1. Ana Sayfa
 2. Blockchain
 3. UPS Blok zinciri ayrıntılı incelemesi

UPS Blok zinciri ayrıntılı incelemesi

UPS Blockchain inceleme

Dünyanın en büyük dağıtım şirketlerinden biri olan UPS, Ağustos ayında bir blok zincir paket takip sistemi patenti aldı.Kamuya açıklanmış ayrıntılara göre, UPS, paketleri küresel olarak daha verimli bir şekilde yönlendirmek ve izlemek için sistemi kullanmaya çalışmaktadır. Sistem, mega dağıtım firmasının paketlerini birden fazla taşıyıcıda izlemesine izin veriyor.

Uluslararası deniz taşımacılığı sektörü şaşırtıcı bir hızla büyümeye devam ediyor. Son istatistiklere göre, denizcilik ekonomisi yıllık gelirde yaklaşık 1,5 trilyon ABD dolarına karşılık geliyor.Bu rakamlar etkileyici olsa da, sektörün gelecekteki tahmini büyümesine kıyasla soluk görünüyorlar.Analistler ulusların uluslararası tedarik zincirine artan bağımlılığına dikkat çekmeye devam ediyor.

Buradaki sorun, uluslararası gönderi paketleri için mevcut sistemlerin fena halde modası geçmiş olmaları. Amazon gibi büyük online perakendecilerin yükselişi, uluslararası denizcilik sektöründeki dikkat çekici büyümeyi beslemeye devam ediyor. Maalesef, günümüzde kullanılan altyapı sistematik arızalara ve benzeri görülmemiş miktarda dolandırıcılık faaliyetine yatkındır.

Gemicilik faaliyetindeki bu artış, gemicilik sahtekarlığında genel bir yükselişe karşılık gelmektedir. Experian tarafından yayınlanan bir rapora göre 2016 ile 2017 arasında yapılan denizcilik dolandırıcılığı % 37 arttı. Sift Science’ın yürüttüğü bir başka çalışma , uluslararası kıta yolsuzluğunun her kıtada gerçekleştiğini buldu. Sadece ABD’de, FBI her yıl yaklaşık 30 milyar dolarlık malın çalındığını tahmin ediyor. Aşağıda, çevrimiçi gönderi dolandırıcılık oranlarının en yüksek olduğu ilk on ülkenin bir listesi bulunmaktadır.

 1. Letonya
 2. Mısır
 3. Amerika Birleşik Devletleri
 4. Meksika
 5. Ukrayna
 6. Macaristan
 7. Malezya
 8. Columbia
 9. Romanya
 10. Filipinler

UPS, bu sahtekarlık faaliyetlerini blockchain teknolojisinin entegrasyonu ile durdurmaya çalışıyor. Bu görevi gerçekleştirmek için şirket soruna daha evrensel bir yaklaşım arıyor. Blockchain teknolojisi, kötü niyetli kişilerin yaratılan verileri değiştiremediği bir durum yaratır. Bir blok zincir sisteminde, tek bir başarısızlık noktası yoktur. İşlemin tamamında işlem izleme, tam şeffaflık ile mümkündür.

Kamuya açıklamasında, UPS’in Kurumsal Mimari ve Yenilik Direktörü Linda Weakland, firmasının neden gerçekten gelişmekte olan teknolojiye inandığını açıkladı. Blockchain teknolojisinin, nakliyatçılar, taşıyıcılar, brokerler, tüketiciler ve satıcılar dahil olmak üzere tüm pazarda daha fazla şeffaflık sağladığını belirtti. Blockchain teknolojisinin entegrasyonu, tedarik zinciri boyunca daha fazla görünürlük yaratır. UPS, coğrafi yol noktaları gönderme, uygunluk bilgileri gönderme ve belirli ayrıntıları yükleme gibi önemli süreçleri otomatikleştirerek, gelecekte insan personelini serbest bırakmayı hedeflemektedir.

