1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. NSA,Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor

NSA,Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor

NSA,Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor

Edward Snowden ‘nin iddasına göre NSA Bitcoin Kullanıcılarını takip ettiği belirtiliyor.

Intercept , Snowden’in sızdırdığı gizli belgeleri raporladığını , ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) aslında Mart 2013’ten itibaren ortaya çıkan bir raporla kanıtlandığı üzere, dünya çapında bitcoin kullanıcılarına sekmeleri tuttuğunu kanıtlıyor.

Gerçek casus ajansı tarzında rapor, kod isimleri ve sayıları ile doldurulurken, veriyi kataloglama ve çapraz referanslama ile sonuçlandı ve sonuçta “bitcoinlerin gönderenlerini ve alıcılarını takip etmelerine” yardımcı oldu. NSA, bitcoin casusluk projesi Oakstar’ı çağırdı ve misyonun ilk odağı terörle mücadele odaklıydı.

NSA’nın rastgele insanları hedef aldığını görünmüyor. En azından, kara para aklama faaliyetleri gibi gizli amaçlar için bitcoin işlemlerinin izin verdiği anonimlik düzeyini kullanan grupları gözlemliyor görünmektedir.

NSA, ABD casusluk ajansının internet verilerinin toplanması ve analiz edilmesi için kullanılan karmaşık araçları, görünüşte, kullanıcıların kimliğini koruyan süper bir yazılım programı diyerek güçlendirilmiş yetenekleri kullanabiliyordu.

Bitcoin, gözetlenen kripto paralarla ve bir diğeriyle kapatılan Liberty Reserve’e ek olarak izlenen üç etkinlik alanından biriydi. Bitcoin orada en anonim kripto para birimi olmasa da, “ NSA’in birinci önceliği ”.

Ağ Girişi

Blockchain bir kamu defteri iken, NSA orada durmadı. Görünüşe göre kullanıcı bilgisayar sistemlerine erişim, şifreler, kullanıcı oturumları ve medya erişim kontrol adresi gibi bilgileri topladılar. Ayrıca fatura bilgileri ve IP adresleri gibi kişisel bilgileri de yakalamış görünüyorlar. Ajans, “bitcoin hedefleri” dedikleri ile sahip oldukları veriler arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmaya başladı.

Gösterinin zamanlaması gelince, bu sadece bir tesadüf olabilir. Ne olursa olsun, hükümetin blok zincir hareketi üzerindeki kavrayışlarını elde etmeye çalıştığı şey ne olursa olsun, merkezileştirilmiş finansal sistemden uzaklaşmak için kripto para birliği topluluğunu daha çok empoze ediyor gibi görünüyor.

 

 

Kaynak : CCN

Yorum Yap

Yorum Yap