1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. GPU Madenciliği Gerçekten Bitti mi?

GPU Madenciliği Gerçekten Bitti mi?

GPU Madenciliği Gerçekten Bitti mi?

Birçok arkadaşın sadece WhatToMine’a bakıp bundan birkaç ay önce hayallere daldığını ve bugün ise tam tersine gayet kötümser olduğunu görüyorum. Bu makalede “bitti”, “bitiyor”, “sonu geldi..” denilen GPU madenciliğini zorluk ve ileriye dönük karlılık parametreleri ile irdeleyerek anlatmak istedim. Tüm modellemeleri 12 adet Asus Mining RX580-8G üzerinde göstermek istiyorum. Bu RIG’in Ether performansı 384 Mh/s olup yine bugün için yaklaşık maliyeti US$ 5,500 gibidir. Modellemeler http://www.mycryptobuddy.com/EthereumMiningCalculator platformu ile yapılmıştır.

Çok değil bundan 1 ay önce Ethereum fiyatı US$ 890 civarındaydı ve insanlar WhatToMine veya benzeri hesaplama platformlarından başlangıçta yaptıkları US$ 5,500 yatırımı Şekil 1’de görüldüğü gibi 8-9 ay gibi çıkaracaklarını ve 18 aylık bir süre de ise üzerine 7,000-8,000 USD gibi bir kazanç sağlayacaklarını görüyorlardı. Aslında o günkü parametreler ile bu aşırı iyimser bir tahmindi.

Şekil 1: Zorluk etkisi olmadan Mart başı kazanç
Şimdi yine o günkü parametrelere dokunmadan zorluğun etkisini modele eklediğimizde Şekil 2’de görüldüğü gibi aslında bu tahminin aşırı iyimser olduğunu görüyoruz. Görüldüğü gibi zorluk ayda %15-20 artmaya devam ederse aslında tüm hesaplamalar yanlıştı ve 18 ayda belki de yatırım maliyetleri karşılanamazdı.
Şekil 2: Zorluk etkisi ile Mart başı kazanç
Tabii ki o gün için yaptığımız bu analiz de aslında doğru bir analiz değildi. Belki de Ether artacaktı. Örneğin aylık %5-10 ve bu durumda da kazan Şekil 3’de görüldüğü gibi çok daha iyi olabiliyordu.
Şekil 3: Mart başı zorluk ve %7 fiyat artışı
Ancak böyle olmadı ve Ether fiyatı düştü. Bu arada dikkat edilecek olursa zorluk da düştü. En azından artmadı. Bu durumda aynı sistemin bugünkü zorluk değeri ile %10 fiyat artışını tahmin etsek ki bu oldukça kötümser bir bakış açısıdır, Şekil 4’teki kazanç eğrisini görebiliriz.
Dikkatli arkadaşların zorluk derecesinin fiyat artışının üstünde kaldığında (son 7-8 aydır böyleydi) eğrinin dış bükey olduğunu tersi durumda ise iç bükey hale geldiğini görmeleri gerekir. Dış bükey eğri devam ederse aslında fiyat yüksek olsa bile para kazanmanın zorlaşacağı gözükmektedir. Zorluk derecesi fiyat artışlarından fazla olduğunda aslında yatırımın başlangıçtaki kazanç eğrisi iyi olsa bile bunun bu şekilde devam etmeyeceğini düşünmek gerekir.
 
Tabi ki fiyat artışı da sürekli olmayacaktır. Burada anlatılmak istenen hemen panik olarak kötümser bir hava yaratmanın doğru olmadığıdır. Kendinizhttp://www.mycryptobuddy.com/EthereumMiningCalculator platformunda farklı tahminler için durumun acıklı olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Kripto para madenciliği uzun süreli bir inançtır. Bu işi uzun süreli yapan arkadaşların belirttiği gibi Mayıs-Haziran aylarında Ethereum fiyatı US$ 1,000’e tekrar çıkarsa bugünler için boşuna üzüldüğünüzü rahatlıkla düşünebilirsiniz.
Kaynak : M.Niyazi Saral
Yorum Yap

Yorum Yap