1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. 2020’nin En iyi Modem Listesi – Fiyat / Performans Modem Arayanlar
Trendlerdeki Yazı

2020’nin En iyi Modem Listesi – Fiyat / Performans Modem Arayanlar

2020'nin En iyi Modem Listesi - Fiyat / Performans Modem Arayanlar

2020 ‘nin En iyi Modem listesi , 2017 yılından bu zamana kadar gelenek haline getirdiğimiz en iyi modem listemizi bu yılda sizlerle buluşturuyoruz.

En iyi modem listesini oluştururken Türkiye piyasasında bulabileceğiniz modemleri sizler için kategorize ederek , kullanıcıların en çok araştırdığı başlıkları dikkate alarak ( fiyat ve performans ,  oyun için en iyi modem , en iyi vdsl modem ,  en iyi modem markaları ) hazırlandı.

Modem satın almadan önce Sık Sorulan Sorular ;

ADSL ve VDSL nedir ? ADSL ve VDSL arasındaki fark nedir ?

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), bir çeşit DSL bağlantısıdır. Bu teknolojide internet bağlantısı standart bakır telefon kabloları tarafından sağlanır. Veri, ses trafiğinin kullanmadığı frekanslar üzerinden gönderilir. Bu teknolojinin avantajı mevcut telefon altyapısının kullanılması ve yeni altyapı yatırımı yapılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. ADSL’de teorik olarak 24 Mbps’e kadar download hızı verilebilir ancak upload hızı çok daha limitlidir. Alınabilecek maksimum hız altyapının ve ev içi tesisatın kalitesine, santrale olan uzaklığa ve hat gürültü oranına göre değişkenlik gösterir. ADSL2+ teknolojisi ise daha yeni bir DSL teknolojisidir ve santrale iki kilometre mesafede olan bölgelerde daha yüksek hızlar alınmasına olanak sağlar.

VDSL ise (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line), ADSL’den çok daha yüksek hızlara (5 kat daha fazla download ve 10 kat daha fazla upload) olanak verir. Sinyalin güçlü olarak aktarılabildiği noktalarda 100 Mbps’e kadar hıza ulaşılabilir. VDSL teknolojisi bakır telefon hatlarını çok daha verimli şekilde kullanır, ancak bu verim çok daha kısa mesafelerde mümkündür. Kısa mesafeler daha az bozulma ve daha çok güvenilir bağlantı demektir. Ayrıca, altyapının ve iç tesisatın kalitesi de VDSL verimliliğini etkiler.

Farklı kablosuz standartları (802.11n, 802.11ac, vb.) Ne anlama geliyor?

Farklı modülasyonların nasıl çalıştığına dair geniş bir şey paylaşmayacağım.Bu, farklı standartlar arasındaki temel farklılıkların kısa bir özetidir.

  • 802.11a: Maksimum bant genişliği: 54Mbps Frekans bandı: 5GHz Yaklaşık dış mekan aralığı *: 120 metre (390ft)
  • 802.11b: Maksimum bant genişliği: 11Mbps Frekans bandı: 2.4GHz Yaklaşık dış mekan aralığı *: 140 metre (460ft)
  • 802.11g: Maksimum bant genişliği: 54Mbps Frekans bandı: 2.4GHz Yaklaşık dış mekan aralığı *: 140 metre (460ft)
  • 802.11n: Maksimum bant genişliği: bant başına 600Mbps Frekans bandı: 2.4GHz standart ve isteğe bağlı olarak 5GHz. Yaklaşık dış mekan aralığı *: 250 metre (820ft) -802.11ac: Maksimum bant genişliği: 3.47Gbps Frekans bandı: 5GHz Yaklaşık dış mekan aralığı *: Henüz tahmin yok, ancak muhtemelen 5GHz’de 802.11n ile aynı veya biraz daha kısa, ancak menzil içinde daha güçlü sinyal.
    * Wikipedia’ya göre

2.4GHz ve 5GHz nedir ? Çift bant ne anlama geliyor?

