İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. Bitcoin ile ilgili bilmeniz gereken 10 ilginç gerçek

Bitcoin ile ilgili bilmeniz gereken 10 ilginç gerçek

Twitter, Türkiye’deki teknoloji kategorisinde Bitcoin , Blockchain ve Cryptocurrency hashtagleri bu yılın en çok konuşulanları oldu.
 1. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto hala gizemli bir figürdür Satoshi Nakamoto Bitcoini tasarlayan kişinin kullandığı bir isimdir.Ancak bu kişinin hala gerçek kimliği hakkında şüpheler hala devam etmektedir.Yıllar boyunca Nick Szabo , Dorian Nakamoto , Hal Finney , Craig Steven Wright ve diğerleride dahil olmak üzere bir çok kişi aynı kişilerle bağlantı kurdu.Bazı insanlar Nakamoto’nun bir grup insan olabileceğinide düşünmektedir.
 2. Bitcoin’lerin sayısı sınırlıdır Bitcoin madenciliğini artık çoğumuz biliyoruz.Bu işlem hangi bitcoin’i dijtal olarak üretilmesine yardımcı olmaktadır , Peki bu işlemle Bitcoin’in sonsuz sayıda olabileceği anlamına mı geliyor ? Tabiki böyle değil.
  Önceden tanımlanmış bir zamanlama , bit hızı oranıda sınırlandırılmıştır. Yavaş Yavaş Toplam 21 Milyona yaklaşıyor ve maden işlemi her geçen gün daha da zorlaşıyor.
 3. Gönderen  / Alıcı Ayrıntılarını bilmeniz imkansızdır Bitcoin adresleri 34 alfasayısal karakterden oluşan uzun bir dizgedir.Bu adresi kullanarak alıcıya söylemek imkansızdır.Muhtemelen yasa dışı işlemlerin neden bu kripto paraları kullanmalarındaki nedende budur.Mahremiyeti daha da korumak için Cüzdan programları kullanıcılara aynı zamanda bir kullanıcı adı olarak kullanılan bir portföy kimliğide atamaktadır.
 4. Pizza , Bitcoin için kullanılan ilk şeydi 2009’da Satoshi ve Hal Finney arasında ilk hızlı para yatırma işlemi sonrasında ilk kaydedilen satın alma işlemi , 25 $ değerinde pizza satın almak için kullanıldı.Bunu yapmak için 10.000 Bitcoin harcandı.
 5. Bitcoin ağı süper bilgisayarlardan çok daha güçlü Uzmanlara göre, Bitcoin ağlarının 2,046,364 Pflop / s’lik bir hesaplama gücü var. Bu benim için en sevdiğim gerçek. Eğer önde gidip 500 en güçlü süper bilgisayarın bilgi işlem gücünü birleştirirseniz, 274 Pflop / s  bulacaksınız.
 6. Bitcoin uzaya gönderildi 2016’da Bulut Madenciliği şirketi olan Genesis Mining tarafından yapılan bir Bitcoini uzaya göndermek için ayarlandı.Bir hava balonuna bağlı olan bir 3D bitcoin modeli ve bir bitcoin paper cüzdan kullanılarak yapıldı. Bütün yolculuk, modele ve cüzdan üzerinde yoğunlaşan bir GoPro kullanılarak kaydedildi. Hava balonu 20 kilometrenin yüksekliğine ulaştı, yer ekibi işlemi kağıt cüzdan yaptı. Mümkün olan en yüksek 34 km’lik yüksekliğe ulaştıktan sonra bir başka transfer daha yapıldı.
 7. Bir bitcoin transferi geri döndürülemez Yasadışı olayların işlemesinde yer alan tercih edilen bir para birimi olan bitcoin hareketi tersine çevrilemez. PayPal gibi popüler platformlardan farklı olarak, bir işlem yaparken ikinci şansınız olmayacak.
 8. FBI Dünyanın en büyük bitcoin cüzdanlarından birine sahip FBI, Silk Road’ın operasyonlarını durdurduğunda, mal sahibinin mal varlıklarını da ele geçirdi. Bu süreçte FBI, dünyanın en zengin bitcoin sahiplerinden biri haline geldi, Wired dergisinden çıkan bir rapor FBI’nın 120 milyon dolar kadar kontrol ettiğini iddia etti.
 9. Bir bitcoin cüzdanını kaybetmek bütün paralarınızı kaybettiğiniz anlamına gelir Tıpkı paranızı çevrimiçi banka hesaplarında sakladığınız gibi , Bitcoinlerinizide Bitcoin cüzdanlarında saklanabilinmektedir. Oldukça güvenli olan bu cüzdanlar , kaybedilirse eğer bütün bitcoinlerinizde sonsuza dek kaybedilmiş olur.Ayrıca cüzdanınızı bulan birinin sizin ona bilgilerinizi vermediğiniz sürece cüzdanınızı kullanması imkansızdır.Ayrıca bir bitcoin adresiniz var ise sahip olduğunuz bitcoinlerinizi görebilirsiniz.
 10. Bitcoin yükselişi Başlatılmasından bu yana son 10 yılda Bitcoin dijital dünyadaki en önemli fenomenlerden biri haline geldi.Fiyatları binlerce dolarlara çıkmasıyla birlikte , fiyatlar sürekli dalgalanarak yükselme görünmektedir. Bitcoin’in gelecekte düşme gibi eğilimin olmasını engellemek için bütün önlemlerin alınıldığı söyleniyor.Bunun nedeni yaklaşık 10 kişinin Bitcoin’in çoğunu kontrol ediyor olmasıdır.Bu para biriminin merkezi olmayan niteliğini yansıtır.
Yorum Yap

Yorum Yap