1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. Ethereum Constantinople Hardfork Öncesinde Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Ethereum Constantinople Hardfork Öncesinde Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ethereum Constantinople Hardfork Öncesinde Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ethereum ‘un beklenen büyük güncellemesi Constantinople , 7.080.000 numaralı blokta gerçekleşmesi planlanıyor.Peki hakkında her yerde haberler yapılan Ethereum Constantinople Hardfork nedir hakkında bilmemiz gerekenler ;

Öncelikle Rettig tarafından “bakım ve optimizasyon yükseltmesi” olarak nitelendirilen Constantinople, ağ verimliliğinde ve ücret yapısında küçük, ancak oldukça teknik, ethereum iyileştirmelerin yanı sıra ethereum’un merakla beklenen ölçeklendirme yol haritasına yol açan yükseltmeleri de içermekte.

İlgili Yazı

Binance ‘den Ethereum Constantinople hardfork ile ilgili açıklama geldi

Ek olarak hardfork, ethereum ‘un altında yatan ekonomi politikasında değişiklikler ve ağda yeni blok oluşturmanın sonunda yavaşladığı ethereum “Ice Age” olarak bilinen şeyi aktive etmek için programlanmış bir kod parçası olan zorluk bombasının gecikmesini de içerir.

Constantinople ‘le piyasaya sürülecek beş EIP :

  • EIP 145: Alex Beregszaszi ve Pawel Bylica tarafından Ethereum blockchain üzerine daha etkin bir bilgi işlem yöntemi olarak yerel bitwise shifting tanıtmak için yazılmış bir geliştirme önerisi.
  • EIP 1052: Core geliştiricisi Nick Johnson ve Bylica tarafından hazırlanan EIP 1052, ethereum üzerinde büyük ölçekli kod yürütülmesini optimize etmek için bir araç sunar.
  • EIP 1283: Johnson tarafından yazılmış olan EIP 1087’ye dayanan bu teklif, akıllı depolama geliştiricilerine veri depolamada yapılan değişiklikler için daha adil bir fiyatlandırma yöntemi getirerek yararlanır.
  • EIP 1014: Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından oluşturulan bu yükseltmenin amacı, devlet kanallarına ve “off-chain” işlemlere dayanan belirli bir ölçekleme çözümünü daha kolay hale getirmektir.
  • EIP 1234: Parity yayın müdürü Afri Schoedon tarafından yazılan EIP 1234’ün blok madenciliği ödüllerini 3 ETH’den 2 ETH’ye düşürmesi ve “Zorluk Bombasını” 12 ay geciktirmesi gerekiyor. Değişiklikler temel olarak PoW’den yavaş yavaş uzaklaşmak için bir sonraki güncellemelerin uygulanması için ağ dengelemesine ve daha yumuşak hazırlıklara yöneliktir.

Sonuç olarak, değişiklikler şunları içeriyor , geliştiriciler için işlem sürelerini iyileştirmek üzere kod optimizasyonları , akıllı sözleşme veri depolama alanında yapılan değişiklikler için daha adil fiyatlandırma yapıları, ethereum üzerinde ölçeklendirme çözümlerini durum kanalları yoluyla daha kolay hale getiren bir kod düzenleme ve ethereum’un ekonomik politikasındaki değişiklikler.

Yorum Yap

Yorum Yap