İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Borsalar
  3. Kuzey Koreli Hackerlar Bitcoin Borsalarına Karşı Malware Saldırılarını Arttırdı

Kuzey Koreli Hackerlar Bitcoin Borsalarına Karşı Malware Saldırılarını Arttırdı

Kuzey Koreli Hackerlar Bitcoin Borsalarına Karşı Malware Saldırılarını Arttırdı

Kuzey Koreli hackerlar için hazırlanan yeni bir rapor da kripto para kullanıcılarını hedefleyen kötü amaçlı yazılımların dahada yaygınlaştığı gösterilmektedir.

Bilgisayar korsanlarının kripto para ticareti yapanlardan ziyade Bitcoin borsalarına saldırılarını daha çok yoğunlaştırdığı ve bu saldırıların çoğunun Kuzey kore’den yönlendirildiği belirtiliyor.

Kuzeyden gelen saldırılar

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA) tarafından yayınlanan yeni istatistikler, bu yılın ocak ve eylül ayları arasında 5000’in üzerinde fidye hasarı örneği tespit etti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu artış 3.7 kat arttı ve bu durum genellikle kötü kod enjeksiyonlarından kaynaklanıyordu. Bu kötü amaçlı yazılımın çoğunun fidye tabanlı yazılımlar olduğu halde, 44 saldırı özellikle hedeflerden kişisel bilgi çalmak için tasarlandı.

Dijital para sahipleri, kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı sürekli olarak dikkatli olmalı ancak milyonlarca dolarlık dijital varlıkları denetleyen Kripto para borsası çalışanları için bu gereklilik katlanarak artmaktadır. Temmuz ayında, bilgisayar korsanlarının Güney Koreli borsalarına sızmaya çalıştıkları ve bir takım başarılar elde ettiği ortaya çıkmıştır. Kötü amaçlı yazılım enjeksiyonları, saldırıların kaynağını bulmaya çalışmak zorunda kalmayan Borsa çalışanlarına karşı yönlendirildi.

Yonhap Haber Ajansından bir KISA yetkilisinin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bilgisayar korsanları cesurca kötü niyetli kod yaymakla kalmıyor, sadece bitcoin kullanıcılarına değil doğrudan internet sitelerine saldırıyorlar. Bu tip saldırılar muhtemelen devam edecek.” Açıklamasında bulundu.

Siber güvenlik şirketi Fire Eye, daha önce Güney Koreli borsalarda yaz mevsiminde yapılan saldırılara ilişkin daha ayrıntılı bilgi verdi. Bitcoin hırsızlığının “kişisel Kuzey Kore Hacker’ları, Pyongyang ‘daki Bitcoin Borsası Görevlilerine Karşı Malware Saldırılarını Yükseltti” ve ” yaptırımı kaldırmak ve rejimi finanse etmek için bu durum para birimlerini elde etmek zorlandığı anlamına geliyor “dedi.

Neyse ki Güney Kore’nin borsaları için ülke, önemli siber altyapıyı korumakla görevli bir kuruluş eksikliği yaşamıyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz haftalarda hem Ulusal Polis Teşkilatı (NPA) hem de Güney Kore’nin Siber Harp İstihbarat Merkezi Kuzey Kore korsanlarının daha fazla saldırı ihtimaline karşı uyardı. E-posta kimlik avı girişimleri, tercih edilen bir saldırı seçeneklerinden biri olduğu belirtiliyor.

NPA, Güney Koreli dört borsadan 25 çalışanı Kuzey Koreli bir IP adresinden hedef aldığını bildirdi; Yapizon borsasında başarılı bir ihlali takiben Bitcoin de dahil olmak üzere 5 milyon dolarlık fon teslim edildi. Siyasi ve mali nedenlerden dolayı, Güney Koreli kripto borsası Kuzey Kore korsanları için cazip bir hedef. Kripto para piyasalarının değeri artmaya devam ederken, yetkililer borsa çalışanlarına uyarıda bulundular.

 

Kaynak : Bitcoin.com

Yorum Yap

Yorum Yap