Farklı standartlar farklı frekanslar kullanır. Her bandın avantajlarını ve dezavantajlarını veya çift bandın neden iyi olduğunu anlamak için önce kablosuz ağların nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi edinmeliyiz.

Ayrıca bu yazımızıda okuyabilirsiniz : Kablosuz Ağlar İçin Kullanılan 2,4GHz, 5GHz ve 60GHz Bantları Arasındaki Fark Nedir?

2.4Ghz ve 5GHz arasındaki farklarını kısaca anlatmak gerekirse , kablosuz ağlar paylaşılan bir ortam kullanır ve yarı çift yönlüdür. Paylaşılan ortam, tüm kullanıcıların aynı bant genişliğini paylaştığı anlamına gelir. Bir kablo ile bilgisayarınızın bir başkasının veri gönderip göndermediğini göz önünde bulundurması gerekmez, ancak kablosuz bağlantı ile bunu yapar.

Yarı çift yönlü, yalnızca bir kerede veri gönderebileceğiniz veya alabileceğiniz anlamına gelir. Yani hepsi aynı ağda veri göndermek isteyen 10 cihazınız varsa, 1’i gönderirken 9 tanesi beklemek zorunda. Böylece veriyi göndermek için sırayla alacaklar, bu yüzden genellikle fark etmiyoruz, ancak yine de performans üzerinde büyük bir etkisi var. İki cihazın gönderememesinin nedeni, radyo dalgalarının birbiriyle etkileşime girmesidir.

Çift bant, bu iki dezavantajı önlemenin bir yoludur. İki farklı frekansta, 2,4 GHz ve 5 GHz veri göndererek, iki farklı ağdaki cihazlar birbiriyle etkileşime girmez. Bu, 2.4GHz ve bir 5GHz ağınız varsa, iki ağdaki cihazların birbiriyle etkileşime girmeyeceği ve bu nedenle aynı anda gönderip alabileceği anlamına gelir. Aynı ağdaki aynı frekanstaki cihazlar yine de birbirini etkileyecektir, ancak cihazlarınızı farklı bantlara ayırırsanız, bant genişliğinin iki katı etkili bir şekilde elde edersiniz.

5GHz bandı hakkında iyi ve kötü şeyleri söylecek olursak , İyi olan şey, daha az cihaz kullanmasıdır, böylece daha temiz ve daha güvenilir bir sinyal alırsınız. Mikrodalga fırınlar, kablosuz telefonlar ve diğer birçok cihaz 2.4GHz bant kullanır ve bu da özellikle mikrodalga fırınlar gibi birçok parazite neden olur. 5GHz bandı ile ilgili bir başka iyi şey daha fazla kanala sahip olması ve 5GHz kanalların daha geniş olması, bu da daha yüksek hızlar elde etmeniz anlamına geliyor.

5GHz’in bir dezavantajı vardır ve bu , duvarlar gibi katı nesnelere nüfuz etmede daha kötüdür. Çok duvarlı bir evde yaşıyorsanız, 5GHz bandında aralıkta önemli bir düşüş yaşayabilirsiniz. Yani 5GHz , daha kısa menzile sahiptir..

QoS nedir?

Hizmet Kalitesi veya QoS, belirli trafik türlerine öncelik vermenizi sağlayan bir teknolojidir. Bunun anlamı, bir şey indiriyorsanız, bir oyun oynuyorsanız ve Skype’ta konuşuyorsanız, indirme işleminizin biraz daha yavaş olmasıyla oyununuzun ve Skype’ın gecikmemesine bu sayede öncelik verebilirsiniz. 

İnternet Servis Sağlayıcıların Verdiği Modemler Kaliteli Midir?

