İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yeni Başlayanlar
  3. QTUM Nedir?

QTUM Nedir?

QTUM Nedir?

” QTUM kesinlikle herkesin göz kulak olması gereken projelerden biri. ” – Roger Ver

QTUM (Quantum olarak telaffuz edilir), mobil merkezileştirilmemiş uygulamalara veya DAPP’lere odaklanan açık kaynaklı bir değer transfer platformudur.

QTUM, Bitcoin ve Ethereum işlevleri arasında bir köprüdür : Bitcoin, değer transferi programı olarak tasarlanmışken, Ethereum öncelikle akıllı bir sözleşme platformudur. QTUM, ikisinin bir karışımı, aynı zamanda DAPP’leri ve akıllı sözleşmeleri destekleyebilen bir değer transfer protokolüdür.

Şu anda, QTUM, yaklaşık 1.202.540.000 $ piyasa değeri ile, en büyük 13. kripto para piyasasıdır. Singapur merkezli QTUM Vakfı tarafından geliştirilmektedir.

QTUM tarihi

Mart 2017’de QTUM , yeni blok tabanlı platforma gelişim için fon aramaya yönelik bir crowdfunding kampanyası başlattı . Galibiyetin 30 gün boyunca veya tüm tokenler satılana kadar sürmesi planlandı.

QTUM, yalnızca 90 dakika sonra 10 milyon doların üzerinde mukavemet sattı ve kampanyayı sadece 5 gün sonra durdurmadan önce toplamda 15,7 milyon dolar değer kazandı. Halka dağıtılan 51 milyon Qtum token karşılığında toplam 11.156.766 bitcoin (BTC) ve 77.081.031 eter (ETH) miktarını arttırdılar.

Tüm zamanların en çok satan 18. projesi .

QTUM’un teknik incelemesinde açıklandığı üzere , coin’nin % 51’i crowdfunding kampanyası yoluyla halka dağıtıldı. Geri kalan % 49’luk coin % 29’u toplumsal teşvik olarak tahsis edilecek ve geri kalan % 20’lik kısım erken destekçilere ve kalkınma ekibine dağıtılacaktı. Bu tahsis önümüzdeki birkaç yıl içinde destekçilerine % 20, topluluğa % 80 oranında son tahsisatına geçecektir.

QTUM yazılımı kendisi, Bitcoin çekirdeğinin karma bir çatalı ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) gibi diğer sanal makinelerle çalışmasına izin veren bir hesap soyutlama katmanıdır.

QTUM ne yapar?

QTUM, Bitcoin ve Ethereum platformlarının en iyi parçalarını iş amaçlı bir blok zincire entegre etmek için tasarlandı.

QTUM web sitesinde tırnak içinde belirtilen açıklaması :

“Modifiye Bitcoin Core altyapısını Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) uyumlu bir versiyonuyla birleştiren QTUM, Bitcoin’in kesintisiz blok zincirinin güvenilirliğini, akıllı sözleşmelerle sağlanan sonsuz olasılıklarla birleştiriyor. “

Peki bunun anlamı nedir?

Akıllı bir sözleşme, blok zincir teknolojisi kullanarak bir sözleşmenin müzakere veya performansını kolaylaştırma, yürütme ve yerine getirme yeteneğine sahip bir bilgisayar programıdır .

Bunu, önceden tanımlanmış belirli bir işlemi otomatik olarak yürütmek üzere ayarlanabilen küçük bir program gibi düşünün.

Örneğin, kararlaştırılan tutarın ödenmesinden sonra bir partiden diğerine otomatik olarak aktarılmak üzere bir araba ya da ev adı ayarlayabilirsiniz. Bu, her iki tarafın üzerinde anlaşmaya varılan şeyleri almasını sağlamak için bir emanetçi ya da güvenilir bir üçüncü tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır.

QTUM’u Ayıran şey nedir?

QTUM, dünyanın ilk Proof-of-Stake (POS) akıllı sözleşme platformudur. QTUM, dünyanın önde gelen akıllı sözleşme platformu olmayı ve mobil geliştirme yazılımına odaklanmayı hedefliyor.

