1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. Sierra Leone’deki İlk Blockchain Destekli Başkanlık Seçimi

Sierra Leone’deki İlk Blockchain Destekli Başkanlık Seçimi

Sierra Leone’deki İlk Blockchain Destekli Başkanlık Seçimi

7 Mart 2018’de dünyanın ilk blok zincir başkanlık oyu Sierra Leone’de gerçekleşti. Seçim süspansiyonu arttıkça , bir İsviçreli blockchain girişimi olan Agora, blok zincir teknolojisini kullanarak sonuçların işlenmesine ve hesaplanmasına yardımcı olmak için sahnelerin gerisinde çalışıyordu.

Bu özel seçimde, Agora son iki yılda inşa ettiği özel izinli bir blockchain teknolojisini kullanmıştır. Monax’a göre , izin verilen blok zincir ağları, ağın işlem bloklarının onaylanmasını sağlamak veya mutabakata katılmak için açık yetki verilen bir grup katılımcıyı atamasına izin verir.

Agora ve Sierra Leone yetkilileri için bu bilginin, Kızıl Haç, İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve Fribourg Üniversitesi de dahil olmak üzere bağımsız düğüm operatörlerinin her oy pusulasını ve onayını alabildiği ve doğrulayabildiği, doğrulanabilir bir blok zincir defterine güvenli bir şekilde seçim sonuçlarının aktarılması anlamına geliyordu.

Agora’nın CEO’su Leo Gammar, CCN’ye şunları söyledi: “Sierra Leone’ye, insanlara özgür ve şeffaf bir seçim getirme konusunda ne kadar vizyoner olduklarını gösterdikleri için minnettarım.” açıklamasında bulundu.

Sierra Leone için, bu seçim özellikle de tarihin ilk defa olduğu gibi, ikiden fazla adayın kazanma şansının daha yüksek olduğu ve daha çeşitli bir parlamento oluşturma olasılığından dolayı dikkat çekiciydi . 1961’den bu yana, iktidardaki All People’s Congress (APC) partisi ve Sierra Leone Halk Partisi (SLPP) ülke parlamentosuna hâkim oldu. Bu seçimde oylamada toplam 16 aday vardı.

Bu olay, sahtekârlık ve yolsuzluktan tarihsel olarak etkilenen ülkelerde kağıt oy pusulasıyla demokratik sürecin iyileştirilmesine yönelik önemli bir ilk adımı işaret ediyor . Hâlâ erken olsa da, blockchain oylarının etkileri dünya çapındaki demokrasilere dönüşebilir. Blockchain teknolojisi, saydamlık, güvenlik ve seçmen anonimliği sağlayarak önceki dijital oylama sistemlerini geliştirir.

Agora’nın COO’su Jaron Lukasiewicz’e göre, kağıt oy pusulalarına karşı bir blockchain oylama sisteminin kullanılmasının ek faydaları arasında, maliyetlerin düşürülmesi, insan hatalarının ortadan kaldırılması ve seçim sonuçlarına daha hızlı erişim imkânları bulunuyor. O, “Gelecekte yapılacak tüm seçimler, blockchain oylama sistemlerini kullanacak. Blockchain, bugün doğrulanabilir dürüst seçimler için tam şeffaf bir platform sunabilen tek teknolojidir. ”

 

Kaynak : CCN

Yorum Yap