1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. Gayrimenkul Sektörünü Değiştirecek Blok Zincir Projeleri

Gayrimenkul Sektörünü Değiştirecek Blok Zincir Projeleri

Gayrimenkul Sektörünü Değiştirecek Blok Zincir Projeleri

Geliştiriciler ve daha sonra kitleler, dağıtılmış bir defterdeki ( distributed ledger ) farklı endüstrilerde devrim yaratma potansiyelini gördüklerinde,ilk oyuncu olmak için birçok takım blok zincirine geçti. Blok zincir teknolojisi ile söz konusu sektörlerdeki engelleri aşmak için çalışan çok sayıda projeler bulunmakta.

Gayrimenkul sektörünü değiştirmek için çalışan farklı projelere bir göz atalım. Burada listelenen projeler endüstrinin farklı yönleri üzerinde yoğunlaşıyor.Bazıları kiraya yöneliyor, bazıları gayrimenkul satışı ve satın alımına doğru gidiyor, ve diğer fotoğraflar ise blok zincirde kurulmuş bir ev paylaşım ağı oluşturarak Airbnb gibi bir şey olarak işlev görmeyi tercih ediyor.

Rentberry

Rentberry, Amerika’nın büyük şehirlerinde faaliyet gösteren başarılı bir ev kiralama hizmetidir. Web sitelerinde belirtildiği gibi Wall Street Journal, Forbes, BBC ve Inc tarafından ele alınmıştır.

Bu platformun hedef kitlesi öncelikli olarak ev sahipleri ve kiracılardır ve Rentberry, ilgili kişiler için kiralamayı kolaylaştırmak istemektedir. Proje, “teklif verme savaşlarını” engelleyen tamamen şeffaf bir yaklaşımla mülkiyet listesinin dijital çağında yer alacaktır.

Akıllı sözleşmeler yaklaşımı, güvenlik mevduatlarının ev sahipleri tarafından tutulmasını önleyecek ve akıllı sözleşmede ortaya konan önceden varolan şartlarla kesintiler adil bir şekilde yapılabilir. Rentberry’nin sunduğu hizmetler, bakım taleplerinin, kiracıların ve ev sahibi taramanın, tesisatçılar gibi üçüncü taraf hizmet sağlayıcıların ve açık artırma sisteminin kolay sunulmasını içerecek.

Ekip, platformun açık artırma teknolojisini, patent için başvurdukları ayırt edici fikri mülkiyetler olarak görüyor. Bu sistem sayesinde kiracılar bir mülk için tüm rakip teklifleri görebilir. Ayrıca, mal sahiplerinin mallarını hem sıcak hem de soğuk pazarlarda uygun şekilde fiyatlandırmasını sağlayacaktır.

Bu sistemde, başvuru sahipleri bir ev sahibinin mülküne başvuru olarak 1000 BERRY tokeni teklif edeceklerdir. Bu ücret, kredi notu dahil olmak üzere bir arka plan raporunu kapsar. Daha sonra, daha iyi bir karar vermelerine yardımcı olmak için hem ev sahiplerine hem de kiracılara veri sağlayacak olan bir itibar sistemi blok zincirine entegre edilecektir.

Tarama sistemi çeşitli faktörlere dayanacak ve özel bir puanlama modeli kullanacaktır. Bu faktörler önceki ödeme performansını, tahliye geçmişini, kredi puanlarını ve kamuya açık bilgileri içermektedir. Daha fazla bilgi için, kendi web sitesinde bulunan Rentberry’nin  WhitePaper’ı okuyabilirsiniz .

Atlant

Atlant , 2016 yılında Julian Svirsky, Neil Mohinani ve Denis Donin tarafından kuruldu.

Bu alandaki diğer projeler gibi, Atlant gayrimenkulün blok zincirine gönderilmesini istiyor. Platformun iki ana servisi P2P kiralama ve tokene sahiptirler. P2P kiralama fikri, blockchain’in mülkiyet endüstrisini dönüştürebileceği en doğrudan yoldur.Kiracılar ve ev sahipleri her biriyle doğrudan bağlantı kurabilir, doğrudan ödeme yapabilir ve anlaşmazlıkları doğrudan etkili bir şekilde çözebilir.

Ancak, Atlant’i ilginç bir proje yapan mülkiyeti token fikridir. Basit bir şekilde, bir emlak mülkiyeti yasal olarak doğrulandıktan sonra, mülkün değeri  alan ölçümlerinde bile belirlenebilir. Bu durum, 1 tokeni 1 mm değerinde olabilir.

Diğer bir deyişle, bir mülk çok sayıda hissedar tarafından sahip olunabilir ve bu da çok daha fazla yatırım potansiyeli sunmayı kolaylaştırır. Belirli bir arazi ya da mülke yatırım yapmak için büyük bir meblağ ödemek yerine, çok çeşitli yatırımlar yapılabilir. Bu yatırımı yapan kişiler, kiralardan ve token ticaretinden yararlanabilirler.

Ethereum platformu üzerine inşa edilen Atlant, projesi için özel bir protokol kullanıyor. Ethereum akıllı sözleşme altyapısını Atlant platformuna bağlar. Projenin teknik unsurları ile ilgili detaylar için Atlant’ın WhitePaper’ı okuyabilirsiniz.

Bee Token

Bee Token platformu 2017 yılında başlatıldı ve ekibi daha önce Google, Facebook, Uber ve dijital kimlik blok zinciri projesi Civic çalışanlardan oluşuyor.

