İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kişisel Kablosuz Ağınız Komşularınızdan Dolayı Yavaşlıyor mu ? İşte Çözümü

Kişisel Kablosuz Ağınız Komşularınızdan Dolayı Yavaşlıyor mu ? İşte Çözümü

Kişisel Kablosuz Ağınız Komşularınızdan Dolayı Yavaşlıyor mu ? İşte Çözümü

Çoğu zaman etrafınız çok sayıda Wi-Fi şebekesi ile çevrilidir.Bunlar yan komşunuz olsun evinizin altındaki market veya kafetaryanın Wi-Fi Ağları olabilir.

Bu Wi-Fi ağları 2.4 GHz veya 5 GHz bantlarını kullanır.Bu frekans bantları radyo dalgaları üzerinden bilgi taşımak için kullanılan parçalara ve kanallara ayrılmıştır.

2.4GHz bandında 2.412GHz’den 2.462GHz’e kadar olan 14 farklı ama örtüşen kanal bulunuyor. Sadece kanallar 1, 6, 11 örtüşmez. Ancak, pratik senaryolarda, toplam 14 kanaldan yalnızca 13 kanal kullanılıyor. Öte yandan, 5GHz bandının çok daha fazla kanal numarası var.

Yakın çevrede birden çok Wi-Fi şebekesi olması sinyal karışmasına neden olabilir ve böylece şebeke hızını düşürebilir. Ağ yönlendiricinizi en az diğer yönlendiriciler tarafından kullanılmayan  bir kanalda çalışacak şekilde yapılandırarak bu sorunu giderebilirsiniz.

Android’de en iyi Wi-Fi kanalı nasıl bulunur?

WiFi Analyzer

Android cihazlarda mümkün olan en iyi kanalı bulmak için farproc tarafından WiFi Analyzer adlı bir uygulamadan yardım alabilirsiniz.

WiFi Analyzer uygulamasındaki güç ve kanal grafiğini görüntüleyerek en uygun kanalı seçebilirsiniz. Alternatif olarak, ekranın üst kısmındaki göz düğmesine dokunup Kanal derecelendirmesini seçin. Şimdi, en üstte görüntülenen kırmızı mesaja dokunarak AP’nizi (yönlendirici) seçin (Üç noktaya basarak ve AP ayarımı seçerek de yapılabilir). Yönlendiriciniz için en iyi kanalı gösterecektir.

Windows’ta en iyi WiFi kanalı nasıl bulunur?

WiFi Analyzer

Windows Mağazası ayrıca ücretsiz bir WiFi Çözümleyici uygulaması sunmaktadır. Çeşitli aktif ağlar için benzer güç ve kanal grafiklerini görüntüler.

Grafiğin altında, WiFi analizörü en iyi kanalı önerir. WiFi Aracı ve WiFi Komutanı da dahil olmak üzere Windows Mağazasında başka ücretli uygulamalar var.

WifiInfoView

Başka bir basit ağ izleme aracı Nirsoft tarafından WifiInfoView’dir. Sinyal kalitesi, kanallar, MAC adresi vb. Ayrıntıları görebileceğiniz, görsel olarak çekici olmasa da kullanımı kolay bir arayüz sunar.

MacOS’ta en iyi WiFi kanalı nasıl bulunur?

MacOS durumunda dahili Kablosuz Tanı Yardımcı Programı otomatik olarak ağ yönlendiriciniz için en iyi WiFi kanalını önerebilir.

  1. Basın Seçenek düğmesi ve menü çubuğundaki WiFi simgesini tıklayın
  2. Şimdi Kablosuz Tanılamayı Aç’ı tıklayın .
  3. Menü çubuğunda Pencere’yi tıklayın .
  4. Tara’yı tıklayın , yeni bir Tarama Penceresi ekranda görünecektir.
  5. Click Tarama Now ve bazı anlarda sonra sol tarafta 2.4 GHz ve 5 GHz bandında en iyi kanalları gösterecektir.

Yakındaki ağları analiz etmek ve kablosuz kanallarını bilmek amacıyla kullanılabilen WiFi Explorer adı verilen ücretli bir yardımcı program vardır.

WiFi yönlendiricinizi en iyi kanalı kullanacak şekilde nasıl yapılandırabilirim?

Yapılandırma, farklı üreticiler tarafından tasarlanan yönlendiriciler arasında değişiklik gösterir. Ancak kısaca, web tarayıcınızı ve üreticinizi gerekli değişiklikleri kullanarak yönlendiricinizin arayüzüne erişmeniz gerekir.

Genel olarak, 192.168.1.1 veya 192.168.0.1, yönlendiricinin web arayüzüne erişmek için kullanılan varsayılan IP adresidir. IP adresi ve oturum açma ayrıntıları hakkında ayrıntılı bilgi için yönlendiricinizin kullanım kılavuzuna başvurun. Normalde, kullanıcı adı adminve şifre de admin . Yönelticinizin Kablosuz Ayarları veya WLAN Ayarları bölümünde kanalı değiştirme seçeneğini bulabilirsiniz.

Bu nedenle, bu, yönlendiricimizin çalıştırabileceği en iyi WiFi kanalını bulmak için kullanılabilecek bazı araçlarla ilgili kısa bir açıklama oldu. Bu, bizi diğer ağlardan kaynaklanan gereksiz hız düşüşünden kurtarır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap