İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nedir?
 3. Bitcoin Göndermeden Önce Bilinmeniz Gerekenler

Bitcoin Göndermeden Önce Bilinmeniz Gerekenler

Bitcoin göndermeden önce bilmeniz gerekenler

Bitcoin göndermeden önce bilmeniz gerekenler

Biyerden biyere bitcoin göndermeden önce Fee ( ücret ) ödemeniz gerekmektedir.Fee , Bitcoin’i gönderirken veya Bitcoin blok zincirinde başka herhangi bir şey yaparsan, o hareketin hesaplanması için madencilere yaptığınız ödemedir.

Bitcoin hala onay almadı ? Bitcoin onay süresi nedir ? Bitcoin transferleri nasıl hızlandırabilirim ? Bitcoin gönderdim ama gelmedi askıda mı kaldı ? gibi sorular bana sık sık gelmekte.Bu sorulara cevaben bu makaleyi hazırlamak istedim.

Madencilere ödenen Fee gönderim/transfer sırasında kesilir. A borsasından/cüzdanından, B borsasına/cüzdanına herhangi bir kripto para gönderileceği zaman, yine borsanın/cüzdanın belirlediği bir Fee kesilir(borsalarda genelde Fee sabittir, fakat bazı cüzdanlar Fee seçimini kullanıcıya bırakır.)

Kesilen bu Fee nin yine bi bölümü borsa veya cüzdan tarafından alınabilir, kalan kısım madencilere ödenir/gönderilir.

Kısa Bir Not : Borsalar genelde %0.1-%0.5 arasında aracılık komisyonu alırlar.Herhangi bir borsada alış-satış işlemi yaparken ödediğiniz bu komisyonu, o borsanın kendisi belirler. Bu komisyonun Bitcoin ağı veya madencilere ödenen Fee ile bir alakası yoktur. Tamamen borsaya kalan bir ücrettir.

Bitcoin gönderirken seçilen işlem ücretinin ( Fee ) önemi

Bitcoin işlemlerinin onaylanması sırasında bloka dahil edilecek onaylanmamış işlemler en yüksek ücret ödeyenden en düşük ödeyene göre sıralanır. Bu yüzden en yüksek ücret ödeyenler en öncelikli olarak tabir edilir ve işlemleri ilk bulunacak bloğa dahil edilerek onaylanır gibi düşünülür ama bundan önce bakmanız gereken  en önemli şey sat/B oranıdır.

Peki Madenciye nekadar fee ( ücret ) ödemeniz gerektiğini nasıl kontrol edebilirsiniz?

Bunun için belli başlı bazı siteler var bunlardan benim size önerebileceğim https://bitcoinfees.earn.com/
buraya girdikten sonra neler yapmanız gerektiğini nasıl kontrol edebileceğinizi anlatmak istiyorum.

sat/B oranından bakmanız gerekenleri kısaca şöyle anlatabiliriz ;

 • Öncelikle https://blockchain.info/tr/unconfirmed-transactions doğrulanmayan işlemlerden anlık transferinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Blockchain.info ‘da karşınıza çıkan bekleyen işlemler nekadar artar ise bu durum daha etkilenmektedir. 
 • Blockchain.info anlık bitcoin transferinizi yazdıktan sonra örnek olarak hazırladığım alttaki resimde sizin karşınıza çıkan tabloda burda bakmanız gereken yer kırmızı ile kutucuk içine aldığım sat/B oranıdır.
 • Bu kısımı https://bitcoinfees.earn.com/ sitesindeki tablodan kontrol etmek istediğimizde mesela örnek olarak 444.203 sat/B oranı hangi bloklar arasında ve nekadar sürebileceğini görebilirsiniz.Buda bitcoinfees.earn.com’da hazırlanan tabloya göre transferimiz 441-450 arasında 0 ila 4 blok arasında onaylanacak ve ortalama bekleme süresi ‘de 0 ile 70 dakika arası göstermekte.
 • Böylece bitcoin göndermeden önce bu siteden göndermek istediğiniz bitcoin’nin gönderme sürelerini blok onayını kontrol edip buna dikkat edebilirsiniz.
 • Sitede en hızlı gönderim için hangi ücreti kullanmak istiyor iseniz sitenin en alt kısmında  yeşil olarak gösterilen yerden  satoshis/byte görebilirsiniz.

Umarım yardımcı olmuştur 😉

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Avatar

  Merhaba ben 1.12 btc gönderdim 24.38 sat/WU değeri var ama 2 gündür gelmedi btclerim endişe etmeli miyim ?

 2. Avatar

  hocam o da 97.522 sat/B değerine sahip o da hesabıma göre 20 saat yapıyor max ama ben göndereli 2 gün oldu