1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Stellar ( XLM ) 2018 Yol Haritasına Bir Göz Atalım

Stellar ( XLM ) 2018 Yol Haritasına Bir Göz Atalım

Stellar ( XLM ) 2018 Yol Haritasına Bir Göz Atalım

Stellar ( XLM ) , 2017 yılı ödeme sistemleri ve bankalar arasında bağlantı kurmayı amaçlayan blok zincir platformu Stellar için muhteşem bir yıl oldu.

Stellar Lumen veya XLM, fiat para birimlerini birbirine bağlamak için ortaya çıkmış ve bir alıcı veya satıcı hiç kimlik bilgisi gerektirmeden neredeyse anında alışveriş yapmasını sağlar. CoinMarketCap’e göre XLM şu anda 8. en popüler kripto para birimi olarak görülmekte..

2017 yılında diğer coinlerle karşılaştırılan yıllık performansını bir göz atın:

Kaynak : Stellar blog

Stellar ‘ın 2018 yılı için bu olumlu eğilimleri devam ettirmek için bazı büyük planları var. Kısa bir süre önce yayınlanan blog yazısına göre, Stellar’ın bu yılki iki ana hedefi var: Stellar Decentralized Exchange ve Lightning Network entegrasyonu. Bu 2 ana hedefi kısaca inceleyecek olursak ;

SDEX:Stellar Decentralized Exchange

Stellar’ın SDEX : Decentralized Exchange , 2017 sonundan bu yana çalışmalara devam ediyor.Stellar ‘ın bir blog yazısında “SDEX, temel teknolojimizin uzun süredir hak ettiği birinci sınıf ön uç olacak” dedi.

SDEX’in özellikleri arasında şunlar bulunur:

  • Herhangi bir Stellar ICO tokeni için günlük ticaret olanağı
  • Herhangi iki varlık arasındaki en ucuz fiyatların keşfedilmesi için atomik yol bulma
  • Çok düşük ticaret ücretleri
  • Gizli anahtarların son kullanıcı kontrolü

SDEX,gerçek dünyadaki varlıkları blok zincirine taşımak için Stellar’ın vizyonunu daha da ileriye götürecek. Ekip, karbon kredileri ve petrol vadeli işlemleri gibi ağa daha geniş bir yelpazede finansal araçlar getirmek için önemli miktarda zaman ve enerji harcayacaklarını söylüyor. SDEX her türlü dijital varlığın tek bir yerde, ucuz ve hızlı bir şekilde ticaretine izin verecektir.

Lightning Network

Stellar, platformlarında daha fazla özel kanal işlemlerine yönelik piyasa talebini not aldı. Bu nedenle, ekip 2018 yılında Lightning Network’ü platforma entegre etmeye karar verdi.

Esasen Lightning Network, her bir işlemin blok zincir üzerinde tek tek kaydedilmesini gerektirmez. Bunun yerine, kullanıcılar birbirleri arasında ödeme kanalları oluşturabilir. Bu kullanıcıların yıldırım hızıyla işlem yapmalarını sağlar. Dahası, Lightning Network daha düşük ücretler sağlar ve tamamen güvenilirdir.

Stellar’ın kurucu ortağı Jed McCaleb, Lightning Network’ün uzun yıllardır Stellar’ı geliştirme potansiyeliyle ilgileniyor.2015’te bu konuda bir blog yazısı hazırladı.

Lightning taraftarları için bu müthiş bir haber, çünkü Lightning Network Stellar’ın uzun vadeli ölçeklenebilirliği ve güvenliği üzerinde büyük bir olumlu etki yapacak ve sonuç olarak teknolojiyi eskisinden daha güçlü hale getirecektir.

Daha İyi Ekosistem Desteği

Bu iki ana hedefin üstünde, Stellar yıl boyunca platformun diğer alanlarını da geliştirmeye devam edecektir.Ekip, herkesin kendi ağını kurmaya başlamasını kolaylaştırmak için çok önemli ifadeler kullandı. Stellar’ı giderek daha çok insanın ilgisini çektiğinden, basit ve erişilebilir bir platform sunmak son derece önemli hale gelecektir.

İşte bu yüzden Stellar 2018 boyunca aşağıdakileri uygulamayı planlıyor:

  • Daha iyi marka iletişiminin tamamlanması
  • İnsanlara yardımcı olmak için daha fazla uygulama yolu
  • Sürüm notları da dahil olmak üzere daha iyi teknik dokümanlar
  • Horizon API’sı ve çevredeki SDK’lara sürekli iyileştirme

Bunun üzerine, Stellar , mevcut zorluğa projeler sunma süresinin 15 Mart 2018’de bittiği Stellar Build Challenge aracılığıyla, ekosistemine katkıda bulunan insanlara ve işletmelere lümen ödül vermeye devam edecektir. Toplam 550.000 lümen olacak Kazananlar arasında dağıtıldı.

Stellar, 2018 yılına kadar Stellar Partnership Grant Programını da yürütmeye devam edecektir. Stellar ağı için önemli olan ürün ve hizmetleri geliştiren ve işleten kuruluşlar, çabaları için 2 milyon USD değerinde lümen elde edeceklerini belirttiler. Açıkçası, Stellar paralarını ekosistemlerini iyileştirmek için çabalayan insanlarla paylaşmaya hazır.

Teknoloji Hedefleri

Bu yıl, Stellar’ın teknolojisini geliştirmek için iki hedefi var.

Ağı güvenli ve esnek tutmak için, protokol katmanındaki saldırı yüzeyini azaltacak. Bunları doğrulayıcı tarafından sürekli olarak yapılan kontrollerle değişmez destek ekleyerek yaparak bug’ların defter durumuna etkisini azaltacaktır.

Ekip ayrıca, çalışan düğümlerin yükünü azaltarak ademi merkezileşmeyi artırmaya çalışacaklar. Stellar düğümleri daha güvenilir ve kendi kendine yeterli hale getirir, böylece düğüm operatörleri daha yararlı şeyler yaparak vakit geçirebilirler. Ekip ayrıca, şebeke sağlığının nasıl izlendiğine ve düğümlerin veri alışverişi yapma biçiminde bazı iyileştirmeler yapacaklarına dikkat çekti.

2017’de Stellar,  IBM, Tempo, SatoshiPay ve Bahreyn Finans Şirketi dahil olmak üzere dünyanın her yerinde 37 ortaklığı bulunmakta. Ağdaki aktivitedeki bu büyük artışla Stellar, tüm bu etkinlikleri gerçekleştirebilmek için platformlarını geliştirmek için çok çalışmak zorundadır.

Stellar, Stellar Merkezi Olmayan Borsası ve Lightning Network entegrasyonunun ve ekosistem desteğindeki artışın ve bazı teknolojik güncellemelerin duyurularıyla birlikte 2018 yılına kadar sürmesi gereken dikkat, büyüme ve incelemeye çok hazır olduğunu düşünüyor.

Bu yıl kesinlikle Stellar için umut verici ve parlak görünmekte!

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap