Connect with us

Wblogy

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası blockchain için çalışma grubu oluşturuyor

Blockchain

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası blockchain için çalışma grubu oluşturuyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası blockchain için çalışma grubu oluşturuyor

Uzun zamandır hayatımızın içinde olmasına rağmen sınırlı sayıda ülkenin ilgisini çeken kimi tarafından tanınan, ve kimi tarafından da yasaklanan kripto para dünyası Türkiye’nin de odağında. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, sayısal teknolojileri ve yansımalarını tanımak için çalışma grubu oluşturuyor.

Gelen bilgilere göre Bankacılık Düzenleme Denetleme KurumuSermaye Piyasası Kurulu ve Hazine Bakanlığı’nın dahil olacağı çalışma grubuna Maliye Bakanlığı’nın da katılması bekleniyor. Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okaykonuyla ilgili yaptığı açıklamada bugün blockchain sistemini tartışır olduklarını ve bu teknolojilerin çok kısa sürede hem bankalar hem merkez bankaları tarafından kullanılacağını dile getirdi.

Yaklaşım nasıl olacak?

Teknolojinin öğrenip değerlendirilmesini ve kullanım döneminde de millileştirilmesi gerektiğini savunan Okay, bu yapılara bankaların da kayıtsız kalmasının mümkün olmadığını dile getirdi. Teknolojilerin yasaklanması veya tamamen serbest olmasına karşı bir tutum sergileyen Okay, Merkez Bankası ve ilgili kurumlarla sayısal teknolojiler ve sanal paralarla ilgili bir çalışma başlattıklarını müjdeledi.

Oluşturulan çalışma grubu belli periyotlarla toplanıp sanal para ve ilgili konuları tartışacak. Bu teknolojinin üst seviyede milli bir yaklaşımla ele alınmasının faydalı olacağını dile getiren Okay, kurum olarak kendi sorumluluk alanları içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Wblogy

Teknoloji ve internetin hızlı değişimine ayak uydurmaya çalışan Türkiye ve Dünya gündemini takip eden teknoloji sever bir kişi

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Blockchain

To Top