1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. G20 FSB,Kripto para birimlerinin küresel ekonomiye hiçbir tehlike oluşturmayacağını ifade etti

G20 FSB,Kripto para birimlerinin küresel ekonomiye hiçbir tehlike oluşturmayacağını ifade etti

G20 FSB,Kripto para birimlerinin küresel ekonomiye hiçbir tehlike oluşturmayacağını ifade etti

G20 ülkeleri, 2018 zirvesi için Arjantin’de bir araya gelmeye hazırlanırken, G20 için finansal düzenleme koordinatörü olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto para birimlerinin küresel ekonomiye hiçbir tehlike oluşturmayacağını ifade etti. Kripto pazarı, ihtiyatlı bir iyimserlik ile haberlere cevap verdi.

18 Mart tarihli G20 maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerine gönderilen bir mektupta , aynı zamanda İngiltere Bankası (BoE) valisi olarak da görev yapan FSB başkanı Mark Carney – FSB’nin kripto para birimlerinin olası tehditlerini gözden geçirdiğini doğruladı. Küresel finansal istikrar için, ve böyle bir risk olmadığını tespit etti.

Kripto varlıklarının finansal sistemin küçük bir bölümünü oluşturduğuna dikkat çekti ;

“Küçük boyutları ve para yerine ikame olmadıkları ve reel ekonomi ve finansal işlemler için çok sınırlı kullanımları, finansal sistemin geri kalanıyla olan bağlantıların sınırlı olduğu anlamına geliyordu.”

Carney, kripto-para birimleri için dengeli bir yaklaşım benimsemiş ve yatırımcıların korunması ve para aklama gibi suç faaliyetlerinde kullanımlarını gündeme getirirken, dijital paraların altında yatan teknolojinin potansiyel olarak “hem finansal sistemin hem de ekonominin verimliliğini ve kapsayıcılığını artırabileceğini” kabul etmiştir

Kripto para piyasalarının düzenlenmesiyle ilgili olarak, Carney (daha önce BoE valisi sıfatıyla kripto düzenlemesi için çağrıda bulundu ), kripto-para piyasasının küresel niteliği göz önüne alındığında “uluslararası koordinasyon” ihtiyacını ortaya koydu. Ayrıca, finansal denetçinin, yeni düzenlemeleri tümüyle sunmanın aksine, mevcut kuralların gözden geçirilmesini destekleyeceğini de doğruladı.

Mektup, kripto pazarının gelişmeye devam ettiğini ve eğer gerekirse FSB’nin ilk değerlendirmesini gözden geçirebileceğini kaydetti. Bu arada, Carney, ortaya çıkan risklerin veya boşlukların düzenli olarak izlenmesini ve zamanında tanımlanmasını sağlamak için bir eylem noktası belirledi.

“FSB, kripto varlıkların yarattığı finansal istikrar risklerinin daha iyi izlenmesi için ölçümleri belirleyecek ve G20’yi uygun şekilde güncelleyecektir.”

Carney’in açıklamaları, kripto pazarının dünya çapındaki hükümetler ve mali otoritelerden gelen artan düzenleyici baskının etkilerinden kaynaklandığı bir zamanda geldi. Daha önce G20 ülkeleri Fransa ve Almanya, kripto paraların daha sıkı bir şekilde düzenlenmesi çağrısında bulunan küresel koroya katıldılar, her iki ülke de G20 zirvesinde kripto düzenlemesi için ortak bir teklif sunmaya hazırlanıyorlar.

FSB’nin ifadesi, kripto para birimleri için gittikçe artan düşmanca iklim koşullarını geçici olarak etkileyebilirken, dünya liderleri olarak G20 zirvesinde bu hafta Pazartesi ve Salı günleri bir araya gelenler görülmeye devam ediyor.

Kaynak : Cryptovest

Yorum Yap

Yorum Yap