Servis sağlayıcılar garantisiz hiçbir ürünü paket dahilinde sunmazlar. Servis sağlayıcıdan bir modem aldıysanız en az 2 – 3 yıl garantisi bulunur ve bozulma durumunda hemen onarılır veya yenilenir. Kalite konusu göreceli bir kavram olduğundan net bir şey söylemek doğru olmaz. Şu bir gerçek ki paket dahilinde sunulan ürünler üst sınıf zirve cihazlar değildir ama asgari oranda işimizi görür. Bazı servis sağlayıcılar popüler markaları tercih ederken bazıları ise pek hoşnut olunmayan ürünleri verebiliyor. Bazı servis sağlayıcılar ise üretici ile anlaşarak kendi logosunun bulunduğu modemleri ürettirmekte. Bu tip cihazlar kullanıcıları en çok uğraştıran cihazlardandır diyebiliriz. Hem yazılımında (firmware) hem donanımında ‘değiştirilme’ olan bu cihazlarda pek çok işlevi gerçekleştirmemize izin konusunda biraz uğraştırıcı bir süreç yaşayabildiğiniz zamanlar oluyor. Öyle ki cihazı başka servis sağlayıcıda kullanmak için kullanici@firma şeklinde olan kullanıcı adı kısmının @firma kısmını dahi değiştirebilmek için bile biraz uğraşabiliyorsunuz.DNS değiştirme, port açma gibi temel kullanıcı işlevlerinin bu tip bazı cihazlarda engellenmiş olması son kullanıcıyı uğraştıran şeylerden. Sonuç olarak , biraz piyasa araştırması yaparak daha ucuzada modemler bulabileceğiniz gibi, makul ücretlerle çok daha iyi bir cihazı da satın alma şansınız var. Piyasadan alacağınız operatör logosu bulunmayan ürünler de işlem kısıtlama ve değiştirilmiş firmware’ler olmayacağı için cihazınızı dilediğiniz gibi kişiselleştirebileceksiniz.

2020’nin En iyi Modem Listesi

1. ASUS DSL-AC68U 600MBPS-1300MBPS VDSL DESTEKLİ KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM

ASUS DSL-AC68U

ASUS DSL-AC68U, 1900 Mbps’ye varan toplam çift bant veri hızı ile dünyanın en hızlı ADSL/VDSL Wi-Fi router’ıdır. 5GHz frekansında 802.11ac 1300 Mbps kablosuz veri hızı sağlarken, Broadcom® TurboQAM™ teknolojisi uyumlu cihazlarla 2,4GHz 802.11n performansını 450 Mbps’den 600 Mbps’ye çıkarır. ADSL2/2+, ADSL, VDSL2, fiber ve kablo hizmetleri ile uyumlu olan router, üstün özellikleriyle ileriye dönük uyumluluk da sunuyor.

→ Asus DSL-AC68U Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

 

2. TP-LINK ARCHER VR2800 600MBPS-2167MBPS VDSL2 KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM

TP-LINK ARCHER VR2800

AC2800 Wireless MU-MIMO VDSL/ADSL Modem Router Archer VR2800 En Hızlı VDSL Modem Router – Archer VR2800 5GHz bandında 2167Mbps ile ve 2.4GHz bandında 600Mbps ile çalışır 802.11ac Wave 2 – Wi-Fi’nin en yeni standartı MU-MIMO ve 160MHz Bant genişliği içerir. 1GHz çift çekirdekli CPU – İki adet yardımcı işlemci ile Broadcom 1GHz çift çekirdekli CPU VR2800 ürününün en iyi performansta çalışmasına yardımcı olur.

→TP-LINK ARCHER VR2800 Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

 

3. TP-LINK ARCHER VR900 600MBPS-1300MBPS VDSL2 KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM

TP-LINK ARCHER VR900

TP-LINK ARCHER VR900 VDSL2 / ADSL2 + / VDSL2 / ADSL Standardı ile 3G / 4G USB donanım aygıtları ile tam uyumludur.802.11ac teknoloji çift band desteği ile 2.4 GHz 600 Mbps , 5 GHz ‘de 1300 Mbps ‘de çalışmaktadır.Yüksek güç amplifikatörleri ve 3 Çift bantlı sökülebilir antenler ile maksimum yönlü kablosuz iletişim kapsama alanı ve gereken güvenilirliği sağlar.1GHz çift çekirdekli işlemci desteği ,VPN, Gigabit ethernet ,  Beamforming Teknoloji ile 2.4GHz ve 5GHz bandının kablosuz kapsama alanını ve performansını artırır.

