1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. Yakında gerçekleşecek olan Ethereum Güncellemesi ile ilgili bilmeniz gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Yakında gerçekleşecek olan Ethereum Güncellemesi ile ilgili bilmeniz gerekenler

Yakında gerçekleşecek olan Ethereum Güncellemesi ile ilgili bilmeniz gerekenler

Uzun zamandır beklenen Ethereum Constantinople / St. Petersburg güncellemesi, temel protokol özellikleri, müşteri API’leri ve sözleşme standartları gibi birçok şeyi etkileyecek olan Ethereum Improvement Teklifleri’nde büyük değişiklikler getirecek.

Resmi duyuruya göre planlanan güncellemenin 7,280,000 numaralı blokta gerçekleşeceğini ve bazı söylentilere göre ( tabi bu tarih değişiklik gösterebilir ) 28 Şubat’ta gerçekleşmesi bekleniyor.

Ethereum bloguna göre kesin tarih blok zamanlarına bağlı olarak değişebilir ve 1-2 gün önce veya sonra aktif hale getirilebilir.

Yakında gerçekleşecek olan Ethereum güncellemesi ile beklenen en önemli şeylere göz atalım ;

Güncelleme neden yapılıyor?

Güvenlik açıklarından korunmak için Ethereum geliştirme ekibi, ağda aynı blokta iki adet fork olması gerektiğine karar verdi.İlk fork ”Constantinople” önerilen tüm değişiklikleri uygularken, İkincisi ”Petersburg” hard forku ise sorunların tespit edildiği protokolü etkisiz hale getirecek.

Ethereum Güncellemesi ile görülecek değişiklikler neler?

  • Difficutly bomb gecikmesi yaşanacak
  • Maden ödülleri 3 ETH’den 2 ETH’ye düşecek
  • Zincirde henüz var olmayan adreslerle etkileşime izin vermek mümkün olacak
  • Güncelleme ile zincir üzerinde bazı şeyleri yapmayı daha ucuz hale getirecektir (daha az gas gereklidir).

Güncelleme ile Node operatörünün ya da madencilerin yapması gereken bir şey var mı?

Ethereum bloguna göre, bir node operatörü veya madenci olarak yapmanız gereken tek şey, Ethereum client ‘in en son sürümünü indirmeniz gerekmekte. ( Ethereum resmi blogundan paylaşılan Ethereum Client en son sürümlerini inceleyebilirsiniz.)

Güncelleme yapmamaya karar vermeniz durumunda, eski kurallara uyarak uyumsuz bir zincire takılacaksınız ve Ethereum gönderemeyecek veya güncelleme sonrası Ethereum ağında çalışamıyacaksınız.

‘Hodler’ veya Ethereum kullanıcılarının yapması gereken bir şey var mı?

Şuan için Borsalar ,Web ve Mobil cüzdan servisleri , Donanım cüzdanları güncelleme ile ilgili ek adımlar atmanız istenmedikçe yapmanız gereken birşey yok.

 

Kaynak ;

 

Yorum Yap

Yorum Yap