UPS Blockchain: Blockchain in Trucking Alliance

Blockchain arenasına girme kararı UPS için akıllıca bir seçimdir. Sektördeki çoğu, bu manevrayı, 2017 Kasım ayında Blockchain in Trucking Alliance resmi olarak kattıktan aylar önce öngördü. UPS yöneticileri, yeni teknolojinin firmanın gümrük komisyonculuğu işini daha da geliştirmek için kullanılacağını belirtti.

UPS, dünyanın en büyük gümrük komisyoncularından biridir. Şirket, hizmetlerini kolaylaştırmak için işlemleri dijitalleştirmeyi hedefliyor. Blockchain teknolojisinin entegrasyonu, çok uluslu nakliye firmasının, şirketin mevcut kağıt tabanlı sistemlerini değiştirerek işlem doğruluğunu artırmasına yardımcı olacaktır.

Blockchain in Trucking Alliance ‘ a katılma kararı, blockchain teknolojisinin nakliye sektörüne entegrasyonunda bir dönüm noktasıdır. Blockchain in Trucking Alliance, evrensel, endüstri genelinde blok zinciri standartlarının oluşturulmasını istiyor. Şirketler arası standartlar oluşturarak, nakliye şirketleri, gümrük acenteleri ve müşteriler daha fazla şeffaflık kazanırlar. Blockchain in Trucking Alliance şimdi Coyote Logistics gibi bir çok UPS iştiraki de dahil olmak üzere uluslararası çapta 300’den fazla kuruluşu kapsamaktadır. UPS, 2015 yılında Coyote Logistics’i satın alarak şirket pazardaki varlığını genişletti.

UPS Blockchain: Otomatik tespit

Şirketin son patent başvurusundaki en ilginç noktalardan biri, otomatik tespitin kullanılmasıdır. Otomatik tespit sistemleri, uluslararası sınırlar boyunca paketleri gerçek zamanlı olarak izleyebilir. Bu veriler daha sonra her bir paket için en uygun rotayı belirlemek amacıyla ilgili yerel bilgilerle birleştirilir. Sistem, herhangi bir insan müdahalesine gerek kalmadan tamamen kendi başına çalışacaktır. Teknoloji, UPS personelini diğer önemli konulara odaklanmaya ve birim başına toplam nakliye maliyetlerini düşürmeye serbest bırakacaktı.

Otomatik Ödemeler

Ek olarak, sistemin tasarımı otomatik bir ödeme yapısına paralel olarak çalışmaktadır. Bu teknoloji, ödemelerin teslimat sırasında otomatik olarak başlatılmasını sağlar. Nakliye maliyetlerini ve ödeme ayrıntılarını doğru bir şekilde hesaplamak için akıllı sözleşmelerin kullanılmasına dayanır.

Ödeme Yapma

Proje ile ilgili diğer heyecan verici bir açıklama, gelecekteki müşterilerin şirket ile olan ödemelerini nasıl gerçekleştirebilecekleridir. UPS’in yeni sistemi, geleneksel fiat para birimlerine ek olarak Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimlerini de kabul edecek. Kripto para birimlerini kabul etme yeteneği, UPS için ileriye doğru büyük bir adımdır ve kripto alanındaki çoğu bunu, menşei ülkeleri içinde ciddi enflasyon endişeleriyle karşılaşan uluslararası müşteriler için nakliye maliyetlerini düşürmenin bir yolu olarak görmektedir.

UPS Blockchain : Tedarik Zinciri Boşluklarını Köprülemek

Mevcut durumda, uluslararası tedarik zinciri çok sayıda daha küçük, birlikte çalışamayan lojistik sistemden oluşmaktadır. Bu sistemin dağınık yapısı, herhangi bir firmanın zincirin tüm yönlerine erişmesini engeller. Bu yetersiz yapı nedeniyle, şirketler büyük uluslararası teslimatları tamamlamak için nakliye brokerlerını güvenmek zorundadır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu üçüncü taraf kuruluşlar gönderim sürecini yavaşlatırken, her bir siparişe kendi belirteçlerini ekliyorlar. Mevcut iş sistemi, hem nakliye şirketleri hem de artan faturalarla mücadele eden müşterilerle tüm sektörde iş yapma maliyetini arttırmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap