1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. Maersk ve IBM,Blok zincirinde küresel ticaret ve tedarik zinciri platformu geliştirdi

Maersk ve IBM,Blok zincirinde küresel ticaret ve tedarik zinciri platformu geliştirdi

Maersk ve IBM,Blok zincirinde küresel ticaret ve tedarik zinciri platformu geliştirdi

AP Moller – Maersk Group ve  bugün, blok zincir teknolojisini kullanarak küresel ticareti gerçekleştirmek için daha verimli ve güvenli yöntemler sunmak için ortak girişim kurma niyetlerini duyurdular. Yeni şirketin amacı, açık standartlara dayanan ve tüm küresel deniz taşımacılığı ekosistemi tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış ortaklaşa geliştirilmiş bir küresel ticaret dijitalleştirme platformu sunmak olacak. Sınırlar ve ticaret bölgeleri boyunca malların taşınmasında daha fazla şeffaflık ve basitlik yapma ihtiyacına değinir.

Dünya ticaret ekosistemlerinin maliyeti ve boyutu büyümeye devam ediyor. Her yıl 4 trilyon dolardan fazla mal gönderiliyor ve tüketicilerin günlük olarak kullandığı malların yüzde 80’den fazlası okyanus nakliye endüstrisi tarafından taşınmaktadır. Bu malların birçoğunu işlemek ve yönetmek için gereken ticaret belgelerinin maksimum maliyetinin, fiili fiziksel nakliye maliyetlerinin beşte birine ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, uluslararası tedarik zincirindeki engelleri azaltarak küresel ticaret yaklaşık yüzde 15 artarak ekonomileri artıracak ve iş yaratacak.

Blockchain teknolojisinin özellikleri, farklı ortakların geniş ağları için idealdir. distributed ledger teknolojisi, blok zinciri, bir ağ içinde gerçekleşen tüm işlemlerin paylaşılan, değişmez bir kaydı oluşturur ve ardından izin verilen kişilerin gerçek zamanlı olarak güvenilir verilere erişmesini sağlar. Küresel ticaret süreçlerini sayısallaştırmak için bu teknolojiyi uygulayarak, bilginin akışına yeni bir komut ve rıza biçimi getirilebilir, birden fazla ticaret ortağının işbirliği yapmasına imkân sağlanır ve ayrıntılardan, gizlilikten ödün vermeksizin tek bir işlem paylaşımı görüntüsü oluşturulur.

Konteyner lojistiğinde global bir lider olan Maersk şirket için blok zincir, tedarik zinciri görünürlüğü ve birlikte çalışabilirlik çözümleri sağlayıcısı olan IBM, yeni platforma güç sağlamak için blok zincir teknolojiyi kullanacak ve ayrıca aşağıdakileri de içeren diğer bulut tabanlı açık kaynak teknolojilerini kullanacak ;
Yapay zeka (AI), IoT ve analitiklerle IBM Hizmetleri aracılığıyla sağlanan, şirketlerin uluslararası sınırları aşarak dijital olarak hareket etmelerini ve takip etmelerini sağlamak için. Üreticiler, nakliye hatları, nakliye firmaları, liman ve terminal operatörleri ve gümrük yetkilileri, bu yeni teknolojilerin ve sonuçta tüketicilerin yararlanabileceği bir konudur.

Vincent Clerc, Maersk’in baş ticari yetkilisi ve yeni ortak girişim kurulunun gelecekteki başkanı ;

“Bu yeni şirket, küresel ticaretin sayısallaştırılmasına yönelik stratejik çabalarımızda bir kilometre taşı olduğunu gösteriyor. Bilgi alışverişi için güvenli ve kolay yollar için nötr, açık bir dijital platform sunma potansiyeli büyüktür ve tedarik zincirindeki tüm oyuncular yararlanacaktır. IBM’in blok zincir ve kurumsal teknoloji yetenekleriyle ticaret bilgisine katılarak, bu yeni şirketin küresel ticaretin geleceğini şekillendirmede gerçek bir fark yarattıracağına eminiz. ”

IBM’in blok zincir platformu, yüzlerce müşteriye ve binlerce geliştiricinin, sınır ötesi ödemeler, tedarik zincirleri ve dijital tanımlama da dahil olmak üzere karmaşık kullanım ögeleri arasında etkin ağlar inşa etmelerini ve ölçeklendirmelerini sağlıyor.

Bridget van Kralingen, IBM Global Industries, Çözümleri ve Bloketeci’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ;

“IBM’in blok zincirindeki önemli ilerlemeleri, teknolojinin yeni iş modelleri geliştirmesini ve dünyanın daha akıllı işler kurarak nasıl çalıştığının önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Maersk ile yaptığımız ortak girişim, dünyadaki en karmaşık ve önemli ağlardan biri olan küresel tedarik zincirinde hayati rol oynayan milyonlarca organizasyonla bu heyecan verici teknolojiyi benimseyebilmemizi hızlandırıyor. Biz, blok zincirin şimdi bu pazarda öncü şirketlerin yeni kullanılmayan ekonomik fırsatları ele geçirmesiyle ortaya çıkacağına inanıyoruz “dedi.

IBM ve Maersk, yeni blok zincir ve bulut tabanlı teknolojileri oluşturmak için Haziran 2016’da bir işbirliği başlattı. O zamandan bu yana, DuPont, Dow Chemical, Tetra Pak, Port Houston, Rotterdam Liman Topluluk Sistemi Portbase, Hollanda Gümrük İdaresi, ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza gibi platformlar birden fazla taraf tarafından pilot uygulama yaptı.

Ortak girişim, IBM ve Maersk’in çözümlerini, daha önce yeteneklerine ilgi duyan ve yeni platformun kullanım yollarını keşfeden daha geniş bir global şirketler grubuna ticarileştirip ölçeklendirmesini sağlayacak; General Motors ve Procter ve Gamble da dahil olmak üzere faaliyet gösterdikleri karmaşık tedarik zincirlerini düzene sokmak ve gümrük komisyonculuğu da dahil olmak üzere gelişmiş müşteri hizmetleri sağlamak için.

Singapur Gümrük ve Peru Gümrükleri dahil olmak üzere ek gümrük ve resmi makamlar, ticaret akışlarını kolaylaştırmak ve tedarik zinciri güvenliğini artırmak için platform ile işbirliği yapmayı keşfedecekler.Küresel terminal operatörleri APM Terminal ve PSA International, liman işbirliğini zenginleştirmek ve terminal planlamasını geliştirmek için platformu kullanacak. Guangdong Muayene ve Karantina Bürosundan ithalat ve ihracat mallarına ilişkin Küresel Kalite İzleme Sistemine bağlanarak desteklenen platform, kullanıcıları Çin’deki ve dışındaki önemli ticaret koridorlarına bağlayabilir.

Maersk ve IBM, endüstrinin spesifik ihtiyaçlarını karşılamak için platform ve hizmetlerin daha da şekillendirilmesine yardımcı olmak, önemli endüstri faktörleri hakkında rehberlik ve geribildirim sağlamak ve açık standartları kullanmak için endüstri uzmanlarından oluşan bir danışma kurulu kuruyor.

Maersk ve IBM, Kuzey Amerika’daki Maersk Line eski başkanı Michael J. White’ı yeni şirketin CEO’su olarak seçti. “Günümüzde verimsiz ve hataya eğilimli manuel işlemler yüzünden büyük miktarda kaynak harcanmaktadır. Pilotlar, sektör genelinde, dijital çözümler kullanarak bilgi akışlarını düzene sokmak ve standartlaştırmaktan kaynaklanan verimlilik kazançları ve fırsatlar için önemli miktarda talep olduğunu düşünüyoruz. Hırsımız, bu öğrenmeleri, küresel tedarik zincirindeki tüm oyuncuların katılabilir ve önemli miktarda çıkarabildiği tamamen açık bir platform oluşturmak için uygulamaktır. Küresel bir çözüm yolunda ilerlediğimizde, ortaklık ekosistemimizi daha da genişletmeyi umuyoruz “dedi.

Yeni şirket başlangıçta, küresel tedarik zincirini uçtan uca sayısallaştırmayı amaçlayan iki temel kabiliyeti ticarileştirmeyi planlıyor:

  1. Bir nakliye bilgisi boru hattı, tedarik zincirinin yönetiminde yer alan tüm aktörlerin sevkıyat olaylarıyla ilgili bilgileri gerçek zamanlı olarak sorunsuz ve sorunsuz bir şekilde değiştirebilmeleri için uçtan uca tedarik zinciri görünürlüğünü sağlayacaktır.
  2. Belgesiz Ticaret, son kullanıcıların kuruluş sınırları boyunca dokümanları güvenli bir şekilde sunmasına, onaylamasına ve onaylamasına olanak tanıyarak, sonuçta, tasfiye ve kargo hareketinin zaman ve maliyetini azaltmaya yardımcı olarak, evrak dosyalarını sayısallaştırıp otomatik hale getirir. Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler, onayların hızlanmasına ve hataların azaltılmasına yardımcı olan gerekli tüm onayların yapılmasını sağlar.

Mevzuat tasdikiyle, ortak girişimin çözümlerinin altı ay içinde kullanıma sunulması bekleniyor.Yeni şirketin merkezi New York metropol bölgesinde olacak.

Yorum Yap