İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. 5 Adımda Ethereum Paper Wallet ( Kağıt Cüzdan ) Nasıl Oluşturulur ?

5 Adımda Ethereum Paper Wallet ( Kağıt Cüzdan ) Nasıl Oluşturulur ?

ethereum-paper-wallet

Ethereum’unuzu çevrimiçi kripto para borsaları dışında tutmak isteyen kullanıcılar ,  donanım cüzdanı , yazılım cüzdanları ve kağıt cüzdanlarda saklayabileceğiniz bir çok farklı seçenekleriniz bulunmaktadır.Tabi bunları yaparken bazı şeyler kafanızı karıştırabilir.

Ethereum’unuzu güvenli tutmak için basit bir yol arıyorsanız , bunu ” Kağıt Cüzdan’ ‘ kullanarak sağlayabilirsiniz.

Neden Kağıt Cüzdan Kullanılıyor ?

Bir kağıt cüzdan aslında, kripto para birimlerinize erişebilmek için özel ve genel anahtarlarınız olan bir fiziksel kağıt parçasıdır. 100 dolarlık bir faturaya sahip olmakla hemen hemen aynı kavramdır.Belirli bir miktarı temsil eden bir kağıt parçasıdır.

Kağıt cüzdanları, kripto para birimlerinizin bilgisayar korsanları tarafından çalınmasını güvende tutmanın en iyi yollarından biridir, çünkü paraları çevrimdışı durumda saklarlar. Buna “soğuk depo” denir. Birisinin token’lerini çalabilmesinin tek yolu, eve girip fiziksel olarak kağıt cüzdanını almasıdır. Bu nedenle, değerli kripto para birimlerinizi güvenli ve hırsızlardan bu belgeleri korumak istiyorsanız, kağıt cüzdanınızı ateşe dayanıklı bir kasaya koymanız önerilir.

Kripto para birimlerini bir kağıt cüzdanında saklamanın bazı dezavantajları bulunduğunu belirtmek gerekir. En belirgin olanı, hasar görebilecek veya kaybolabilecek bir kağıt parçası olması.Kripto paralarınızı satmak veya kullanmayı isterseniz, bir çevrimiçi cüzdana veya borsaya aktarmanız gerekir. Bu, fonlarınızın hangi hızda kullanılabileceğini büyük ölçüde azaltır. Bununla birlikte, kripto paralarınızı aktif olarak kullanmak yerine uzun vadeli tutmayı planlıyorsanız, bu çokda fazla bir sorun olmamalıdır.

Tüm kripto para birimi bir kağıt cüzdanında saklanabilir. Ancak bu kılavuz için, Ethereum kağıt cüzdanının nasıl hazırlanacağını anlatmak istiyoruz.

Ethereum Kağıt Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

1. Adım : MyEtherWallet’e git

MyEtherWallet , Ethereum kağıt cüzdanınızı yaratmak için en güvenilir ve önerilen sitedir.

UYARI : Web sitesinin adını Google’da aratarak  kullanmayın, doğrudan adres çubuğunuza yazın.

Bunun nedeni, bilgisayar korsanlarının kimlik avı siteleri içeren reklam alanı satın alması ve gerçek MyEtherWallet sitesi gibi davrandıklarındandır. Bir kimlik avı sitesinde bulursanız, Ethereum’larınız çalınabilir

Adres çubuğunun tam olarak şu şekilde görünmesini gerekmektedir buna dikkat etmelisiniz ;

Bu URL’yi işaretleyin ve bunu siteyi ziyaret etmek için daimabunu  kullanın. Bu, sahte site yerine her zaman doğru siteye gideceğiniz anlamına gelir.

2. Adım: Güvenli Parola Oluşturma

Cüzdanınızı kurarken güçlü bir şifre oluşturmanız önerilir. Rastgele oluşturulmuş, ultra güvenli bir şifre almak için Güvenli Parola Oluşturucu’ya gidebilir veya kendi başına bir şifre oluşturabilirsiniz. Bunu bir yere güvenli bir şekilde yazın, unutmayın!; Bu şifre, Ethereum’larınıza erişmek için şarttır. Sonra şifreyi girip “Yeni Cüzdan Oluştur” u tıklamanız yeterlidir.

