1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. Yapılan ankete göre, Merkez bankalarının % 70’i dijital para birimleri üzerinde çalışıyor

Yapılan ankete göre, Merkez bankalarının % 70’i dijital para birimleri üzerinde çalışıyor

Yapılan ankete göre, Merkez bankalarının % 70’i dijital para birimleri üzerinde çalışıyor

Bugün Bank of International Settlements ‘ın  yayımladığı bir bildiriye göre, merkez bankaları temkinli fakat sürekli olarak dijital para birimleri üzerine çalıştığı belirtiliyor.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, merkez bankalarının % 70’inden fazlası, 2017’de % 10’luk bir artışla 2018’de dijital para birimlerini içeren bir tür projeye dahil olduğunu kabul etmiştir.

Dijital para birimleri dikkate alındığında, tüm bankalar araştırma ya da çalışma çabalarına katılırken % 50’si denemeler yaparken % 10’u zaten bir pilot geliştirme aşamasındaydı.

Çalışmadan gelen bir başka ilginç sonuç, merkez bankaları için dijital para çıkarmanın ardındaki motivasyona bakmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasında finansal katılım açısından kayda değer bir fark görülebilir.Gelişmekte olan pazarlar için en önemli öncelik, daha önce kurulmuş pazarlar için çok da önemli değil.

Merkez bankası destekli dijital para birimlerinin ortaya çıkma zamanına gelince, en az iki kurumun kısa vadede bir token çıkartma ihtimalinin “ % 20 ile çok muhtemel ” olduğunu kabul etmesi ilginçti.

Yorum Yap

Yorum Yap