1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Bankası
  3. En iyi 15 SEO Araçları

En iyi 15 SEO Araçları

En iyi 15 SEO Araçları

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO-Search Engine Optimization) sitelerin içerikleri ile ilgili konularda, Arama Motorlarında yapılan aramalar sonucunda siteye ziyaretçi akışını sağlayan ve üst sıralamalarda görünecek Web sayfaları oluşturma sürecidir.

Organik arama trafiğini artırmaya yardımcı olabilecek pek çok SEO aracı vardır. Bu konuda yardımcı olmak için, hedeflemek için doğru anahtar kelimeleri tanımlamanıza, arka bağlantı profilinizi anmanıza, yeni bağlantılar oluşturmanıza ve devam eden performansı izlemenize yardımcı olabilecek kullanabileceğiniz en iyi 15 SEO araçlarının listesini bir araya getirdik.

Anahtar Kelime Araştırma
Google Keyword Planner
SEMrush
Longtail Pro

Technical SEO
Screaming Frog
DeepCrawl
Woorank

Backlink İzleme ve Analiz
Ahrefs
Open Site Explorer
Majestic
Link Building
Link Research Tools
Ontolo
Whitespark
Rank Takip
Google Search Console
Advanced Web Ranking
Authority Labs

Sık yapılan SEO Hataları
Anahtar kelime seçimindeki yanlışlıklar
Anahtar kelimeler site ile alakalı olmalı ve sitede o kelimeye yoğunluk gösterilmeli. Doğru anahtar kelimeler üzerinden backlink çalışması yapılarak sitenin yükselişe geçmesi sağlanmalı. Anahtar kelimelerin içeriklerde abartılması spam gibi görülebilir. Ancak eksik anahtar kullanımı da sitenizin aramalarda çıkmamasını sağlar.

Yanlış site başlığı seçimi
En sık yapılan SEO hatası site başlığı seçiminin önemsenmemesi ile ilgili. Siteye aitSayfa Başlığıetiketinin boş bırakılması SEO açısından oldukça kötüdür. Arama sonuçlarında çıkmak için bu tag doldurulmalıdır. Site başlığına resim konması arama motorları tarafından görünürlüğü engeller.

Javascript menü kullanımı
Javascript, menüler google arama motorlarında okunmaz ve indexlenmez. Bu durumda sitenizin sayfaları aramalarda görünür değildir. Menüdeki sayfa linkleri sitemap dosyasında belirtilirse bu SEO hatası nebze de olsa yenilebilir.

İçeriğin güncel olmaması
Siteyi güncel tutmak ve ihmal etmemek elde ettiğiniz sırayı düşürmemek adına önemli. Her gün belirli sayıda yazı yazarak sıranızı korumalı ya da öne çıkarmalısınız.

Spam Backlink
Aşırı backlink alımı alınmamalı. Yalnızca site ile konu bazlı örtüşen sitelerden backlink almak etki sağlar. Yeni siteler yavaş yavaş backlink almalı, özgün içeriklerle üst sıralara yerleşmelidir. Aşırı backlink sitenizin SandBox’a girmesine sebep olabilir

Yorum Yap

Yorum Yap