1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Bankası
  3. Windows Bilgisayarınıza Giriş Yapan Birisini Nasıl Bulabilirsiniz?

Windows Bilgisayarınıza Giriş Yapan Birisini Nasıl Bulabilirsiniz?

Windows Bilgisayarınıza Giriş Yapan Birisini Nasıl Bulabilirsiniz?

Bir Windows kullanıcısı bir PC’den bir programı başlattığında , Olay Günlüğü’ne bir bildirim gönderir. Ayrıca her donanımdaki aksaklığı , sürücü sorununu , güvenlik değişikliklerini , sistem erişimini vb. kaydeder. Temel olarak , tüm önemli sistem etkinliklerini basit metin dosyaları biçiminde kaydetmeye devam eden bir veritabanıdır.

Bu yazıda birisinin belirli bir saatte bilgisayarınıza girip girmediğini nasıl bulabileceğinizi anlatacağım.

Windows Bilgisayarlarınızda Olay Görüntüleyici Nasıl Başlatılır ?

Windows 7 ve 8.1 ‘de Olay Görüntüleyicisi’ni başlatmak için Başlat Düğmesine tıklamanız ve Denetim Masasını açmanız gerekir. Şimdi Sistem ve Bakım Seçeneğini ve üzerine tıklayın.Orada , olay görüntüleyicisini içerecek Yönetimsel aracı bulacaksınız.

Windows 10’da , masaüstü arama kutusuna Olay Görüntüleyici yazabilirsiniz. Alternatif olarak bir programı başlatmak için Windows + X + V tuşunu kullanabilirsiniz.

Belirli bir zamanda  bilgisayarınızda oturum açıp açılmadığını bulmak için Olay Görüntüleyicisi’ni açmanın başka bir yolu, Çalıştır iletişim kutusunu kullanarak , bunu yapmak için Windows + R tuşuna basın . Çalıştır İletişim kutusu açılacaktır. Şimdi eventvwr yazın ve Tamam ‘ı tıklayın.

Birisi bilgisayarınıza izinsiz girip girmediğini nasıl bulabilirim ?

Şimdi Windows Bilgisayarınızda Olay Görüntüleyicisini açtıktan sonra Windows Günlükleri > Sistem’i bulmanız gerekir.Ortadaki bölmede , Windows sistemi çalışırken gerçekleşen olayların bir listesi açılacaktır.Olaylar’ın dolması biraz sürebilir.

Burada, o belirli etkinlikle ilgili bilgileri içeren yeni bir açılır pencere açmak için orta bölmedeki herhangi bir satırı tıklayın. Şimdi, birisinin bilgisayarınıza girip girmediğini öğrenmek için bu verileri sıralamanız gerekir.

Bunu yapmak için, sağdaki bölmede Geçerli Günlüğü Filtrelere tıklayın. Önce, Olay günlükleri alanının Sistem’i gösterdiğinden emin olun. İkincisi, Kullanıcı alanının <Tüm Kullanıcılar> ı gösterdiğinden emin olun.

Bu verileri düzenli olarak kontrol etmek isterseniz Özel görünüm seçeneğinide kullanabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. ellerinize sağlık yararlı