İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. Rusya Parlamentosu Swift Alternatifini Onayladı

Rusya Parlamentosu Swift Alternatifini Onayladı

Geçtiğimiz hafta Rusya'nın alt meclisinde çok zıt iki olay gerçekleşti. İlki, State Duma, batı yaptırımlarının risklerini ortadan kaldırmak için Swift benzeri bir finansal ağın uluslararası kullanımını onayladı.Diğeri ise, kripto faturası taslak kanununun ikinci okumasını Nisan ayına erteledi.

Rusya Parlamentosu Swift Alternatifini Onayladı

Geçtiğimiz hafta Rusya’nın alt meclisinde çok zıt iki olay gerçekleşti. İlki, State Duma, batı yaptırımlarının risklerini ortadan kaldırmak için Swift benzeri bir finansal ağın uluslararası kullanımını onayladı.Diğeri ise, kripto faturası taslak kanununun ikinci okumasını Nisan ayına erteledi.

Rusya Bankacılık Birliği Başkanı Anatoli Aksakov ve Duma ile bir finans komitesi parlamentonun ikinci okuma için tasarıya yeşil ışık yaktığını söyledi. Tasarı buradan geçtikten sonra, Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin ‘den yasa almak için onay isteyecek.

State Duma :
Devlet Duması Rusya ‘da Rusya Federal Meclisi’nin alt meclisidir. Üst meclis, Federasyon Konseyi’dir. Duma karargahları, Manege Meydanından birkaç adım ötede, Moskova’nın merkezindedir. Üyeleri, milletvekili olarak adlandırılır

Bu arada Aksakov, yeni finansal mesajlaşma sistemlerini kullanmak için uluslararası ortaklarına şimdiden ulaşmaya başladıklarını doğruladı. Parlamenter, Rusya’nın sistemin ortak kullanımı konusunda İran, Türkiye, Çin, Hindistan ile görüşmekte olduğunu söyledi. Aynı zamanda, ülke, Swift’den yeni ödeme ağlarına geçmek için çoğu Rus olan 400’den fazla şirketi çekmiştir.

“Sistemin uygulanabilir ve verimli olduğu kanıtlandı” diyen Aksakov, “Hem Rus hem de yabancı oyuncuların ilgisini çekiyor, Rus ve yabancı tüm tüzel kişilere, kullanım imkânı verilmesi öneriliyor” dedi.

Rusya, Moskova’ya karşı yeni uygulanan yaptırımlar sonrasında, 2014’te Belçika merkezli Swift küresel ödeme uzlaştırma ağına bir alternatif geliştirmeye başladı. Merkez Bankası Müdürü Elvira Nabiullina, geçtiğimiz yıl böyle bir sistemin geliştirildiğini doğrulayarak, batı yaptırımlarının risklerini ortadan kaldıracağını da sözlerine ekledi. Popüler medyada çıkarılan söylentilerden biri, bir bitcoin benzeri blockchain varlığı olan Crypto Ruble ‘nin oluşturulmasıydı. Ancak, Duma son duruşmada devlet destekli kripto para birimlerinden bahsetmedi.

Swift alternatifini onaylayan Maliye Piyasası State Duma Komitesi, kripto para birimleri hakkındaki taslak yasanın ikinci okumasını erteledi. Etkinlik, Aksakov’un açıklamasına göre, Mart ayında ikinci okumasına ulaşması gereken uzun zamandır beklemekte olan tasarının gecikmesine işaret etti. Potansiyel Kripto Yasası ilk okumasını geçen yılın Mayıs ayında geçirdi.

Hareket, Crypto Ruble’nin lansman tarihini bir başka zamana taşıyabilir. Net bir kripto para birimi yasası, Rusya’nın Ruble’nin dijital versiyonunun yayınlanmasında kullanılan bir basamak taşı olarak kabul edilir. Uzmanlar Crypto Ruble’nin nakit akışını azaltacağına inanıyor, yolsuzluğu azaltıyor ve sınırlar arasında sürtünmesiz bir ödeme akışı sağlıyor.

newsbtc

Yorum Yap

Yorum Yap