3. Adım: Keystore Dosyasını İndirin

Keystrore dosyası, benzersiz Ethereum özel anahtarınızın şifrelenmiş bir versiyonudur. Ve şifreniz gibi, Ethereum’a erişmek için gereken bulmacanın önemli bir parçası. Özel anahtarınızı hiç kaybetmezseniz şifrelenmemiş gizli anahtarınızı geri almak için bu dosyaya ve şifrenize ihtiyacınız olacaktır. MyEtherWallet’in not ettiği gibi, bunu kaybetme ve başkasıyla paylaşmayın Kesinlikle bu dosyanın yedeğini alın ve bir USB sürücüsünde saklayın. Ardından “I understand”a tıklayın. ” Continue ” deyin.

4. Adım: Private Key ( Özel Anahtar ) ‘ı Kaydet

Sonra özel anahtarınızı ( private key ) alacaksınız. Bu gizli ve güvende olmak zorunda olduğunuz üçüncü ve son şeydir. Özel anahtarı bir Word belgesine de kaydedebilir ve onu bir USB sürücüsündeki bilgisayarınızdan çıkarabilirsiniz. Bu durum, kağıt cüzdanınızın kaybolması ya da yok edilmesi ihtimaline karşı.

5. Adım: Kağıt Cüzdanınızı Yazdırın

Artık nihai olarak gerçek kağıt cüzdanınızı yazdırabilirsiniz. “Print Paper Wallet” a tıklamanız yeterlidir ve aşağıdaki gibi görünen bir kağıt elde edersiniz.

Kağıt cüzdanınızda aşağıdaki bilgiler bulunmaktadır ;

Adresiniz: ETH’nin cüzdanınıza gönderilmesi için sağlamanız gereken genel adresiniz. Aynı zamanda, bir akıllı telefondaki adresin kolayca taranması için soldaki QR kodu vardır.

Özel anahtarınız ( Private Key ) : Yine, bunu kimseyle paylaşmayın. Cüzdananıza ve ETH’nize erişmek için bu tuşa basmanız veya sağdaki QR kodunu kullanmalısınız.

Benzersiz tanımlayıcı simgesi: Sağ tarafta, küçük, renkli bir simge görürsünüz. ETH’yi cüzdanınıza gönderirken her zaman aramanız gereken benzersiz simgenizdir. Bundan farklı bir simge görüyorsanız, genel adresiniz doğru değil demektir.

Miktar / Notlar bölümü: Bu, örneğin hesap bakiyenizi takip edebileceğiniz boş bir kutudur. Ayrıca burada da şifrenizi yazabilirsiniz.

Bir yazıcınız yoksa, adresinizi, özel anahtarınızı ve şifrenizi manuel olarak bir kağıt üzerine yazabilirsiniz. Yazdırma avantajı, sayıların ve harflerin uzun dizelerini manuel olarak yazmak zorunda kalmadan QR kodlarını kullanabilirsiniz. Okunması zor bir el yazısı varsa yazdırmanızı öneririm 🙂

Tebrikler! Ethereum kağıt cüzdanınızı başarıyla kurdunuz.

Kağıt Cüzdanınızı Kullanma

Bakiyenizi Kontrol Edin: Cüzdanınızın bakiyesini kontrol etmek için hesabınıza girmeniz bile gerekmez. Https://etherscan.io/ adresine gidin ve sağ üstteki arama çubuğuna genel adresinizi girin. Bakiyenizi ETH ve USD cinsinden, geçmiş işlemlerinizle ilgili bilgileri göreceksiniz.

ETH alma Kağıt cüzdanınıza ETH almanız, diğer herhangi bir cüzdanla aynı şekilde çalışır. Tek yapmanız gereken genel adresinizi vermek veya QR kodunuzu taramaktır.

ETH gönder: ETH’yi cüzdantan göndermek için MyEtherWallet’e geri dönün . Hesabınıza girmek için iki seçeneğiniz var , ya özel anahtarınızı girin ya da keystore dosyanızı yükleyin. Ayrıca şifrenizi de koymanız gerekecek. Doğrulandıktan sonra ETH göndermek oldukça basittir. ETH göndermek istediğiniz cüzdanın genel adresini yazın ve tutarı girin. “Generate Transaction” a tıklayın, ve işiniz bitti!

Yorum Yap

Yorum Yap