Connect with us

Wblogy

Wikipedia kurucuları, Dünyadaki tüm bilgileri blok zincirine taşımak istiyor

Blockchain

Wikipedia kurucuları, Dünyadaki tüm bilgileri blok zincirine taşımak istiyor

Wikipedia kurucuları, Dünyadaki tüm bilgileri blok zincirine taşımak istiyor

go here Everipedia bugün, Wikipedia’nın kurucularından Dr. Larry Sanger, Çevrimiçi ansiklopedisini blok zincirine taşımak istediğini açıkladı.

follow site Blockchain, en çok  Bitcoin , Ethereum ve diğer kripto paralar için çalışan bir  teknoloji olarak bilinir , ancak  blokchain uygulamaları sadece Winklevoss ikizlerini zenginleştirmenin ötesine geçmektedir .

http://tennisclubpaimpol.fr/bisese/502 Merkezi olmayan bir ansiklopedi kullanmak bilginin sınırsızlığı ve  erişim kolaylığı açısından kulağa hoş gelmektedir.. Dünyanın bilgiye ihtiyacı vardır ve şimdi Wikipedia ve Everprint gibi merkezileşmiş yerler Çin ve Rusya gibi yerlerde sansüre tabi tutuluyor.

source url Everyday’in kurucu ortağı ve CEO’su Theodor Forselius TNW’ye açıklamasında :

http://curemito.org/estorke/1921 go to site ” Bilindiği gibi, önceden tanımlanmış kullanıcı tabanımızın ötesinde bilgi paylaşabilmemiz için Everipedia’yi merkezileştirerek ve token haline getirerek Wikipedia’dan daha büyük ve daha iyi bir şey inşa edebileceğimiz inancıyla başladık. ”

wedding hookup tumblr Everindex için tokenler, kullanıcıları makale oluşturma ve güncelleme puanlarıyla ödüllendiren “IQ” adlı mevcut hak sistemini yansıtacaktır. İşaretleri kullanmak, katılımcıları ödüllendirmek veya teşvik etmek için bir yol sunar  ve platformu kullanan herkesin onun üzerinde bir “hissedar” olduğunu garanti eder.

http://a4lions.ca/?iyted=autopzioni-binarie-app&e46=f7 “IQ” olarak da adlandırılan bu tokenler, erişim sağlamak, düzeltmeler yapmak ve sistemi güçlendirmek için kullanılacaktır. Örneğin, bir kullanıcı bir güncellemeden hoşlanmıyorsa, meydan okumak için tokenleri harcayabilir. Topluluk muhalefet mektubunu kabul ederse, düzenlemeler yapılır ve mükâfatın tokenleri iade edilir.

Blok zincirdeki Evercast, Wiki dünyasında ilginç yeni bir bükülmeyi temsil eder. Ve ansiklopedi hobileri ( aslında milyonlarca var ) çevrimiçi makalelerin düzenlenmesinin gerçekten bir seçenek olmadığı yerlerde insanlarla bağlantı kurmak için tamamen yeni bir fırsata sahip olacak.  http://www.beaujolais-challenge.com/?nikolsa=rencontre-de-femme-riche-a-abidjan&628=07 Örneğin Wikipedia, Türkiye’de tamamen yasaklandı.

Forselius’a göre, blockchain bu türden sansürün sonunu temsil ediyor:

köpa Viagra flashback 2015 ” Teknik olarak, bu web sitelerini sansürlemek imkansız hale gelir. herşey tamamlanınca insanlar Everpedia makalelerine ve Wikipedia makalelerine erişebilecek ve bu ülkelerin yapabilecekleri hiçbir şey kalmayacak.”

 

Everipedia, kısmen dünyanın her yerindeki en büyük çevrimiçi ansiklopedidir.Kısmen Wikipedia’daki tüm makalelerin kaynağından kaynaklanmaktadır (Dr. Sanger’e göre Britannica’dan kaynaklı makaleler). Dünyaya bu bilgilerin tümüne erişim izni verilmesi, politik, dini nedenlerle yasaklanan ve engellenen ülkelerdeki araştırmacılar, akademisyenler ve ilgilenen vatandaşlar için değişebilir.

Bilgi güçse, Everipedia milyarlarca insanın “Steroid üzerine Wikipedia” haline getirmek üzere. Açıklamayı planladığı token sistemi, milyonlarca insanın Ansiklopedi Brittanica ve Wikipedia’nın çalışmalarının geçerli geniş vuruşlarının ötesine geçmek için ortak bir çaba harcaması için teşvik sağlayabilir.

Dr. Sanger, blok zincirinin bunu yapmanın en iyi yol olduğuna inanıyor.

Yeni bir projenin Wikipedia ile başa çıkabilmesinin tek yolu tüm dünyayı ilgilendirip merkezileştirilmesidir. Wikipedia’da bulunabilen tür değil, ancak ihtisaslı ansiklopedilerdendir ki geleneksel olarak yalnızca kütüphanelerde bulunan beş milyon makale değil, 100 milyona yakın bir olasılık ihtimali var.

Yeni sistemle Evercast, barınma ücretlerini ortadan kaldıran bir eşler arası ağa bilgi koymanın içeriğini reklamlar veya bağışlarla destekleme ihtiyacını hafifleteceğini umuyor.

 

Kaynak : The Next Web

Wblogy

Teknoloji ve internetin hızlı değişimine ayak uydurmaya çalışan Türkiye ve Dünya gündemini takip eden teknoloji sever bir kişi

Daha fazla Blockchain

To Top