1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. JapanNet Bank, Mijin ve Hypergedger ile blok zincir teknolojisini test ediyor

JapanNet Bank, Mijin ve Hypergedger ile blok zincir teknolojisini test ediyor

JapanNet Bank, Mijin ve Hypergedger ile blok zincir teknolojisini test ediyor

Günümüzde bir fintech ve kripto çözümleri şirketi olan Tech Bureau, Japonya’daki ilk online banka olan Japan Net Bank Limited ile PoC (Proof of Concept) projesini duyurdu. PoC’nin ana amacı, sözleşmeli yönetim için kağıtsız bir sistemde blok zincir teknolojilerinin, mijin ve Hyperledger’ın kullanılmasının pratikliğini tespit etmektir.

Mijin nedir?
Teknik Büro tarafından geliştirilen mijin, peer-to-peer ağlarda kolayca blok platformları oluşturan NEM protokolünü kullanan gelişmiş özel blok zinciriyle çok yönlü kurumsal ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Blok zincirleri dahili olarak ya da ortak şirketlerle bir bulut veya diğer paylaşımlı veri ortamlarında işbirliği içinde kullanılabilir.

mijin blok zinciri, geleneksel altyapı maliyetini düşürürken, yüksek performans, sıfır kesinti ve hesaplanamayan verilerle güvenli bir veri paylaşımı ortamı yaratır. mijin, finansal kuruluşlar, elektronik para sistemleri, kullanıcı kimlik doğrulama, arazi ve mülk kaydı, lojistik izleme ve gıda izlenebilirliği konularında yüksek verimlilikli bir defter tipi motor olarak geniş kapsamlı olarak test edilmiştir.

 

PoC için teşvik gücü, maliyet azaltma ve sözleşme taslak hazırlama sürecinde etkinliğin arttırılmasından kaynaklanmaktadır. Tipik olarak, iki taraf bir sözleşme ile bir sözleşmeyi resmileştirmeyi amaçladığında, bir anlaşmaya varılıncaya kadar çok sayıda e-posta, sözleşme dosyaları için düzenlemeler ve kağıt belgeler üzerindeki imzalar yer alır. Dolayısıyla, bu PoC’de önemli bir özellik, dosya görünümlerinin, düzenlenmelerinin, onaylanmaların ve reddedilme işlemlerinin yanlışlanamayan bir geçmişidir.

PoC Hedefleri

Genel amaç, teknoloji alışverişini gerçekleştirmek ve iki blok zincir teknolojisi arasında bir bağlantı kurmaktır. Benzersiz karelerin kaydedilmesi ve hem mijin hem de Hyperledger blok zincirindeki düzenlemeler gibi verilerin günlüğe kaydedilmesiyle, verilerin önce girildiği sisteme bakılmaksızın, blok zinciri arızasında veri güven altına alınır. Diğer hedefler yüksek ölçeklenebilirlik ve güvenlik sağlamaktır.

PoC Programı

PoC projesi bugün 6 Şubat 2018’de başlayacak ve 30 Mart 2018’de bir proje gözden geçirme toplantısı ile tamamlanması planlanmaktadır.

PoC

Bu PoC’de, Mijin’i ve HyperCideger’ı kullanan FUJITSU LIMITED’u kullanan Japan Net Bank, blok zincirleri için uygulamalar geliştirecektir. Her iki uygulama sözleşmenin benzersiz bilgilerinden karma veriler üretir ve kullanıcı onaylarını ve reddini kaydeder. Bir blokaj hatası durumunda sistem yöneticisi, diğer blok zincirdeki hareketlerin geçmişini görüntüleyebilir, böylece geçmiş verilerinin güvenliğini ve yüksek Ölçeklenebilirlik, bu PoC’nin ana hedeflerini kavrar.

Bu kağıtsız sistem, kayıtlı verilere erişen kullanıcılar için güvenli dosya erişimi ve saklama alanı gerektirir. Mijin blok zinciri, geniş bir uygulama yelpazesine uygunluğu, Japonya’nın içinden ve dışından güvenli erişim ve kullanıcı dostu arka uç için PoC için seçildi. Mijin blok zinciri ayrıca karmalar ve kullanıcı imzalarını şifreler ve her hareket için saniye başına doğru bir zaman damgası ekler. Zaman damgasının doğruluğu, mijin blok zincirinin protokolüne kodlanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap