İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Bankası
  3. Keylogger yazdığınız her şeyi izler.Bunu durdurabilmek için yapmanız gerekenler

Keylogger yazdığınız her şeyi izler.Bunu durdurabilmek için yapmanız gerekenler

Yazdığınız her şeyin başka biri tarafından kaydedildiğini ve okuduğunu hayal edin. Yazdıklarını nasıl değiştirecektin? Neredeyse herkes, hangi virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların olduğunu biliyor ancak pek çokları keyloggers bilmiyor. Kendimizi bu durumdan korumak için bir kaç önlem almamız gerekmektedir. Keyloggers, yaptığınız her tuş vuruşunu kaydeder ve kötü amaçla olabilir.

Keylogger nedir?

Bir keylogger, bir bilgisayarda yazılan tüm tuş vuruşlarını izlemek için kullanılabilen bir yazılım veya donanım çeşidir. Bu yazıda keylogger yazılımına odaklanıyoruz. Her şey hackerlardan kaynaklanmıyor. Çocuğunuzun çevrimiçi etkinliklerini izlemek ve söylediklerini ve kiminle iletişim kurduklarını öğrenmek için evde fiziksel veya yazılım tabanlı bir keylogger yükleyebilirsiniz.Keylogger’lar genellikle kredi kartı bilgilerinizi veya kimliğinizi çalmaya çalışan bir hacker tarafından uzaktan yüklenirse zararlı bir niyet taşırlar. Makinenize giden Truva atları, solucanlar ve virüsler, bilginiz olmadan kendiliğinden kurulan bir keylogger ile gelebilir.

Keylogger’ların kendileri bir virüs veya solucan değildir, ancak içeride gizlenebilirler ve aktive olduklarında harekete geçebilirler. Bu güvenlik tehditlerinin tespit edilmesi zordur çünkü bunlar makinenizin arka planında çalışırlar. Bilgisayarları çökertmek, dosyaları silmek ve sabit diskleri başka şeylerin arasında yıkmak için tasarlanmış bir virüsün aksine, keyloggers tasarım gereği alçak gönüllüdür ve banka hesap numaraları gibi kişisel ve finansal bilgileri toplamak için bir bilgisayarda yapılan her tuş vuruşunu yakalar, Tıbbi ayrıntılar, şifreler vb. Gibi bilgileri sahibinin bilinci olmadan. Bu nedenle keyloggers, kurumsal casusluk için favori bir araçtır.

Keylogger neden tehdit oluyor

Keyloggerlar virüs gibi işlemleri yapmasa da, kişisel ve finansal mahremiyetiniz için en büyük tehdit unsurlarından birini oluşturabilirler. Saldırgan, e-posta hesabınıza erişmek için bir keylogger kullanabilir ve spam veya virüs göndermek için tüm e-posta kişilerinizi yakalayabilir. Bilgileriniz, gelen kutunuza spam verme rızası olmadan diğer saldırganlara veya üçüncü taraf şirketlere satılabilir. Keylogger’lar bir web kamerası ve mikrofon kullanarak video sohbetlerinden ses ve video kayıtları yakalamak için bile kullanılabilir.

Virüsten koruma programınız tüm keylogger’ları, özellikle donanımlarıysa algılayamayabilir. Virüsten koruma programları keylogger algılamada tamamen etkili değildir, özellikle de keylogger virüsten koruma varlığından haberdar edilmeden önce kurulmuşsa. Kurulduktan sonra bilgisayar korsanları, onu bir virüsten koruma korumanızdan gizlemek için bir keylogger kodunu değiştirebilir.

Hesaplarınızı keyloggers’dan korumanın 4 yolu

Keylogger’lardan kendinizi korumanın birkaç yolu vardır.

  1. Keylogger’lara karşı kullanabileceğiniz en iyi uygulamalarından biri şifreler ve banka hesabı bilgileri gibi hassas bilgileri girmek için kullanılan ekran klavyesidir. Unutmayın Keyloggers sadece klavye tuş vuruşlarını kaydeder. Hassas bilgileri girmek için farenizi kullanarak bunu önleyebilirsiniz. Makinenizde bir keylogger varsa, fare tıklamalarını yakalar ancak tıkladığınız şeyleri kaydedemez. Bu, klavyenizi kullanmaktan daha yavaş bir işlemdir, ancak yalnızca en hassas verileriniz için kullanırsanız, bilgilerinizi gizli tutabilir.
  2. Virüsten koruma yazılımınızı düzenli olarak güncelleyin ve özellikle keylogger’ları hedef alan bir yazılım arayın. Virüsten koruma programları, bilgisayarınızdan keyloggers’ı ve diğer türde kötü amaçlı yazılımları ve casus yazılımları bulmak ve kaldırmak için keylogger’ları yeni algılama uygulamaları yoluyla hedeflemiştir.
  3. Güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol edin. Keyloggers topladıkları bilgileri internet üzerinden ilettiği için düzgün yapılandırılmış bir güvenlik duvarı, bilgisayarınızın etkinliğini izleyerek keylogger’ları tespit edebilir. Algılama sonrasında, güvenlik duvarı, bilgisayarınızdan olağandışı etkinlik gönderildiğine dair bir bildirim veya uyarı görüntüler. Bazı güvenlik duvarları, tüm giden verileri reddetmek için seçenek sunar.
  4. Başka bir geçici çözüm, güvenli bir şifre yöneticisi kurmaktır. Parola yöneticileri, parolalarınızı güvenli bir şekilde saklar ve çeşitli hesaplarınızı girdiğinizde otomatik olarak oturum açar. Parolalarınız ilk girdiğinizde güvenlik açığından etkilenir, ancak yukarıda bahsedilen ekran klavyesini kullanabilirsiniz. Herhangi bir noktadan emin değilseniz, parolalarınızı şifre yöneticinizde sık sık değiştirebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap