İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. Hello Moon , Ethereum’un Geliştiricileri Dapp Tarayıcısını Başlattı

Hello Moon , Ethereum’un Geliştiricileri Dapp Tarayıcısını Başlattı

Hello Moon , Ethereum’un Geliştiricileri Dapp Tarayıcısını Başlattı

Ethereum, belirttiği “dünya bilgisayarı” olma hedefinden sapma göstermiyor.

Geliştiricilerin vitrin uygulamaları için tasarlanmış orijinal tarayıcı olan Mist‘in yeni versiyonu, geliştiricilerin hala dağıtılmış uygulamalar ( dapps ) yaratmaya öncelik verdiklerini gösteren bir adımla Devcon’da başladı.Cancun konferansında hazırlanan Moon veya Mist-light, tarama tabanlı olarak, masaüstü sürümüne benzer görevleri yerine getirme amaçlı olduğu halde indirmeyi gerektirmeyen bir şekilde yeniden yazılmıştır.

 

DApps Nedir ? Öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz .

 

Mist‘e çok benzeyen Moon, yalnızca bir tarayıcı değil, dapp geliştirme için bir arabirim sağlar.

Kullanıcılar bir uygulamayı ziyaret edebilir, kodu güvenli bir şekilde çatal haline getirebilir veya düzenleyebilir ve değişiklikler web sayfasında gerçek zamanlı olarak güncellenir. Bu geliştirme kodu karmadır ve daha sonra paylaşılabilir ve herkes kendi Ay tarayıcısına bağlayabilir.

Moon, Javascript üzerinde çalışan Mist’in aksine, geliştiricileri tarafından ethereum dapps’a orijinal kodda risk oluşturmadan güvenli bir şekilde erişilmesini ve test edilmesini sağlayan bir Javascript derleyici görevi gören kendi dilinde çalışır. (Tarayıcı aracılığıyla erişilen herhangi bir dapp için kaynak kodunu görüntüleyen arayüzde mevcut, düzenlemeye izin veren bir simgedir.)

Ethereum geliştirici Alex Van De Sande, CoinDesk’e açıklamasında bu özelliğin arkasındaki kavramın, diğer yazılım geliştiricilerinin “çatal sevmeyi öğrenmesini” sağlamak olduğunu söyledi. Sabit çatallar veya yazılım güncellemeleri, blok zincirinde tartışmasız kötü bir ada sahiptir çünkü güvenli bir şekilde yürütülmeleri karmaşık olabilir.

Fakat Van De Sande, açık kaynaklı yazılım tasarımında çatalların genel uygulama sağlığının ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı ve bu çeşitliliğin bir parçası olarak kutlanmalıdır. açıklamasında bulundu.

 

 

kaynak : coindesk

Yorum Yap

Yorum Yap