1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. Ethereum Classic %51 saldırısı Hakkında Tüm Gelişmeler!

Ethereum Classic %51 saldırısı Hakkında Tüm Gelişmeler!

Ethereum Classic % 51 saldırısı Hakkında Tüm Gelişmeler!

Madencilik havuzu Etherchain twitter üzerinden yaptığı açıklama ile , Ethereum Classic’in (ETC) “ % 100’den fazla block reorganization ” gerçekleştiren bir % 51 saldırısına uğradığını bildirdi. Bir reorg saldırısı, bir blok zincirindeki işlemleri geciktirebilir veya tersine çevirebilir.

ETC blok zincirinde % 51’in söylentileri 7 Ocak Pazartesi günü ortaya çıktı ve hızla sosyal medya üzerinden çeşitli haberler ve bilgiler paylaşılmaya başlandı.Ethereum Classic Twitter hesabı başlangıçta söylentileri reddetti.Ancak, o zamandan beri saldırıyı kabul ettiler ve tüm borsalara ve madencilik havuzlarına onay sürelerini artırmalarını tavsiye ettiler. Bununla beraber bizde Ethereum Classic %51 saldırısı ile paylaşılanları sizlere tek bir başlık altında paylaşmaya devam ediyoruz.

ETC %51 Saldırısı ile yaşananlar

Ethereum Classic ‘in %51 saldırısına uğramasıyla beraber yapılan açıklamalara göre , 88.500 ETC yaklaşık 460.000 $ ‘lık büyük bir zincirin yeniden yapılanmasına ve double spent transactions ‘a neden oldu.

Buna karşılık Coinbase , bir sonraki duyuruya kadar ETC’nin tüm hareketlerini durdurduğunu açıkladı ve ETC ekibi, tüm borsaların başka bir şey olmazsa işlemler için onaylama sayısını önemli ölçüde artırdığını söyledi.

Coinbase’e göre, 5.’den başlayarak Ethereum Classic blok zincirinde çoklu ve derin düzenlemeler görmeye başladılar. Şu ana kadar toplam 88.500 ETC saldırı altında çifte harcandı ve bunun görülmesi, Coinbase’in madeni parayla olan tüm faaliyetlerini durdurmasına neden olan şeyin bu olduğunu görüyor.

Haberler hızla yayılmakta ve Ethereum Classic ekibi de dahil olmak üzere birçok kişinin twitter üzerinden konu ile açıklamaları gelmeye başladı ;

Gate.io, saldırganın 40K kaybına neden olan manuel sınavı geçtiğini doğruladı.

Ethereum Classic ağına yapılan % 51 saldırısının ardından kripto alım satım platformu Gate.io, olayla ilgili daha ayrıntılı bir bilgi yayınladı ;

Araştırma ekibi, aşağıdaki ETC hesaplarını kullanarak saldırıların 7 Ocak’ta 00.40 ile 04.20 UTC arasında yaklaşık 4 saat sürdüğünü doğruladı:

  • 0xb71d9CD39b68a08660dCd27B3EAE1c13C1267B10
  • 0x3ccc8f7415e09bead930dc2b23617bd39ced2c06
  • 0x090a4a238db45d9348cb89a356ca5aba89c75256

Ayrıca, Gate.io, saldırganın başlattığı işlemleri engellemesini ve manuel sınava girmesini engellemesine rağmen, ETC’de yaklaşık 40K zararla sonuçlandığını belirtti.

Analiz, tüm işlemlerin geçerli göründüğünü ve % 51 saldırısı sırasında blok zincirinde doğru bir şekilde onaylandığını ve bu da ETC onay numarasını 500’e yükselterek % 51 yeni bir tespit başlatarak ekibin korumasını geliştirmesini sağlamıştır.

Ethereum Classic’e (ETC) yapılan % 51 saldırı ile beraber, Twitter’da insanlar ademi merkeziyetçilik kavramı hakkında tartışıyor , Litecoin ‘nin kurucusu Charlie Lee ‘den konu hakkında bir açıklama geldi ;

CryptoTesla adlı bir kullanıcı, bir ağın% 51 oranında saldırıya uğramaması durumunda, yerel yönetimin ele alınmadığını belirtti.İfadesi, diğer kullanıcıların Coinbase’in saldırı ile ilgili duyurusu üzerine yaptığı yorumlar tarafından tetiklendi.

Sert bir XRP destekçisi olarak görünen biri “Phew! Hepsinin XRP’de olduğuma sevindim. XRP’nin double spend saldırılara karşı bağışıklığından bahsettim mi? ”dedi. Ardından Kramer adında bir kullanıcı tarafından“ Bütün merkezi veritabanları bağışıktır ”dedi. Mesele merkezden uzaklaşıyor. Evet, shitcoinlere % 51 oranında saldırı yapılabilir. ”

Bu konuşma, CryptoTesla’nın söz konusu ifadesini, Litecoin’in kurucusu Charlie Lee’nin % 51’lik saldırı olayıyla ilgili yaptığı birçok yorumunun yanı sıra, dikkatini çekmeyi başardı.

Lee, CryptoTesla’nın ifadesinin düşündürücü olduğunu söyledi.Merkezi olmayan bir kripto para birimininde % 51 saldırıya açık olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Bununla birlikte, CryptoTesla’nın ifadesini kabul etmek yerine, “ Bir kripto % 51 saldırıya uğramazsa izin verilir ve merkezileştirilir” demeye devam etti.

Yorum Yap

Yorum Yap