1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. Parity multi-sig Ethereum Cüzdanları Kritik Bir Açığı Duyurdu

Parity multi-sig Ethereum Cüzdanları Kritik Bir Açığı Duyurdu

Parity multi-sig Ethereum Cüzdanları Kritik Bir Açığı Duyurdu

Parity multi-sig Ethereum cüzdan üreticileri, milyonlarca dolarlık fonun dondurulmasına yol açan kritik bir açığı duyurdular.

Parity cüzdan yazılımıyla ilgili bir kod sorununun nedeniyle, ethereum ağı üzerinde bilinmeyen miktarda kullanıcı fonunun dondurulmasına neden oldu.

Dondurulmanın aktif hale getirildiği güvenlik açığı dün, GitHub’da  “devopps199” isminde bir geliştirici tarafından bulundu .Güvenlik açığı, şirketin “multi-sig” işlevselliğini kullanan 20 Temmuz’dan sonra oluşturulan herhangi bir Parity cüzdanı etkiliyor.

Bugüne kadar, bu cüzdanların kaç tanesi o zaman diliminde oluşturulmuş ve şu anda ne miktarda eter sıkışmış olduğu belli değil. EtherNodes.org verilerine göre , Parity şebekenin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor.

Bu güvenlik açığı ,Parity cüzdanların saldırıya uğradığı ve eterde 30 milyon dolarlık eterin çalındığı haberleri bu yılın başlarından itibaren bir başka Parity sorununu da beraberinde getiriyor.

Şirket bu hatayı düzeltti, ancak bu durumun kötüye kullanılmasına izin veren kodda hâlâ bir başka sorun mevcuttu.

Bununla birlikte, basit olmayan şey, donmuş fonların nasıl alınacağını bulma süreci.

Bazı geliştiriciler, sorunu çözmenin tek yolunun  hard fork olduğu varsayımındalar.Fakat Ethereum ağındaki bazı toplumlar böyle bir yükseltmeyi reddediyorlar.

Bu arada Parity, kullanıcıların yeni multi-signature cüzdanlar oluşturmasını önlemek için uyaran bir bildiri yayınladı ;

“Kullanıcılara, sorun çözülünceye kadar başka multi-sig cüzdan dağıtmamalarını öneriyoruz. Ve Oluşturulmuş ve hali hazırda kullanımda olan cüzdanlara eter göndermeyin . ”

“Parity Technologies, durumu analiz ettiğimiz konusunda herkese güvence vermek istiyor ve kısa süre içinde bir güncelleme yayınlayacağız,” diyerek açıklaması son buluyor.

 

Kaynak : Paritytech

Kaynak : CoinDesk

Yorum Yap

Yorum Yap