyat dalgalanması: Muhtemelen bildiğiniz gibi, Bitcoin ve diğer birçok dijital varlığın fiyatı günden güne değişebilir. Bir e-ticaret mağazası sahibi olarak, ürününüz için aldığınız 50 USD ‘nin yine bir hafta sonra 50 ABD doları değerinde olduğundan emin olmak istersiniz.

Bu soruna basit bir çözüm, kripto para biriminizi aldığınız anda derhal paraya çevirmektir. Birkaç kripto para ödeme işlemcisi bunu bir seçenek olarak desteklemektedir.

Ek Kurulum: E-ticaret platformunuza yeni bir özellik eklemede olduğu gibi, ek çalışmalar var. Müşterilerin ödemeleri yapabilmeleri için yeni bir kullanıcı arayüzü tasarlamanın yanı sıra, kripto para birimi ödemelerini gerçekten kabul etmek için arka uç yapılandırmanız gerekir.

Üst kripto para birimi ödeme işlemcileri, kriptoyu platformunuza kolayca entegre etmek için ihtiyacınız olan her şeyi sağlayan kutudan çıkmış çözümlere sahiptir. Ödeme ekranınıza eklemek için, cüzdan özelliklerinden “Bitcoin ile Ödeme” düğmelerine kadar her şeyi içerir.

Müşteri Kargaşası: Müşteriler, ödeme sırasında ek seçenek (ler) ile karıştırılabilir. Bitcoin daha popüler hale gelse de, kabul edilmenin ilk günlerinde hala devam ediyoruz. Meraklı müşterilerden, nasıl çalıştığına dair sorular sormaya hazır olun.

Kripto Parayı Kabul Etmeye Nasıl Başlayabiliriz?

E-ticaret platformunuzda kripto para birimini kabul etmeye başlamak için seçenek sıkıntısı yoktur. Bazı yöntemler diğerlerinden daha kolaydır, ancak çözümü özelleştirirken size çok fazla esneklik vermezler.

Zor yol

Üçüncü taraf işlemcileri kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız, ödemeleri doğrudan almak için m-cüzdanları manuel olarak ayarlayabilir ve hesaplar değiştirebilirsiniz.

Öncelikle, ödemelerin alınacağı bir cüzdan seçmeniz gerekiyor. Farklı cüzdanların farklı paraları desteklediğini unutmayın, böylece seçimizle mağazanızda hangi para birimlerini kabul ettiğinizi belirleyebilirsiniz. Her ikisinin de maliyeti 100 dolar civarında olsa da, Ledger Nano S ve Trezor donanım cüzdanları, çevrimiçi benzerlerinden daha güvenli. Ayrıca diğer cüzdanlardan daha geniş bir çeşitlilikte paraları destekliyorlar.

Kripto fonlarınızı fiat’a çevirmekle ilgileniyorsanız, bir exchange üzerinde de bir hesap oluşturmanız gerekir. Bir kez daha, farklı borsalar farklı para birimlerini destekliyor, bu yüzden ihtiyaçlarınız için hangi değişimin en iyi olduğunu araştırmaya zaman ayırın. Gemini ve GDAX , sadece en popüler paraları desteklemekle yetinirseniz harika seçeneklerdir. Şu anda GDAX, Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash’i desteklerken, Gemini sadece Bitcoin ve Ethereum’u destekliyor . Büyük bir kripto para seçimi sizin için önemliyse Kraken’e göz atın.

Cüzdanınızı ve hesaplarınızı oluşturduktan sonra, sitenizdeki ödemeleri gerçekte güvenli bir şekilde uygulamak için bazı web geliştirmelerini bilmeniz gerekir. Yapmanız gerekenler listesi şunları içerir ;

 • Kullanıcının kripto para ödemesini yapması için bir arayüz oluşturmak
 • Kripto para almak için yeni adresler oluşturmak
 • Müşteri bilgilerini güvenliğini sağlamak
 • Cüzdanınızdan borsaya para transferi
 • Borsa için paranızı değiştirmek

Kolay yol

Biraz daha pahalı bir seçenek olarak, birçok kripto ödeme sağlayıcılarından birini mağazanıza entegre edebilirsiniz. Bu sağlayıcılar, kurulum, kripto ödemelerini işleme ve fiat para birimine dönüştürürken ağır yüklerin çoğunu yaparlar.

Bu işlemciler genellikle, güçlü bir API çağrısı paketinin yanı sıra kullanılacak UI bileşenlerini içerir. Bu, standart çözümleriyle başlayabildiğiniz, sonra onu kişiselleştirmek ve zamanla kendi başınıza yapmak için çalışacağınız için tüm beceri düzeyleri için harikadır.

BitPay ve Coinbase iki popüler ödeme çözümüdür. CoinBase ücretsiz iken, BitPay yalnızca her işlemde % 1 ücret alır. Bununla birlikte, Coinbase, bitcoin’ninizi  bir bankaya para yatırırken % 1’lik bir ücret talep ediyor.

En kolay yol

E-ticaret mağazanız WordPress, Shopify veya benzeri bir şeydeyse, kripto parayı kabul etmek için bir eklenti kullanabilirsiniz. Yine de tüm eklentiler eşit olarak oluşturulmaz. Eklentiyi seçerken, güncel olduğundan, iyi derecelendirmeler aldığından ve önemli bir kullanıcı tabanına sahip olduğundan emin olun.

 

Yorum Yap

Yorum Yap