1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Amazon, Microsoft’u Geçerek En Değerli Şirket Oldu

Amazon, Microsoft’u Geçerek En Değerli Şirket Oldu

Amazon, Microsoft'u Geçerek En Değerli Şirket Oldu

Amazon.com Inc. , Wall Street’in en büyük isimlerinin yer aldığı listenin son örneğinde, Pazartesi günü dünyanın en büyük kamu şirketi olmak için Microsoft Corp.’un yerini aldı.

Bloomberg verilerine göre, e-ticaret şirketinin hisseleri yüzde 3.4 artarak 797 milyar dolarlık bir piyasa değeri elde etti. Bu, Amazon’un Eylül ayında 1 trilyon dolara ulaşan rekor pazar kapağından aşağıdayken, Microsoft’u 789 milyar dolara itmek için yeterliydi. Kasım ayında dünyanın en değerli hisse senedini unvanını alan Microsoft’un hisseleri Pazartesi günü yüzde 0,1 arttı.

Bu tür megacap teknolojisi ve İnternet hisse senetleri haftalardır en üst sırada yer alıyor ve Amazon Aralık ayı başlarında tacı kısaca iddia ediyor.

Her iki şirket de, özellikle yıllarca pozisyon sahibi olan Apple Inc.’den daha büyük. IPhone yapımcısı şimdi Ekim başında 1,1 trilyon dolar olan rekor bir düşüşle yaklaşık 702 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Şirket, Çin’de beklenenden zayıf iPhone talebi nedeniyle baskı gördü. Geçen hafta, Nisan 2017’den bu yana hisse senedini en düşük seviyeye göndererek satış görünümünü kesti.

Apple şu anda dördüncü en büyük ABD hisse senedi olarak duruyor. Üçüncüsü, Google’ın 745 milyar dolarlık bir piyasa değeri olan ana şirketi Alphabet Inc.

Kaynak : Bloomberg

Yorum Yap

Yorum Yap