İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. Vitalik Buterin, Ethereum’da ICO’ların Kusurlarını ve Ölçeklendirme Sayılarını Açıklıyor

Vitalik Buterin, Ethereum’da ICO’ların Kusurlarını ve Ölçeklendirme Sayılarını Açıklıyor

Vitalik Buterin, Ethereum’da ICO’ların Kusurlarını ve Ölçeklendirme Sayılarını Açıklıyor

Ethereum’un kurucularından biri olan Vitalik Buterin, Güney Kore’deki en büyük iki haber yayını olan Korea JoongAng Daily ve JoongAng Ilbo’ya verdiği röportajda , initial coin offerings (ICO) ‘ların yaratılmasıyla oluşacak yararlar ve kusurları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ICO ‘ ların Faydaları ve Kusurları

 

2017’nin başından beri, ICO’lar Blockchain kuruluşları için popüler bir crowdfunding yöntemi haline dönüşmüştür. Bir yıldan kısa sürede, ICO’lar, EOS ve Bancor gibi yüzlerce milyon dolarlık yükseltme gibi başarılı ICO projeleriyle birlikte 1.5 milyar doları aştı.

Yapısal olarak, ICO’lar dağılmış bir yatırımcı ekosisteminden merkezi olmayan bir biçimde para toplamak için olağanüstü bir yöntemdir. ICO’lar, yeni kurulanların kısa sürede para toplamasına ve ayrıca değerlemelerini simgelerinin pazar payı ile kamuya açıklamalarına olanak tanır.

Ancak Buterin, ICO’larda kusurlar olduğunu açıkladı. Buterin’e göre, ICO’ların kusurlarının birçoğu ICO projelerinin merkezileştirme probleminden kaynaklanıyor. ICO’lar Ethereum’daki tamamen merkezsizleştirilmiş ve eşler arası bir Blockchain protokolü üzerine kurulurken, ICO’lar genellikle büyük finansmana sahip şirketler veya tek geliştirme ekipleri tarafından yürütülür.

Buterin ‘nin açıklaması :

“Bununla birlikte, bunların da kusurları var ve bence bu kusurların birçoğu, ICO’ların merkezi olmayan bir platformda olmasına rağmen, ICO’ların kendilerinin pek merkezi olmadığı gerçeğinden kaynaklanıyor; Potansiyel olarak 200 milyon doların üzerinde finansmanla tek bir kalkınma takımına güvenen bir çok kişiyi içeriyorlar. İnsanlara hangi projelere katılmaya değer olduğunu belirlemelerine yardımcı olacak çok iyi teşvikler de bulunmamaktadır. Orta vadede, düzenlemelerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakılmaksızın ICO’larla fon alımı daha da zorlaşacaktır “dedi.

Ne yazık ki, ICO piyasasındaki yatırımcıların büyük çoğunluğu, ICO projelerinin ve Blockchain ağlarının teknik inceliklerini kapsamlı bir şekilde analiz etme ve değerlendirme yapmanın muhtemel olmadığını gösteriyor. Bundan dolayı, birçok analist ve uzman ICO pazarında düzenlemeler çağrısında bulundu. Ancak, aksine inançlar, ICO pazarının düzenlenmesinin merkezileştirilmiş crowdfunding yöntemlerini kullanma amacını ortadan kaldırmasıdır. Daha da önemlisi, girişimcilerin ICO projelerini meşru ya da hileli ilan etmelerine devlet kurumları ve yetkililerine güvenmek verimsiz olacak.

Ethereum’un ölçekleme sorunlarını çözmesi için 2 ila 5 yıl gerekiyor

 

Buterin ayrıca Ethereum’daki ölçeklendirme konularının çoğunun çözülmesinin iki ila beş yıl süreceğini vurguladı. Belirli görevleri yerine getirmek üzere tasarlanan diğer Blockchain ağlarının aksine Ethereum protokolü, merkezi olmayan uygulamalar için bir çerçeve ve altyapı olarak çalışmak üzere geliştirildi.

Bu nedenle, Ethereum ile altta yatan ölçeklendirme sorunlarını çözmek çok daha zor ve karmaşıktır. Ancak Ethereum Vakfı ve açık kaynaklı Ethereum geliştirme topluluğundaki geliştiriciler, ağın etkili bir şekilde ölçeklendirilmesi için sayısız çözüm üzerinde çalışıyor.

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, şunları söyledi:

Shiden, plazma ve Raiden ve Perun gibi çeşitli devlet kanal sistemleri dahil olmak üzere çeşitli ölçeklendirme çözümleri zaten oldukça iyi düşünülmüş ve gelişme zaten başlamış durumda. Raiden en eskiden ve geliştirici önizleme sürümü zaten dışarıda. ”

Son zamanlarda Buterin, Raiden ve geliştirme ekibini ICO’ya ihtiyaç duymayan bir proje için ICO’yu çalıştırdığı için açıkça eleştirdi. Buna karşılık, Buterin, Ethereum’daki açık kaynaklı ve kar amacı gütmeyen ölçekleme projelerine sermaye sağlamak için bizzat kendisi için özel bir fon geliştireceğini açıkladı.

Yorum Yap

Yorum Yap