1. Ana Sayfa
  2. Borsalar
  3. Japon Kripto Para Borsası CoinCheck Hacklendi! 530 Milyon Dolar NEM Kayıp

Japon Kripto Para Borsası CoinCheck Hacklendi! 530 Milyon Dolar NEM Kayıp

Japon Kripto Para Borsası CoinCheck Hacklendi! 530 Milyon Dolar NEM Kayıp

Büyük Japon Kripto borsası CoinCheck yöneticilerine göre, ticaret platformundan 530 milyon dolar değerinde NEM çalındı.

Japonya merkezli bir kriptopara uzmanı olan MineCC, resmi bir konferansta CoinCheck yetkilileri, sıcak cüzdanında depolanan tüm fonların bilinmeyen bir grup bilgisayar korsanı tarafından çalındığını itiraf etti.

Güvenli ve çevrimdışı tutulan soğuk cüzdanların aksine, sunucular bilgisayar korsanları tarafından ihlal edilirse sıcak cüzdanlara erişilebilir.Bu nedenle, sektördeki büyük ölçekli kripto para alış verişinin çoğunluğu yalnızca az miktarlarda para birimi sıcak cüzdanlarda bulunmakta, geri kalanında ise soğuk cüzdanlarda güvenli bir şekilde çevrimdışı tutulduğu ve bilgisayar korsanlarından uzak tutulduğu görülmektedir.

CoinCheck ekibi, “Soğuk cüzdan yönetmek bizim için zordu,” dedi.

Diğer kripto para birimlerinin borsadan çalınıp işlenmediği henüz belli olmamasına rağmen, şu ana kadar CoinCheck tarafından 530 milyon dolar değerinde NEM’in çalındığı doğrulanmıştır. NEM geliştiricileri ve açık kaynak geliştirme topluluğu, merkezileştirilmiş şifreli eşzamanlı kripto para borsasından kaynaklı kayıp kaynakları kurtarmak için bir hard fork üzerinden çalışıldığını belirtti.

Japonya, günlük ticaret hacimleri ABD ve Güney Kore pazarlarından önemli ölçüde daha büyük olan küresel çaplı en büyük kripto ticaret piyasasıdır. Ayrıca, ticaret platformları tarafından kullanılan güvenlik önlemlerinin ve altyapılarının kalitesini garantilemek için oluşturulmuş kripto para borsası için katı bir lisans programı vardır.

CoinCheck, BitFlyer’ın ardındaki Japon pazarındaki en büyük kripto para alışverişi merkezlerinden biri olduğu için, yatırımcılar saldırı nedeniyle şaşkına döndü.

CoinCheck saldırısı Japon Finansal Hizmetler Ajansı’na (FSA) bildirildi ve çeşitli devlet kurumlarının CoinCheck güvenlik ihlalini araştırmaya dahil olması bekleniyor.

Kaynak : CCN

Yorum Yap

Yorum Yap