Bee Token’nin amacı, Uber ve Airbnb gibi platformların ekonomik modellerini alıp blok zincir eşdüzeyli teknolojisiyle birleştirip ev kiralamalarına uygulamak. Bunun sonucu olarak, para değişimi, platformun katılımcıları arasında kalır.Uber gibi bir hizmetten farklı olarak, şirketin paranın ağır bir şekilde kesilmesi. Projenin belgelerine hızlı bir baktığınızda, Airbnb’ye çok benzediklerini, ancak akıllı sözleşmelerin kullanılması yoluyla merkezi olmadığını söylenmekte.

Ekip, yeni bir paylaşım ekonomisi yaratmak için ciddi isteklere sahiptir. Bu paylaşım ekonomisinin icra edileceği platform olan Beenest, insanların ev kiralayabilecekleri, anlaşmazlıkları çözebilecekleri ve gelir elde edebilecekleri bir pazar yeri.

Beenest dapp, Ethereum blockchain ve kolay ödeme, uyuşmazlık çözümü ve itibar yönetimi özellikleri (temelde kiracı veya ev sahibiniz ne kadar hoş olduğunuz) üzerine inşa edilmiştir.

Bu protokoller, Ödeme, Tahkim ve İtibar, platformun önemli bir unsurudur. Bu protokoller, isimlerinin de belirttiği gibi, platformun özelliklerinin varlığına izin veren şeylerdir. Bu platformla ilgili en önemli şey, protokolün kendileri değil, özellikle benzersiz olan, ancak üçüncü taraflarla olan entegrasyonudur. CouchSurfing ve Airbnb gibi şirketlerin Beenest platformundan faydalanabilecekleri şekilde tasarlanmıştır.

Protokoller ayrıca, daha hızlı geliştirme döngüleri ve müşteriler ve itibar puanları ile ilgili zengin veriye erişim sunmayı umuyor. İkincisi, mevcut bir kullanıcı tabanından yoksun olan şirketlerin, fikirleri için iyi bir lansmanı elde etmek üzere platformla entegre olabilmeleri anlamına geliyor.

Bu projede gerçekten bazı büyük şirketlerde deneyime sahip etkileyici bir ekip var. Uber ve Grindr’de mühendis olarak çalışan Jonathan Chou , kurucu ve CEO’dur. Kurucu ortak ve CTO olan Tony Tran , daha önce Uber’de bir yazılım mühendisi olarak çalışmış ve Makine Öğrenimi konusunda bilgili. Kurucu ve Baş Mühendis olan Ali Ayyash , hem Google hem de Amazon’da yazılım mühendisi olarak çalıştı. Kurucuların ve Ürün Yöneticisi’nin son üyesi olan Jordan Ong , daha önce Facebook’ta Ürün Müdürü olarak çalıştı ve Google’da da çalıştı.

Ubitquity

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Delaware’de bulunan Ubitquity , 2015 yılında kurulmuş ve gayrimenkul rekoru kırma konusunda dünyanın ilk blok zinciri olduğunu iddia etmektedir. Bunlar, bireylerin, işletmelerin ve belediyelerin şeffaf, dürüst ve şifrelenmiş blockchain defteriyle güvenli bir şekilde depolayıp takip etmelerine olanak sağlayan bir Hizmet (SaaS) yazılımıdır. Nathan Wosnack , Ubitquity’nin kurucusu ve CEO’sudur.

Halihazırda, B2B işlemlerine odaklanmış gibi görünmektedir, ancak gayrimenkul işlemlerini hızlandırmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır, ancak gelecekte bireysel müşterilere hizmet sunmalarını engellememektedirler. Aynı zamanda, bireylerin noter belgelerini saklamasına ve imzalamasına olanak veren BitNotarize adlı bir blockchain tabanlı noterlik hizmeti de yürütürler.

Ubitquity’nin platform alfa demosu , 27 Şubat 2017’de başlatıldı. O zamandan beri, proje, Brezilya’daki Land Records Bureau ile bir pilot tanıtım çalışması yapmak için çalışıyor. Ayrıca, hizmetlerini daha iyi sunmayı öğrenmek ve politikaları takip etmek ve yenilerini tasarlamak için emlak sektöründeki mevcut oyuncularla birlikte çalışıyorlar.

Ubitquity’nin esas olarak ne yapmak istediği, gayrimenkulde kağıt tabanlı kayıtların dijital bir eşdeğerini sunmasıdır. Paydaşlar, başlıkları hızlı bir şekilde kaydedebilir ve arayabilir ve sahipliğin gerçekliğini araştırabilir. Bu süreci otomatikleştirerek, insan katılımının azalmasıyla yılda 4 milyar dolara kadar tasarruf edilebileceğini tahmin ediyorlar.

Platform aynı zamanda blockchain-agnostik olmayı da hedefliyor. Halihazırda Bitcoin blok zincirinde çalışmaktalar ancak Ethereum, Hyperledger ve MultiChain ile tamamen uyumlu olduklarını söylüyorlar.

 

Sonuç

Blockchain’in mülk endüstrisini büyük ölçüde bozacak şekilde ayarlandığı açıktır. Özellikle bu platformlardan bazılarının zaten test edilebilen çalışma prototipleri olduğu için iyimser olmak için bir sebep var.

Bu alandaki en önemli zorluk, kullanıcıların dönüşümünü değil, blok zincirinin radikal teknolojisine karşı bir kuşaktan olma ihtimali olan ev sahiplerinin, işletmelerin ve kiracıların dönüşümü olmayacaktır. Bu kullanıcı segmentini kazanmak emlak sağlayıcıları ağı büyütmek ve belirli bir platformun hakimiyetini oluşturmak için anahtar olacaktır.

Bireysel kullanıcıyı gündelik yaşam için gerekli olan bir kullanım durumunda hedefleyen çoğu blockchain projesinde olduğu gibi, bu durumda mülkiyet kullanımı, eğitim ve farkındalık önemli bir rol oynayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap