1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. NASA, blok zincir teknolojisi ile hava trafik yönetimini öneriyor

NASA, blok zincir teknolojisi ile hava trafik yönetimini öneriyor

Amerika Birleşik Devletleri NASA - Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, hava trafik tarihini blok zincir teknolojisi kullanarak yönetmeyi öneriyor.

NASA, blok zincir teknolojisi ile hava trafik yönetimini öneriyor

Amerika Birleşik Devletleri NASA – Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, hava trafik tarihini blok zincir teknolojisi kullanarak yönetmeyi öneriyor.

NASA Ames Araştırma Merkezi’nde bir Aero-bilgisayar mühendisi olan Ronald J. Reisman, gizlilikle ilgili sorunları çözmek için blok zinciri teknolojisi ve Hyperledger Fabric açık kaynaklı yazılımından akıllı sözleşmeler öneren bir makale yayınladı.

Belgede, “Bu çerçevede, herhangi bir özel uçak ile herhangi bir özel yetkili üye arasında güvenli iletişim için kullanılabilecek özel bilgiler için sertifika yetkilisi, akıllı sözleşme desteği ve yüksek bant genişliğine sahip iletişim kanalları bulunuyor”.

Federal Havacılık İdaresi ( FAA ), Amerika Birleşik Devletleri’ni ADS-B adlı yeni bir gözetim sistemi kullanmaya mecbur ediyor ve bu da kamuya açık uçakların kimliklerini, konumlarını ve diğer bilgilerini yayınlayacak.

Bununla birlikte, 2020’de uygulanacak olan yeni sistem, uçuş planlarının ve pozisyonlarının ve diğer devlet verilerinin korunmasını sağlamıyor.

‘ADS-B sistemi, aynı uçak gizliliği seçeneklerinin sürdürülmesi için hükümler içermiyor ve sahtekarlık, hizmet reddi ve diğer iyi belgelenmiş risk faktörleri için potansiyele de sahip değil.’

Reisman, yüksek hassasiyete sahip bu verileri korumak için blok zinciri teknolojisi önermektedir.

“ADS-B sistemlerinin şu anda Ulusal Hava Sahası Sisteminde radar tabanlı sistemler tarafından sağlanan aynı gizlilik ve güvenlik seviyelerini karşılamasını veya aşmasını sağlamak için“ hafifçe izin verilen ”bir blok zinciri çerçevesini kullanmayı öneriyoruz.”

Rapor, Hyperledger Fabric yazılımının prototipimiz için bir platform olarak seçildiğini söyleyerek sona eriyor, çünkü güvenlik ve kimlik doğrulama için sağlam özellikler sağlayan Kök Sertifika Yetkilendirme mekanizmaları da dahil olmak üzere Kurumsal gereklilikler işlemsel kullanım durumlarını karşılayacak şekilde tasarlandı.

Yorum Yap

Yorum Yap