Connect with us

Zcash Nedir ? Neden Edward Snowden ” Bitcoin’in en ilginç alternatifi ” olarak belirtiyor

Altcoin

Zcash Nedir ? Neden Edward Snowden ” Bitcoin’in en ilginç alternatifi ” olarak belirtiyor

Zcash Nedir ? Neden Edward Snowden ” Bitcoin’in en ilginç alternatifi ” olarak belirtiyor

Zcash Nedir ? Bunu bukadar özel kılan şey nedir ?

Bitcoin’in alternatifi olarak adlandırılan Zcash Zerocoin projesiyle büyüme gösterdi.Bitcoin merkezi olmayan blockchain projesine dayansada , birisi bitcoin adresini takip edebilir işlemlerini ve para hareketlerini gözlemleyebilirsiniz.Zcash’te bu bilgileri şifreli hale getirip müşterileri için daha güvenli güvenli bir sistem haline getirmeye vaad etti.Not olarak Monero’da gizlilik odaklı bitcoin’nin bir alternatifi

Zcash protokolünün omurgası zk-Snark’tır.Daha basit bir dilde zk-SNARK, “sıfır bilgi şifrelemesi” nin yeni bir formu olarak görülebilir Zcash’deki işlemlerin blok zincir üzerinde tamamen şifrelenmesini ve işlem meta verisinin gizliliğinin korunmasını sağlar.

zk-SNARK, gizli bilginin bulunduğunu ispatlamadan ispatlayabileceği “yapımın özel bir kanıtıdır”. Ayrıca, kanıtlayıcı ve doğrulayıcı arasındaki herhangi bir etkileşime olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Örneğin: Sadece rasgele bir sayı karması ile, doğrulayıcı, bu karma değeri ile bir sayı olduğuna ikna olabilir; rasgele sayıyı göstermeye gerek yoktur.

 

Zcash’in mevcut senaryosu nedir? Edward Snowden Zcash’i neden övüyor?

 

Şu anda, Zcash yaklaşık 280 dolarlık işlem yapıyor ve bu da piyasa değeri bazında 14’üncü büyük şifreleme oranını sağlıyor.

Yakın tarihli bir gelişmede, NSA ihbarcısı Edward Snowden, bu dijital bitcoin’nin alternatifini övdü ve Zcash’i “en ilginç bitcoin alternatifi” olarak nitelendirdi. Edward Snowden düşüncelerini bir tweet’inde şöyle paylaştı. “Bitcoin harika ama” özel değilse güvenli değil “dedi.

Snowden, teknoloji uzmanı Mason Borda’nın yaptığı tweet’e şu cevabı verdi: “Zcash, profesyonel ve akademik kriptograflar tarafından tasarlanan ve inşa edilmiş tek alt tonaş. Yok saymak zor. ”

Snowden’ın ana hatlarıyla açıklanan noktaya bir göz atarsak, bitcoin kesinlikle anonim bir kripto para değildir. Bireysel cüzdan sahiplerinin kimlikleri, blokçu takibi kullanılarak oluşturulabilir. Bitcoin işlemlerini maskelemek için de ücretli hizmetler var.

Snowden ayrıca, profesyonel akademik kriptografçılar tarafından oluşturulduğu şekliyle Zocash’a olan inancını ifade eden Monero hakkındaki görüşlerini de dile getirdi.

Click to comment

Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha fazla Altcoin

To Top