1. Ana Sayfa
  2. Yeni Başlayanlar
  3. Loopring nedir?

Loopring nedir?

Loopring-nedir-696x449

Loopring ,merkezi olmayan bir exchange protokolü ve kullanıcılarının borsalarda işlem yapmalarına izin verecek olan Ethereum üzerine kurulmuş “otomatik yürütme sistemi” dir.Merkezi olmayan bir exchange değildir. Aksine, halka paylaşma ve sipariş eşleştirme yoluyla merkezi olmayan alışverişin yapılmasını kolaylaştırır.

Şu an için anlamak gereken en önemli şey, Loopring’in ağına gönderilen tüm emirleri bir araya getirip, bu emirleri birden çok borsanın sipariş defterleri aracılığıyla doldurmasıdır. Merkezi olmayan ve merkezileştirilmiş exchange’ler, Loopring’i uygulayarak, borsalara blok zincirine erişim sağlama ve karşılıklı likidite değişimine izin vererek yatırımcılara daha geniş piyasadaki en iyi fiyatlara erişim olanağı sağlayacaktır.Dahası Loopring,akıllı sözleşmeleri (örneğin, NEO , Ethereum, Qtum ) kullanan herhangi bir platformun Loopring ile entegre olabileceği anlamına gelir.

Loopring ‘in temel olarak ne olduğunu anladıkdan sonra, daha ayrıntılı bir açıklamaya geçebiliriz.

Loopring Nasıl Çalışır ?

Loopring’i kullanırken, trader’lar ticarete başlamak için hiçbir zaman bir borsaya para yatırmak zorunda kalmazlar.Hatta Ether Delta , IDex veya Bitshares gibi merkezi olmayan borsalarda bile , fonlarınızı platformda, genellikle bir Ethereum akıllı sözleşmesi yoluyla yatırmanız gerekir.Ancak Loopring ile fonlar her zaman kullanıcı cüzdanlarında kalır ve siparişlerle asla kilitlenmez.Bu işlem sırasında sermayenizi tamamen özerkleştirir ve bir emri yürürlüğe girmeden önce iptal etme, düzeltme veya artırma olanağı tanır.Siparişi verdikten sonra, cüzdanınızdan tamamen para aktarabilirsiniz, ancak siparişin emrini almadan önce protokolün rig madencileri cüzdanının dengesine uyarılacağından, bu son siparişinizi etkileyecektir.

Loopring’in protokolündeki bir borsanın anatomisini gözden geçirelim.

Sipariş verme

Ticaret yapmaya hazır olduğunuzda, loopring.io cüzdanından bir sipariş gönderip özel anahtarınızla bu şirkette oturum açarsınız . Bu sipariş, Loopring ağındaki akıllı sözleşmelere ve bir dizi off-chain röle düğümlerine gönderilirdi. Akıllı sözleşmeler, siparişiniz eşleştiğinde, cüzdanınızdaki paraları işlem gören paralar için değiştirilecek ve zincir dışındaki röleler bir sipariş defterinin bakımından sorumludur ve bu emirleri ring-madencilere yayınlamakla yükümlüdür.

Madenciler

Madenciler ,ilgili taraflar için arzu edilen kişiler tamamlanıncaya kadar emirlerin doldurulabileceğini (veya kısmen doldurulduğundan) emin olmaktadır.Bu hizmet için tazminat olarak, rig madencileri LRC’de (Loopring’s token) veya bir siparişin nihai satın alma tutarı üzerinden bir bölme marjı alabilirler.Örneğin, 10 NEO için 1 ET’yi ticaret yapmak isterseniz, ancak rig madencisi 11 NEO için bir ticaret bulmuşsa, bu teminatın bir bölümünü sizinle paylaşabilir veya sipariş gönderildiğinde belirtilen LRC ücretini alabilir. Bu, madencilerin tüccarlar için en iyi döviz kurlarını bulmak için adil bir şekilde ödenmesini sağlar ve teorik olarak en büyük patlamayı almalarını sağlar; teorik olarak, arbitraj fırsatlarını da en iyi ticaret değeri protokol yoluyla doğurduğu için azaltacaktır.

Ticareti gerçekleştirme

Bir sipariş çemberi tamamlandıktan sonra, Loopring’in akıllı sözleşmeleri emirleri yerine getirebilmek için değerlendirir. Her şey kontrol edilirse, akıllı sözleşmeli alıcıları kendi paralarını aktarır. Bu işlem atomiktir ve cüzdanla cüzdan arasında yer alır.

Emir Halkaları ve Sipariş Paylaşımı

Bu işlevlerin her ikisi de Loopring’i diğer merkezi olmayan exchange platformlarından ayırır. Bir sipariş halkası, birbirinin emirlerini yerine getirmek için bir dizi kişinin birbirine bağlandığı bir süreç olan eşleştirmeye  izin verir. Ayrıca bir sipariş tek bir ticaretle tamamlanamazsa, sipariş paylaşımı bu siparişin orijinal sipariş miktarı tamamen doluncaya kadar kısmi siparişlere bölünmesine izin verir.

Varsayımsal gönüllülerimizden gelen bazı yardımlar, bu uygulamaları eylemde daha iyi gösterebilir. Ayşe, Fatma ve Ali , Loopring ağında ticaret yapmak istiyorlar. Ayşe 10 ARK için 2 OMG’yi ticaret yapmak istiyor, Fatma 1.5 OMG için 21 EOS’yu ticaret yapmak istiyor ve Ali 40 EOS için 20 ARK’yı ticaret yapmak istiyor. Halka eşleştirme sayesinde, rig madencileri yerinden edilmiş siparişleri tek bir sipariş halkasına dönüştürürler; burada Ayşe, OMG’sini Fatma’ya, Fatma’nın EOS’sunu Ali’ye ticaret yapar ve Ali onun ARK’sını Ayşe’ye ticaret eder. Bu halka emri Loopring’in akıllı sözleşmeleri ile onaylandıktan sonra, herkes aranan paraları alır ve herkes mutlu olur.

Tek bir sorun: herkesin emri tamamlanmamıştır. Ayşe 10 ARK aldı ancak yine de 0.5 OMG kalmıştı ve Ali’nin 19 EOS için 10 Ark vermesi gerekiyordu, yalnızca Fatma siparişini tamamen doldurdu. Loopring’in sipariş paylaşımı sayesinde, bu bir sorun olmayacaktır. Artıklar, her kısmi sipariş tamamlanmış bir emre kadar tamamlanıncaya kadar başka bir sipariş halkasına işlenir.

Loopring Nereden Satın Alınır ?

Hacminin büyük kısmı Binance, OKEx ve Gate.io üzerinden satın alabilirsiniz. Her üçü de BTC ve ETH işlem sunarken, OKEx ve Gate.io da USDT dende işlem sunuyor.

 

Loopring ‘i daha fazla bilgi için resmi web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap