İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Binance Coin ( BNB ) Nedir ?

Binance Coin ( BNB ) Nedir ?

Binance Coin ( BNB ) Nedir ?

BNB Nedir ?

Binance Coin ( BNB ) , Kripto para borsası Binance ‘nin  kendi kripto para birimidir.

BNB  Hakkında

BNB , 26 Haziran’dan 3 Temmuz’a kadar süren bir krito para arzı (ICO) ile piyasaya sürüldü. 11 gün sonrasında ise Binance Borsası işlemlere başladı.

Binance Coin (BNB) , ilk olarak Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan bir ERC-20 tokeni olarak piyasaya sürüldü. Nisan 2019 ‘da Binance Chain mainnet ’inin başlatılmasıyla birlikte BEP2 token’e dönüştürüldü.

Önerilen Yazı
Ethereum (ETH) nedir?

BNB’nin daha sonra Binance Smart Chain (BSC) üzerinde de başlatılmasıyla birlikte piyasada üç farklı tür BNB bulunmaktadır : Binance Chain üzerindeki BEP-2, BSC üzerindeki BEP-20 ve Ethereum ağı üzerindeki ERC-20 tokenler.

BNB piyasa ilk çıktığında arzı 200 milyon adet olmak üzere sınırlandırılmıştı fakat bu arz, Binance ‘nin token yakma mekanizması sayesinde zaman içinde azaldı. Borsa, kârının yüzde 20’sini arzı azaltmak ve kripto paranın değeri korumak amacıyla BNB ‘leri geri satın almak ve yakmak için kullanıyor. Binance, bu işleme 100 milyon coin yakılana kadar devam edecek. Bu işlem ile amaç Binance Coin (BNB) piyasasında enflasyonu engellemeyi amaçlamaktadır.

Binance Coin (BNB) Kullanım Alanları

  • Binance üzerinde alım satım komisyon bedelleri ödemesinde kullanılabilir
  • Binance Launchpad tarafından gerçekleştirilen token satışlarında kullanılabilir
  • Borsanın Merkeziyetsiz kolu Binance DEX ‘te kullanılabilir.

 

 

Bu yazı Türkçe çeviri yapılarak hazırlanmıştır. İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Bilgiler bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır. Sunulan bilgilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek herhangi kayıp veya zarardan dolayı sorumluluk kabul edilmez.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Binance Academy

Yorum Yap