1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Suudi Arabistan Merkez Bankası, Ripple (XRP) ile anlaşarak ülkedeki tüm bankalara yazılımlarını kullanmalarını sağlıyor

Suudi Arabistan Merkez Bankası, Ripple (XRP) ile anlaşarak ülkedeki tüm bankalara yazılımlarını kullanmalarını sağlıyor

Suudi Arabistan Merkez Bankası, Ripple (XRP) ile anlaşarak ülkedeki tüm bankalara yazılımlarını kullanmalarını sağlıyor

Ripple, banka ödemelerini blok zincir teknolojisine dayalı olarak kolaylaştıracak en iyi çözüm olarak sağlamlaştırmaya devam ediyor . Suudi Arabistan Merkez Bankası  (SAMA) Yöneticileri , Suudi Arabistan Krallığındaki bankalara xCurrent kullanarak ödeme altyapısını iyileştirmelerine yardımcı olan bir anlaşma imzaladılar.

Bu iş, Ripple için özel bir önem taşıyor çünkü hükümetlerin blok zincir teknolojilerinin kullanımına karşı konuşma kuralının bulunduğu bir ekosisteme meşruiyet sağlamanın yanı sıra, bütün bir ülkede küresel düzeyde kabul edilmesini gerektiriyor. Ayrıca, Suudi Arabistan gibi bir petrol devi desteğine sahip olmak, Ripple’e bu tür bir sözleşmenin gösterebileceği yüksek miktarda paranın yanı sıra diğer ülkelere de genişleme konusunda önemli bir güvenilirlik düzeyi getiriyor.

Benzer şekilde, Ripple yöneticileri daha önce de, bazı röportajlarda geleneksel kripto para birimlerinden ayrılma olarak görülebilecekleri şeyleri ilan ettiyse de , bunun gibi bir haberi verebilecek potansiyel SWIFT sistemi kullanılmaya başlandığından beri blok zincir teknolojileri belirtilmelidir.

Ripple ile yapılan anlaşma , Suudi Arabistan’daki finansal hizmet kullanıcılarının ulusal ve uluslararası işlemleri daha hızlı, daha ucuz ve daha şeffaf bir şekilde yapmasını sağlayacak. Aynı şekilde, bankalar RippleNet’deki tüm finansal kurumlara erişebilecek.

Bu girişim, İngiliz Merkez Bankası tarafından yapılan başarılı bir testi izliyor. Bu bağlamda, RIPLE’de altyapı yeniliğinin global lideri olan Dilip Rao şunları söyledi:

“Dünya çapında merkez bankaları, sınır ötesi ödemelerin nasıl dönüştürüleceğini kabul ederek blok zincir teknolojisine yöneliyor ve bu da hem şirketlerin hem de tüketicilerin ticaret ve ticaretinde daha düşük engellerle sonuçlanıyor , Ripple’in yenilikçi blok zinciri çözümünü kullanarak anında ödeme imkânı sağlamak isteyen yerli bankalara kaynak sağladığını “söyledi.

Bu hareketle Ripple , American Express, Bank of America, Merrill Lynch, Santander, Standard Chartered, Bexs Bank ve Western Union (en çok katılan şirketlerden biri) olmak üzere 100’den fazla finansal kurumla RippleNet üzerinden anlaştı.

Suudi merkez bankası, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile iki ülke arasında kabul edilecek bir dijital para birimi yayınlamak için çalışıyor . Bu çalışma geçen yıl başladı ve belki de kripto para birimlerinin Arap bölgesindeki ve kabul edilmiş ve güvenilir ödeme araçlarına dönüşmesine izin verebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap