1. Ana Sayfa
  2. Yeni Başlayanlar
  3. Stellarport Nedir ?

Stellarport Nedir ?

Stellarport Nedir ?

Kripto para ticaret dünyasına büyük değişiklikler geliyor. Merkezileştirilmiş hizmetler şu an için hala devam ediyor olsa da, giderek daha ademi merkeziyetçi ticaret platformları piyasaya sürülüyor. Stellarport, kapılarını halka açmak için bu türden son girişimdir. Ticaret yapmak ve dijital para alışverişinde bulunmak isteyenler için güvenilir ve sürtüşmeyen bir ekosistem yaratan ilginç bir iş modeli. Unutmayın bu proje Stellar Vakfı’nın bir parçası değil, ayrı bir şirkettir.

Stellarport’a Genel Bir Bakış

Kripto borsalarının zamanla nasıl evrimleştiğini görmek her zaman ilginçtir. Çoğu kişi, Bitcoin’i satın almak için bilgileriyle bir üçüncü taraf servis sağlayıcısına güvenmek zorunda kalsa da, bu çok daha uzun süre sorun olmayabilir. Yavaş ama emin adımlarla, üçüncü bir tarafa güven duymamızın gereğini ortadan kaldıran yeni bir merkezi olmayan ticaret platformu akını görüyoruz . Bunun yerine, kullanıcılar ilk etapta yapılması gerektiği gibi, meslektaşlar arası bir ticarette bulunacaklar.

Bu merkezsiz ticaret platformlarının birçoğu şu an çok fazla likidite sağlamazken, işler yavaş yavaş gelişiyor. Yeni Stellarport hizmetinin canlı hale geldikçe , işlerin iyileşmeye devam edeceği açıktır. Bu merkezi olmayan alışveriş bir süre kullanılabilir durumdaydı, ancak resmi kamu açıklaması daha yeni gerçekleşti. Adından da anlaşılacağı üzere, Stellar Lumens (XLM) bu platformda temel ticaret para birimi, ancak gelecekte de başka para birimlerinin eklendiğini göreceğimiz mümkündür.

Stellarport, kitlelere XLM’yi getirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir borsadır. Dünyadaki herkes kendi fonlarını elinde tutabilir ve bunları doğrudan diğer kullanıcılarla ticaret yapabilir. Başa çıkacak fon saklayıcıları yoktur ve merkezi olmayan platform, korsan girişimlerine veya diğer suç faaliyetlerine karşı güvenli olmalıdır. Aracı bulunmazsa, herhangi bir merkezi başarısızlık noktası otomatik olarak kaldırılır. Web sitesinin kendisi de indirilebilir, ancak bu bilgisayar korsanlarının herhangi bir kaynağa erişmesine izin vermez.

Dahası, Stellarport’un geçmişte gördüğümüz diğer ademi merkeziyetçi ticaret hizmetlerine benzemediğini de belirtmek gerekir. Bunun nedeni, kullanıcı listelerini tutan yalnızca bir “resmi” exchange’dir. Bu merkezileştirilmiş bir çaba gibi görünse de, hem acemi hem de usta XLM sahipleri için çok daha az kafa karıştırıcı hale getiriyor. Buna rağmen, bu ticaret platformuna erişmenin farklı yolları var, bu da alım için kolaylık olduğu anlamına geliyor. Merkezi bir ticaret sisteminin temel özelliklerini merkezi olmayan teknolojinin faydaları ile birleştirerek, Stellarport kesinlikle ilerlemeyi göz önüne almaya değer bir platformdur.

Kullanıcılar Stellarport platformunu kullanırken her iki dünyanın en iyisini alacaktır. Ana şirkete göre, yüksek hacim, derin likidite, maliyet etkinliği, güvenlik ve güvenilirlik karışımını sağlıyor. Tüm bu özellikleri piyasadaki diğer ticaret platformlarında bulmak çok zor. Özellikle, merkezileştirilmiş alışverişler genellikle güvenlik ve güvenilirlik bölümünde bulunmaz, çünkü bunlar varsayılan olarak başarısız bir merkezi noktadır.

Ek olarak, Stellarport zorunlu bir çözüm olmasa da kullanıcılarına cüzdan hizmeti sunmaktadır. Stellar ekosisteminin büyümesini görmek güzel ve önümüzdeki haftalarda ve yılda Stellarport platformunun ne kadar ilgi çektiğini görmek ilginç olacak. İşlerin şu an göründüğü gibi, çoğu ticaret piyasası bir likidite enjeksiyonu kullanabilir, ancak platform çok uzun zamandır halka açık değil. Yalnızca Bitcoin veya Ethereum çiftlerinin yanısıra altcoinler için alternatif ticaret pazarları kurmak daima değerli bir girişimdir.

 

Kaynak : The Merkle

Yorum Yap

Yorum Yap