Proof-of-Work modeli (Bitcoin ve Ethereum hem uyguladığı sistem) yüksek işlem maliyetlerine yol açar, bu nedenle büyük bir CPU kullanım miktarını ve enerji tüketimi gerektirmektedir. Ethereum ve Bitcoin’in küresel olarak günde 1, 000.000 USD enerji maliyeti yaktığı tahmin edilmektedir! Bu Ethereum ve Bitcoin’in sorununu çözmek için çabalıyorlar. Bu, Ethereum’un son yazılım çatalına yol açan bir faktördür .

Ethereum Akıllı Sözleşmeler ve DAPP’ler için evrensel bir platform olmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte, QTUM Blockchain Economy Whitepaper’da açıklandığı gibi Ethereum , QTUM’un çözmeye çalıştığı bazı teknik uygulama zorluklarına sahiptir.

Bu sorunlardan biri şu anda bir kullanıcının Ethereum yazılım tabanlı DAPP’leri kullanmak için tüm blok zincirini (yaklaşık 30gig) senkronize etmesi gerekliliğidir. Bu, az miktarda depolama alanı veya düşük bant genişliği olan cihazlar için büyük bir sorundur ve potansiyel olarak mobil pazarın bir yüzdesini dışarıda bırakmaktadır.

Bugün dünyadaki toplam İnternet trafiğinin yaklaşık yarısı mobil cihazlardan geliyor. Mevcut tahmininden 2,1 milyar kişiye yükseleceği tahmin edilen akıllı telefon kullanıcılarının sayısı 2020 yılına kadar 2,87 milyara yükseldikçe, ” katil bir uygulamaya ” sahip olmak , blok zincirinin kitlesel olarak benimsenmesinin kritik bir unsurudur ve ihmal edilemez.

QTUM’ın ele aldığı bir başka problem, Ethereum’un göreli sınırlı işlevselliğidir. Çalışacak bir Ethereum akıllı sözleşmesi için, dizinin başlatılması için tetik, blok zincirinin kendisinden gelmek zorundadır. Bu normal olarak harika çalışıyor, ancak aynı zamanda bazı sorunlar da var. Gelecekte herkes Ethereum’u muhtemelen kullanmayacak ve hatta blok yakalanamayan bazı şeyler var.

QTUM, Patrick Dai’nin “Üst Düzey Sözleşme” dediği şeyi uygulayarak bunu düzeltmek istiyor. QTUM, sözleşmeleri başlatmak için blok zincirin dışındaki tetikleyicilerin kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Bu, platformlarını gerçek dünyaya çok daha faydalı ve uyarlanabilir hale getirecektir.

QTUM’nun çözmeye çalıştığı diğer konular şunları içerir:

  • Farklı blok zincir teknolojilerinin uyumluluğu. Örneğin, Bitcoin’in UXTO ve Ethereum’un Hesap modelleri doğal olarak uyumlu değildir.
  • Artan endüstri uygunluğuna izin verecek tanıma işlevsellik eksikliği

QTUM Ekibi

QTUM, güçlü bir geliştirme ekibi ve bir iyi niyetli yatırımcı listesi oluşturdu. Ekip üyeleri, Alibaba, Nasdaq, Tencent ve Baidu gibi büyük organizasyonlarda çalıştı.

QTUM’un Kurucuları şunlardır:

  • Jordan Earls –  Co-founder ve lead developer ,  Earls, cryptocurrency topluluğunun tanınmış bir üyesidir ve 13 yaşından beri yazılım geliştirmektedir.
  • Patrick Dai – Co-founder ,  Dai, lisans eğitimini Draper Üniversitesi’nde yapmış ve Çin Bilimler Akademisi’nden yüksek lisans derecesi almıştır. Daha önce Alibaba tarafından istihdam edildi.
  • Neil Mahi – Co-founder , Mahi, yazılım geliştirmede 20 yılı aşkın tecrübeye sahiptir ve blok zincir alanında dört yıllık bir deneyime sahiptir.

QTUM, Anthony Di Iorio (Ethereum’un kurucusu ve CEO’su JaxxWallet), Chen Weixing (milyarder ve Kuaidi’nin kurucusu) ve Jeremy Gardner ( Augur’un kurucularından) gibi etkileyici bir yatırımcı listesine de sahiptir . Endüstri liderleri bir start-up’a finansman sağladığında her zaman umut verici bir işarettir. Tam bir listeyi QTUM’un sayfasında bulabilirsiniz.

Yorum Yap