→TP-LINK ARCHER VR900 Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

 

4. ZYXEL VMG3925 300MBPS-1300MBPS VDSL2 DESTEKLİ KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM

ZYXEL VMG3925

Zyxel VMG3925 Serisi Çift Bantlı Kablosuz AC / N VDSL2 Combo WAN Gigabit Ağ Geçidi, çoklu oyun hizmetleri için dünya çapındaki pazar gereksinimlerini karşılamak için yüksek hızlı VDSL Internet erişimi sağlar. Bu zorlu kablolamalara dayanan yerleşik 3×3 802.11ac WLAN’a sahip VMG3925-B Serisi, mükemmel WiFi kullanıcı deneyimi ve kapsamı sunar. Dahası, kullanıcı odaklı tasarımı, her müşterinin stilini rahatça karşıladığı için güçlü fonksiyonlar sunmasına da izin verir.

→Zyxel VMG3925  Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

 

5. TP-LINK ARCHER VR600 300MBPS-1300MBPS VDSL2 KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM

TP-LINK ARCHER VR600

TP-LINK ARCHER VR600 ,  2.4GHz bandında 300Mbps ve 5GHz bandında 1300Mbps seviyesine kadar toplamda 1.6Gbps seviyesine kadar çif t bant taki WiFi hızını birleştirerek internet bağlantınızın tam potansiyelini ortaya çıkarır ve çevrimiçi uygulamalarda gecikmeyi ortadan kaldırır.Üç adet sökülebilen anten, stabil kablosuz bağlantıları ve en iyi kapsama alanını sağlarBeamforming Teknolojisi ile 5GHz bandında kablosuz aralığı ve performansını arttırır

→TP-LINK ARCHER VR600  Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

6. TENDA V1200 300MBPS-867MBPS VDSL2 KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM

TENDA V1200

TENDA V1200 , Uygun fiyatlı ve performanslı bir modem almak isteyenlerin tercih etmesi gereken ürünlerden bir tanesi.TP-Link VR600 ile karşılaştırdığında gigabit ethernet farkı dışında hemen hemen aynı özelliklere sahip gibi görünmekte.TENDA V1200 , VDSL2, ADSL2+, ADSL2 ve ADSL gibi tüm standart DSL bağlantı tiplerini destekleyerek , 2.4GHz bandında 300 Mbps ve 5GHz bandında 867 Mbps kablosuz iletim hızlarını destekleyerek toplamda 1.2Gbp dual bant kablosuz veri aktarım hızı sunar. Bu sayede kablosuz ağınızda oluşabilecek gecikmelerin önüne geçerek, hızlı ve stabil bir kablosuz ağ bağlantısı sunar.4 adet 5dBi çok yönlü ve yüksek performanslı harici anten ile evinizin her köşesinde internet keyfini yaşayabilirsiniz.

→TENDA V1200 Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

7. ZYXEL VMG3312 300MBPS VDSL2/VPN/FİBER DESTEKLİ KABLOSUZ-N 4 PORT ADSL2+ MODEM

ZYXEL VMG3312

ZyXEL VMG3312-B10A v2 size indirme yönünde 100 Mbps ve yükleme yönünde 45 Mbps veri hizlarıyla birlikte VDSL2’de 17 profile kadar destek sağlar. VDSL2 teknolojisi ses, video, veri, yüksek-çözünürlüklü televizyon (HDTV) ve internet üzerinden oynanabilen oyunlar gibi büyük ölçekte yayılmış servislere destek sağlar; ayrıca mevcut xDSL altyapısıyla işletmeler ve ev kullanıcıları için kolaylık ve düşük maliyet iyileştirmelerini mümkün kılar.Yüksek Hızlı ADSL2+/VDSL2 İnternet Erişimi,802.11n teknolojisi ile 300Mbps’e varan kablosuz bağlantı hızı,3G Yedekleme Desteği , Farklı lokasyonlar arasında güvenli bağlantı kurabilmeye olanak sağlayan IPSec VPN özelliği , 2x5dBi değiştirilebilir anten

→ ZyXEL VMG3312-B10A v2 Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

8. ZYXEL SBG3300N 300MBPS VDSL2/20 VPN DESTEKLİ KABLOSUZ-N 4 PORT ADSL2+ MODEM

ZYXEL SBG3300N

ZyXEL, SBG 3300N , 300Mbps ADSL2+ / VDSL2 Multi Wan Kablosuz çok fonksiyonlu Güvenlik Ağ Geçidi ürününü piyasaya sundu. En iyisini ve yüksek performans arayanlara hitap eden ürün, güvenli VPN, 3G gibi sıradan bir modemde bulamayacağınız birçok özellik ile öne çıkıyor. DSL, Ethernet, 3G, fiber ve mobil geniş bant gibi esnek WAN (Geniş Alan Ağı) seçimleri sunan ürün, yük dengesi (Load Balancing), Wi-Fi AP yönetimi ve yönetilebilen VLAN (Sanal Yerel Alan Ağı) gibi birçok avantajı bünyesinde barındırıyor. Farklı bağlantı ihtiyaçları olan küçük işletmelere yüksek kalitede internet erişim imkanı sunan cihaz, Routing, Wi-Fi, IPSec VPN performanslarıyla da iş verimliliğini artırıyor. Operasyonel etkinlik ve 20 kanal eş zamanlı VPN ile güvenli bir bağlantı imkanı sağlayan ürün, aynı zamanda 802.11n özelliği ile de yüksek performanslı kablosuz iletişim imkanı sunuyor.Ürünün diğer avantajları arasında güçlü güvenlik duvarı ve güvenli VPN yer alıyor. Eş zamanlı 20 IPSec VPN desteği ile kullanıcılar, yüksek derecede güvenliğe ve internet uygulamalarında daha iyi kontrol olanağına sahip oluyorlar.

→ ZyXEL, SBG 3300N Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

9. TENDA V300 300MBPS VDSL2 DESTEKLİ KABLOSUZ-N 4 PORT ADSL2+ MODEM

TENDA V300

Tenda V300 / Modem / DSL CPE / N300 Kablosuz N VDSL2 Modem Router ; 100Mbps’ye kadar veri indirme akışı sağlayan hızlı VDSL2 Modem fonksiyonunu, 300Mbps kablosuz Router ve tek aygıtta 4 porlu switch özelliklerini bir arada sunmaktadır. 2 harici High Gain her yöne elverişli anteni sayesinde çok geniş bir kablosuz sinyal kapsama alanı sağlar. V300; telefon kablosu, ethernet kablosu dahil çoklu bağlantı türlerini ve 3G/4G program kilidi yedeğini destekleyebilir.

→ Tenda V300  Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

10. Keenetic Extra DSL ( KN-2111 ) – AC1200 Dual Band Whole Home Kablosuz VDSL2/ADSL2+ Modem Router

Keenetic Extra DSL

Keenetic Extra DSL ( KN-2111 ) , Türkiye pazarında adını yeni yeni adını duyduğumuz Keenetic markası ürünlerindeki  kullanım ve özellik bakımından kullanıcılara sağladığı kolaylıklar bakımından bu yılki listemizde bu modelede yer verdik. 

Keenetic Extra DSL , 100 Mbps hıza kadar tüm ADSL, VDSL destekmekte olup ayrıca Usb 2.0 giriş ile uyumlu modemler ile 3G/4G/LTE modem desteğide sağlamakta.4x 5 dBi anten , 4 x 100 Mbps lan port, 2.4 GHz 300 Mbit/s , 5 GHz 867 Mbit/s 

→ Keenetic Extra DSL  Teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Keenetic Extra DSL ( KN-2111 ) – AC1200 Dual Band Whole Home bu modemi şiddetle tavsiye ederim diğerlerinin yanında ücreti olsun kapsama alanı olsun özellikleri olsun çok daha iyi modemdir adı yeni olduğu için tereddüt etmeyin digerleri gibi markadır buda ülkemize sadece yeni giriş yapmış bir üründür asus zyxel tp link falan onlardan çok daha ucuz çok daha hızlı ve kaliteli modemdir wifisine kimse yaklaşamaz bu ürün çok iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir