1. Ana Sayfa
 2. Altcoin
 3. Ripple düşündüğünüz gibi olmayabilir! Ripple Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ripple düşündüğünüz gibi olmayabilir! Ripple Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ripple düşündüğünüz gibi olmayabilir! Ripple Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ripple her geçen gün gelişmeye devam eden en popüler kripto para birimlerinden birisi.Ripple hakkında sürekli farklı haberler yapılmakta yeni anlaşmalar paylaşılmakta , bu haberlerlere ve bilgilere göre hareket etmeden önce bu makaleyi sonuna kadar okuyarak Ripple hakkında aslında Bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Kripto para dünyasında yapılan haberler ve yanlış bilgiler ile spekülasyonlar oluşturarak ortamda bir panik havası veya yanlış yönlendirmeler olduğu sürekli görülmektedir . Gerçeği açığa vurmak, bir sonraki büyük yeniliğin parçası olmak isteyen herkes için önemlidir.

Ripple ‘ın Yükselişi

Ripple , tüm kripto para piyasasında şuanda 3. en yüksek piyasa değerine sahip., 2017 yılının en iyi performans gösteren kripto para birimi ve yılın başından bu yana % 36,000’lik artış sağladığı görülmekte.

2012-2016 yılları arasında Ripple , Andreessen Horowitz , GV (Google Ventures) ve Silikon Vadisi’ndeki en iyi VC şirketlerinden 93.6 milyon dolar kazandı. Bunlar, Facebook, Slack ve Uber gibi yeni başlayanlara düzenli olarak yatırım yapan firmalar arasında yer alıyor.Bu ilerleme Ripple’ın, misyonuna ve ekibe inanmaları anlamına geliyor.

Ripple başarılı pilot programlar, 100’den fazla finans kurumu ve hatta Japon hükümeti ile birlikte çalışıyor.

Buraya kadar herşey mükemmel.Ama burda önemli olan bazı unsurlar bulunmakta , bu da Ripple ‘ın aslında ne olduğu ? Hakkında çıkan sürekli haberlerin Ripple için önemi ne olduğu ve Ripple ‘a olan yararı aslında şuanda bilmemiz gerekenler bunlar aşağıda size kısaca bunlardan bahsedeyim ;

XRP ile Ripple Arasındaki Olay Nedir ?

İnsanlar Ripple’ı duyduğunda anında kripto paraları XRP’yi düşünürler. Bu, diğer topluluklar ve kripto paralar ile  aynı olduğundan, mantıklıdır. ETH’ı satın aldığınızda Ethereum’a yatırım yapıyorsunuz ve BTC’yi satın aldığınızda Bitcoin’e yatırım yapıyorsunuz. Neden Ripple farklı olabilir ki?

Burası işlerin ilginç olduğu yerdir. XRP ve Ripple arasındaki farkları anlamak için önce şirketin Ripple’ ı incelemeliyiz.

Ripple, 2012 yılında Opencoin olarak kuruldu ve 2015 yılında Ripple olarak yeniden adlandırıldı ve şu anda San Francisco, California merkezli. 150’den fazla çalışanı, hoş bir ofisleri var ve blok zincir kullanan bankacılık yazılımları satıyorlar.

Ripple ne yapar?  
XCurrent, xRapid ve xVia olmak üzere 3 ürünü var

 • xCurrent , amiral gemisi ürünüdür. Bankalara bankaların sınırları aşarak para transfer etmelerini sağlıyor. RippleNet, Ripple blok zincirini kullanır, ancak XRP’yi KULLANMAZ . Bankalar bu yazılımı sever çünkü ödemelerini gönderirken çok fazla risk veya iş akışında değişiklik yapmadan para ve zamandan tasarruf etmelerini sağlar.
 • xRapid, bankaların gelişmekte olan piyasalarda işlem yaparken likiditeyi geliştirmesine yardımcı oluyor. XRP kullanan tek Ripple ürünüdür.

 • xVia ,  hala  gelişmekte ve 2018 başında çıkması planlanmaktadır. xCurrent’e benzer, ancak bankalar dışında kuruluşların (şirketler ve ödeme sağlayıcıları gibi) bankalar aracılığıyla para göndermesine olanak tanır. xVia ayrıca XRP’ DEĞİLDİR .

Ripple ile çalışan 100’den fazla finansal kurum listesini hatırlıyor musun?

Tahmin et, hepsi xCurrent kullanıyorlar. ve xCurrent XRP’yi kullanmaz .100’den fazla ortaklığın Ripple, SADECE biri gerçekten XRP kripto para birimini kullanmaktadır. XRapid kullanan Cuallix denilen sadece bir küçük “banka dışı finans kurumu” var .

Şimdi bu, bankaların asla xRapid’i kabul etmeyeceğini (ve XRP’yi kullanmaya başlayacağını) söylemek anlamına gelmiyor. Aslında bu, en başından itibaren Ripple iş planının bir parçası olmuştur. Bankaları xCurrent’ı kullanarak alıp, bunları çapraz satarak xRapid’e getirir.

Ripple ‘ ın Piyasadaki Rakipleri

Bankacılıkta devrim yaratmak isteyen tek şirket Ripple değil.

R3 , Ripple ile aynı şeyi yapıyor. En üst risk sermayedarlarından 107 milyon dolar kazandılar ve bankaların uluslararası para kazanmalarına yardımcı olmak için blok zincir kullanıyorlar. Şu anda dünyanın en büyük 70 bankasında bulunuyorlar ve onları duymamış olmanızın nedeni, sadece bunu kendi paralarıyla yapıyor olmalarıdır.

SWIFT , 11.000’in üzerinde kurumla çalışıyor ve 2600’den fazla çalışanı var. Bu pazarı yakalamak için Ripple’in 100 katına çıkması gerekecek. Buradaki meydan okuma, SWIFT’in kendi blok zincir teknolojilerini  önceden kurulmuş ilişkilerini kullanarak Ripple’in büyüyebileceğinden daha hızlı yayması için bir sebebinin bulunmamasıdır.

Stellar Lumens (XLM) , Ripple ile gördüğü sorunları çözmek için 2014’te Ripple kurucusu Jed McCaleb tarafından kuruldu.

Stellar, o tarihten bu yana toplam pazar payı 8’e ulaştı ve Avustralya , Endonezya , Malezya ve Kore’de IBM ve ödeme sağlayıcılarıyla anlaşma sağladı .

Bankaların dışına odaklanarak Stellar, Ripple’den daha büyük olma potansiyeline sahipti Ve Yıldız Protokolü popüler Ethereum ağının önemli bir bileşeni olan akıllı sözleşmeleri destekliyor.

 

Sonuç olarak , Ripple çok iyi bir şirkettir.Ancak Ripple ile XRP arasındaki farkı bilmemiz gerekmektedir.Bu sadece Ripple için değil hakkında yapılan Kripto paraların aslında o  kripto para ile ilgili teknik olarak ne yararı var nedir araştırıp bilmenizde fayda var.

 

Kaynak : Coin and Crypto

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 11 ay önce

  Burada paylaştıklarınızı çok değerli buluyorum. Bu bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır. Küçük bir ayrıntı fark ettim bir de ripple yazdıktan sonra parantez içinde xrp yazıyorsunuz “Ripple(XRP)” o zaman bu yanlış bir kullanım şekli olmuyor mu?

  • Öncelikle olumlu yorumlarınız için teşekkür ederiz.

   Sorunuzun cevabına gelirsek Bir bakıma evet yalnız sonuçta XRP ‘yi oluşturan kuruluşta Ripple oyüzden 😉