1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. Ethereum Core Devs , ASIC’e dayanıklı bir Ethereum önerisi olan “ProgPoW” tanıttı

Ethereum Core Devs , ASIC’e dayanıklı bir Ethereum önerisi olan “ProgPoW” tanıttı

Ethereum Core Devs , ASIC'e dayanıklı bir Ethereum önerisi “ProgPoW” tanıttı

Cuma günkü Ethereum Core Dev Meeting gündeminde, mevcut Ethereum karma algoritmasını güncelleme teklifinin onaylanması tartışıldı.

ProgPoW olarak adlandırılan teklif, GPU verimliliğini optimize ederek ve ASIC’ler arasındaki boşluğu en aza indirerek, ASH’ler ile uzmanlaşmış bir madencilik çipi olan ETH madenciliğini teşvik etmeyi amaçlıyor. Çağrıya öncülük eden Hudson Jameson, geliştiricilerin “testnet üzerinde test ederken büyük sorunlar bulunmadığı sürece devam edeceğini” belirtti.

Ethereum Core Devs Meeting

Ethereum için özel olarak tasarlanan ASIC yongaları, Bitmain’nin en son teklifi olan Antminer E3’ün yalnızca 6 ay önce piyasaya sürülmesiyle nispeten yeni bir trend. Bu, toplumun ASIC madenciliği ile mücadele etmek için ASIC’e dirençli Ethereum Improvement Proposals (EIP) keşfetme isteği uyandırdı. Son zamanlarda, Canann Creative’deki eski bir yonga üreticisi Linzhi adında, Bitmain’in Antminer E3’ünden çok daha verimli Ethereum-odaklı ASIC yongaları geliştirmeyi hedefleyen yeni bir çip projesini duyurdu. Şirket, elektrik tüketiminin Bitmain Antminer miktarının sekizde biri olduğunu iddia etti.

ProgPoW arkasında motivasyon ölçüde değiştirdiği kadar GPU’ları üzerinde ASIC’lerde marjinal fayda azaltarak Ethereum spesifik ASIC cihazları başlatmak için çip üreticisi silahlanma yarışını ele almaktır.ProgPoW’un destekçileri, eğer uygulanırsa, teklifin çip yarışını temelde yavaşlatacağını, blokların daha da eşit şekilde dağıtılmasını ve PoS’a giden güvenliği geliştireceğini iddia ediyorlar.

Uygulama için zaman çizelgesi hala belirsizdir ancak çalışmanın % 95’inin müşteri ekiplerinin uygulama için beklenen zaman çizelgelerinde “ev ödevlerini” yapmaları için belirlenen sonraki adımlarla yapıldığını belirtti. Ethereum Vakfı Güvenlik Lideri Martin Holst Swende, “uygulamanın ASIC’leri en az bir yıl erteleyebileceğini” belirterek, en kısa zamanda geçmemiz gerektiğini söyledi.”

Yorum Yap

Yorum Yap